کشتی آزاد و فرنگی جهان در سال 2009

امسال دنیای کشتی بعد از 14 سال، بووایسا سایتی یف نداشت. همان نابغه بی همتای روس که فدراسیون جهانی "فیلا" به عنوان برترین کشتی گیر قرن بیستم معرفی اش کرده است. او از 1995 تا المپیک پکن در عالی ترین سطوح این رشته ورزشی ظاهر شد.

سایتی یف جای خود را به جوان 22 ساله ای از منطقه آشوب زده آبخازیا داده است.

دنیس سارگوش در مسابقات جهانی دانمارک کسی را یاد سایتی یف نیانداخت. اما کسی هم نتوانست او را به زحمت بیاندازد. خیلی راحت طلا گرفت. یکی از چهار طلای تیم قدرتمند روسیه. تیمی که شش سال است صدر جدول جهان را رها نکرده است.

سایتی یف بزرگ ترین غایب مسابقات جهانی دانمارک بود. در کنار غایبان نامدار دیگری در اوزان هفتگانه. مثلاً آرتور تایمازوف ازبکستانی قهرمان المپیک های آتن و پکن در وزن غول ها.

از هنری سودو امریکایی در وزن اول تا کینگ آرتور ازبکستانی در وزن آخر، خیلی از ستارگان به دانمارک نیامدند. آن ها یا مثل سایتی یف خداحافظی کرده اند یا ترجیح داده اند سال بعد از المپیک را استراحت کنند.

سال بعد از المپیک، همواره سال خانه تکانی تیم های صاحب سبک دنیای کشتی است. امسال تیم هایی مثل روسیه و امریکا هر هفت نماینده المپیک شان را کنار گذاشتند اما تیم ملی کشتی آزاد ایران با تلفیقی از جوان ها و با تجربه ها، فقط سه وزن را نسبت به المپیک تغییر داد.

مهدی تقوی از ستاره های مسابقات جهانی کشتی آزاد امسال بود. او بدون از دست دادن امتیاز توانست قهرمان شود. هم ترکیه را برد و هم روسیه را. گرجستان و اوکراین هم حریف هوش و تکنیک او نشدند.

اما طلای تقوی تحت الشعاع حاشیه های اهدای مدال طلای حمید سوریان به محمود احمدی نژاد قرار گرفت و بازتاب چشمگیری پیدا نکرد.

سوریان هم مثل تقوی، بدون از دست دادن امتیاز توانست چهارمین طلای جهانی اش را بگیرد. نمایش فنی او در این مسابقات، بسیار خیره کننده بود.

تیم ملی کشتی فرنگی ایران، پدیده کشتی فرنگی مسابقات قهرمانی جهان بود. شاگردان محمد بنا برای اولین بار در تاریخ کشتی فرنگی، توانستند عنوان نایب قهرمانی را نصیب ایران کنند.

نکته مهم دیگری که در تیم ملی کشتی فرنگی ایران به چشم آمد، تقسیم وزن ها بین نمایندگان استان های مختلف بود. شهرری، شیراز، اردبیل، تهران، اندیمشک، شهریار و میانه. تنوع استان ها در تیم ملی، حاکی از پراکندگی جغرافیایی مطلوب کشتی فرنگی در ایران است.

امسال، ترکیه قهرمان کشتی فرنگی جهان شد. اما میانگین سنی قهرمانان این تیم، بالاتر از آن است که بتوانند به تکرار موفقیت خود در المپیک لندن دلخوش باشند.

Image caption شاگردان محمد بنا برای اولین بار در تاریخ کشتی فرنگی، توانستند عنوان نایب قهرمانی را نصیب ایران کنند

ایتالیا و فرانسه که در المپیک پکن طلا گرفتند، در سال 2009 دست شان از مدال طلا کوتاه ماند. اما به طور کلی با درخشش مجارستان و مدال هایی که دانمارک، فرانسه و سوئد گرفتند، باز هم تعداد کشورهای مدال آور در کشتی فرنگی، بیش از کشورهایی بود که در کشتی آزاد مدال گرفتند.

سال 2009، غیر از مسابقات جهانی دانمارک، رویدادهای مهم دیگری هم داشت. مثل جام جهانی تهران که فینال پرحاشیه اش با حضور بیش از 12 هزار تماشاچی برگزار شد.

ایران و آذربایجان 3 بر 3 مساوی بودند. نتیجه کشتی آخر مشخص می کرد کدام تیم قهرمان خواهد شد. فردین معصومی برتری محسوسی مقابل رقیبش داشت.

اما با ورود ناگهانی و اعلام نشده محمود احمدی نژاد به ورزشگاه سرپوشیده آزادی، جو سالن و فضای مسابقه تغییر کرد. فردین نتیجه را واگذار کرد و جام قهرمانی نصیب آذربایجان شد.

ایران اگرچه جام جهانی را از دست داد اما در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا به میزبانی تایلند و رقابت های جوانان جهان به میزبانی ترکیه، نتایج خوبی گرفت.

عنوان سومی کشتی آزاد و نایب قهرمانی کشتی فرنگی بزرگسالان ایران در سال 2009، در شرایطی رقم خورد که ورزش ایران، سال میلادی موفقی را در میادین جهانی سپری نکرد.

راه پیدا نکردن تیم ملی فوتبال به جام جهانی و ناکامی کامل کاراته، وزنه برداری و جودو در مسابقات جهانی، جلوه بیشتری به موفقیت های کشتی آزاد و فرنگی ایران در سال 2009 داده است.

مطالب مرتبط