اولین باخت ایران با افشین قطبی

تیم ملی فوتبال ایران در اولین دیدار دور برگشت مرحله انتخابی جام ملت های 2011 آسیا، برابر اردن در ورزشگاه ملک عبدالله شهر امان 1-0 شکست خورد.

تیم ملی فوتبال اردن دست به کار بزرگی زد و با شکست ایران امیدهایش را برای صعود به جام ملت های آسیا زنده کرد.

اردن در حالی مقابل ایران، صدرنشین گروه پنجم قرار گرفت که با یک امتیاز در رتبه آخر گروه بود و نتیجه ای جز برتری در این دیدار آخرین شانس حضورش در جام ملت ها را بر باد می داد.

تیم ملی فوتبال ایران هشت روز پیش و در آخرین بازی دور رفت با تک گل جواد نکونام اردن را در ورزشگاه آزادی برد و افشین قطبی، سرمربی تیم ایران پیش از بازی برگشت اعلام کرد: "می خواهیم کار این تیم را در امان تمام کنیم و با کسب سه امتیاز این دیدار با خیالی آسوده برای بازی با سنگاپور و تایلند آماده شویم."

اما نمایش ضعیف تیم ایران برابر اردن در امان، اولین شکست قطبی را در بازی های رسمی با تیم ملی ایران رقم زد.

تیم ایران در این بازی به جز آندرانیک تیموریان و ایمان مبعلی بازیکنان لژیونر خود را همراه نداشت.

قطبی در غیاب بازیکنان کلیدی چون جواد نکونام و مسعود شجاعی تیمش را با ترکیب مهدی رحمتی (دروازه بان)، هادی عقيلی، حسين کعبی (کاپیتان)، محمد نصرتی، احسان حاج صفی، پژمان نوری، آندرانيک تيموريان، خسرو حيدری (80، هاشم بيک زاده)، ايمان مبعلی (60، ميلاد ميداوودی)، محمدرضا خلعتبری و کريم انصاری فرد (85، آرش برهانی) به زمین فرستاد.

Image caption تیم ملی فوتبال ایران در آخرین بازی دور رفت با تک گل جواد نکونام اردن را برد

بازیکنان ایران در این مسابقه بسیار کمتر از انتظار بودند و حتی فرصتی برای تهدید دروازه حریف نداشتند.

در مقابل، اردن که چیزی برای از دست دادن نداشت بارها بویژه با ارسال از کناره ها دروازه ایران را با خطر روبرو کرد.

در اواسط نیمه دوم، محمد جمال روی کرنر ارسالی از سمت راست با سر توپ را به تیرک دروازه کوبید و چند دقیقه بعد هم حسین کعبی، کاپیتان ایران ضربه سر مهاجم اردن را از روی خط دروازه بیرون کشید.

در دقیقه 78 سرانجام دروازه ایران باز شد؛ عامر ذیب، بازیکن باتجربه اردن روی یک پاس عرضی گلزنی کرد و مهدی رحمتی برای اولین بار در این رقابت هادروازه اش را باز شده دید.

ایران در سه بازی دور رفت مرحله انتخابی جام ملت ها، گلی دریافت نکرده بود و عنوان بهترین خط دفاعی قاره را داشت.

اردن در دقایق پایانی یک موقعیت جدی دیگر هم داشت. خالد عبدالله از بین دو مدافع ایران به راحتی ضربه سر زد، اما واکنش دیدنی رحمتی مانع از باز شدن دروازه برای دومین بار شد.

تیم ملی فوتبال ایران با وجود این شکست همچنان با 7 امتیاز صدرنشین گروه پنجم است و تیم های سنگاپور، تایلند و اردن با 6، 5 و 4 امتیاز در رده‏های بعدی قرار دارند.

افشین قطبی از 4 بازی رسمی گذشته تیم ملی ایران، دو پیروزی و دو تساوی در کارنامه داشت.

تیم ایران در دو دیدار پایانی مرحله مقدماتی جام ملت های 2011 آسیا، چهارشنبه 16 دی (6 ژانویه) میهمان سنگاپور و چهارشنبه 12 اسفند (3 مارس) میزبان تایلند خواهد بود.

مطالب مرتبط