شکست استقلال و پرسپولیس؛ صدرنشینی سپاهان

صمد مرفاوی، سرمربی استقلال
Image caption استقلال نیم فصل اول را با شکست خانگی به پایان برد و فشارها بر صمد مرفاوی بیشتر شد - عکس از فارس

در روز پایانی هفته هفدهم لیگ برتر، سپاهان اصفهان با درخشش دروازه بان خود ۲-۱ پرسپولیس را در ورزشگاه فولادشهر برد و صدرنشین ماند. استقلال تهران با شکست ۳-۲ برابر پیکان قزوین در ورزشگاه آزادی به رده چهارم سقوط کرد.

سپاهان اصفهان ۲ – پرسپولیس ۱

تقابل حساس سپاهان و پرسپولیس با حضور امیر قلعه نویی روی نیمکت زردپوشان اصفهان جذابیتی دوچندان داشت؛ یک استقلالی که در دوران مربیگری در لیگ برتر هرگز به پرسپولیس نباخته بود، از ۱۰ رویارویی پیشین با این تیم ۳ برد و ۷ تساوی داشت و این بار با سپاهان به حفظ رکورد شکست ناپذیری اش مقابل قرمزها فکر می کرد.

سپاهان شروع نه چندان خوب ابتدای فصل را در هفته های آخر نیم فصل جبران کرد و در پایان هفته شانزدهم در صدر جدول لیگ بود. تیم قلعه نویی پس از برد این هفته ذوب آهن برابر ملوان انزلی، برای تداوم صدرنشینی فقط سه امتیاز بازی خانگی با پرسپولیس را می خواست که البته گرفت.

پرسپولیس با شکست دادن ۲-۱ ابومسلم در آخرین دیدار، تیم پنجم بود. زلاتکو کرانچار پس از پیروزی برابر تیم مشهدی به هواداران قرمز وعده داد که تیمش در بازی های آینده قدرتمندتر ظاهر خواهد شد.

دیدار دو تیم در ورزشگاه فولادشهر اصفهان زیر بارش شدید برف و با برتری تیم میزبان آغاز شد.

سپاهان با بازی ترکیبی عمق دفاع پرسپولیس را هدف داشت و برای رسیدن به گل انتظار زیادی نکشید؛ در دقیقه ۲۷، ابراهیم توره با عبور از مدافعان روی یک ارسال از سمت چپ با ضربه ای تکنیکی دروازه تیم سابقش را باز کرد و زردپوشان را پیش انداخت.

سپاهان پس از گل برتری عقب نرفت. فشار حملات این تیم ۸ دقیقه بعد پرسپولیس را ده نفره هم کرد؛ شیث رضایی، مدافع و کاپیتان قرمزپوشان در حالی که محرم نویدکیا با عبور از او با دروازه بان تک به تک شده بود، پیراهن کاپیتان سپاهان را کشید و با کارت قرمز مستقیم روبرو شد.

با اخراج رضایی، سرمربی پرسپولیس محسن خلیلی را از بازی خارج کرد و سپهر حیدری را به زمین فرستاد.

برخلاف انتظار، پرسپولیس ده نفره در نیمه دوم بهتر شد. تیم کرانچار به بازی سرعت داد و موقعیت های خوبی بدست آورد.

در دقیقه ۶۵، سپهر حیدری ارسال محمد منصوری روی دروازه را با ضربه ای آرام به گل تساوی تیمش تبدیل کرد.

حیدری در غیاب کریم باقری مصدوم و با اخراج رضایی، بازوبند کاپیتانی پرسپولیس را بر بازو داشت.

پرسپولیس ۳ دقیقه پس از گل تساوی با خطا روی مجتبی زارعی به یک ضربه پنالتی رسید، اما مهدی رحمتی، دروازه بان سپاهان ضربه عادل کلاه کج را دو بار برگشت داد و تماشاگران اصفهانی را به وجد آورد.

با از دست رفتن پنالتی پرسپولیس، شاگردان قلعه نویی دوباره بازی را در اختیار گرفتند و چندین بار دروازه حریف را تهدید کردند. در دقیقه ۸۸ با خطای میثاق معمارزاده، دروازه بان پرسپولیس داور یک ضربه پنالتی دیگر، این بار برای سپاهان اعلام کرد که هادی عقیلی درون دروازه جای داد و بار دیگر قلعه نویی را به برد در این مصاف نفسگیر امیدوار کرد.

اما این مسابقه باز هم پنالتی داشت؛ در آخرین دقیقه، پرسپولیس صاحب یک ضربه پنالتی دیگر شد، هادی نوروزی پشت توپ قرار گرفت، ولی رحمتی ضربه او را هم گرفت تا با مهار دو پنالتی در این دیدار ستاره بی چون و چرای بازی بزرگ هفته باشد.

سپاهان با درخشش دروازه بان ملی پوشش و پیروزی ۲-۱ مقابل پرسپولیس، با ۳۴ امتیاز صدرجدول را برای چهارمین هفته پیاپی حفظ کرد.

پرسپولیس با ۲۶ امتیاز به رده هفتم سقوط کرد. زلاتکو کرانچار پس از این باخت گفت: " نتیجه به سود ما نشد، ولی ناامید نیستیم. تیم بهتر از نیم فصل اول بود. با وجود سختی بازی، سازماندهی خوبی داشتیم و روی اشتباهات فردی به نتیجه مطلوب نرسیدیم."

استقلال تهران ۲ – پیکان قزوین ۳

استقلال تهران روزهای بسیار بدی را می گذراند. آبی پوشان در چند هفته پایانی نیم فصل نتایج ضعیفی گرفتند، در آخرین بازی در ورزشگاه آزادی به راه آهن باختند و صمد مرفاوی که در ۶ مسابقه تنها ۶ امتیاز بدست آورده بود، با انتقادات و شعارهای تند هواداران روبرو شد.

مرفاوی امیدوار بود با پیروزی در اولین بازی پس از تعطیلات ناکامی های اخیر را جبران کند. اما شکست این هفته برابر پیکان وضعیت سرمربی آبی ها را دشوارتر از قبل کرد؛ استقلال جایگاه سومش را به پیکان داد، فاصله امتیازش با صدر جدول به ۷ امتیاز رسید و تماشاگران شدیدتر از همیشه علیه مرفاوی شعار دادند.

پیکان، تیم ششم جدول در ۱۰ هفته ابتدایی لیگ چندین هفته صدرنشین بود، ولی این تیم هم در هفته های آخر نتایج خوبی نگرفت و حتی در دیدار قبل در خانه ۴-۱ به سپاهان باخت. با این همه حمید درخشان به بازی تیمش مقابل استقلال خوشبین بود و می خواست دوباره لیگ را با قدرت آغاز کند. شاگردان او پیش تر در آزادی پرسپولیس را شکست داده بودند و این نتیجه بر خوشبینی سرمربی پیکان می افزود.

در این مسابقه که با حضور حدود پانزده هزار تماشاگر در آزادی برگزار شد، استقلال ابتدا در دقیقه ۱۶ پیش افتاد و امیرحسین صادقی، مدافع پیش کشیده این تیم با سر دروازه مهمان را باز کرد.

اشتباه زننده گل اول استقلال در دقیقه ۳۸ گل تساوی پیکان را در پی داشت. صادقی در دفع توپ اشتباه کرد، توپ به سعید دقیقی رسید و او در تک به تک با وحید طالب لو دروازه را باز کرد.

۵ دقیقه بعد اشتباه آشکار داوری پیکان را به گل دوم رساند؛ درحالی که توپ از زمین بازی خارج شده بود، داور بازی را ادامه داد و مجید خدابنده لو با تعلل پژمان منتظری توپ را با یک شوت درون دروازه فرستاد.

این گل اعتراض و شعارهای تند هواداران استقلال را علیه داور مسابقه و مسعود عنایت، رییس کمیته داوران در پی داشت.

تیم مرفاوی در دقیقه ۶۵ روی ضربه ایستگاهی جانواریو و ضربه سر حسین کاظمی یک بار دیگر بازی را به تساوی کشاند، ولی شاگردان درخشان این بار فقط ۳ دقیقه زمان نیاز داشتند تا گل سوم را بزنند؛ حمید هدایتی در دقیقه ۶۸ روی یک ضد حمله از آفساید مدافعان استقلال گذشت، توپ را از بالای دستان طالب لو درون دروازه جای داد و چهارمین شکست فصل را به مدافع عنوان قهرمانی تحمیل کرد.

در پایان هفته هفدهم لیگ برتر، سپاهان اصفهان با ۳۴ امتیاز جایگاه اول را دارد و ذوب آهن اصفهان(۳۳)، پیکان قزوین (۲۸)، ااستقلال تهران(۲۷) و مقاومت سپاسی شیراز(۲۷) در رده های دوم تا پنجم اند.

پاس همدان، فولاد خوزستان و ابومسلم مشهد نیز در انتهای جدول قرار دارند.

مطالب مرتبط