فرهاد مجیدی استقلال را نجات داد

فرهاد مجیدی
Image caption گل دقیقه ۹۲ فرهاد مجیدی استقلال را پیروز کرد

در پایان هفته نوزدهم لیگ برتر، استقلال تهران پس از سه باخت پیاپی ۳-۲ مقاومت سپاسی شیراز را در ورزشگاه آزادی برد و به رده چهارم صعود کرد. سپاهان اصفهان با همین نتیجه مس کرمان را شکست داد و صدرنشینی لیگ را با ۴ امتیاز فاصله حفظ کرد.

فرهاد مجیدی، کاپیتان استقلال در دقایق پایانی در حالی که شعارهای تکراری هفته های اخیر هواداران علیه سرمربی استقلال باز هم از سکوهای آزادی شنیده می شد، گل برتری تیمش را مقابل مقاومت سپاسی شیراز زد تا آبی پوشان از بحران فاصله بگیرند.

حاشیه های استقلال پس از سه شکست پیاپی هفته های گذشته و سقوط به رده هفتم به اوج رسیده بود. جدا از جنگ لفظی صمد مرفاوی و امیر قلعه نویی، باشگاه استقلال رضا عنایتی، سیاوش اکبرپور و حسین کاظمی را به دلایل انضباطی از همراهی تیم در هشت بازی لیگ برتر محروم کرد و استقلال این هفته در غیاب این سه بازیکن سرشناس برابر مقاومت سپاسی قرار گرفت.

مرفاوی در این دیدار کیانوش رحمتی را جانشین کاظمی کرد و مهدی سید صالحی و آرش برهانی را در خط حمله استقلال قرار داد.

مقاومت سپاسی شیراز با سرمربیگری داوود مهابادی پدیده لیگ نهم است. تیم شیرازی رتبه سوم را دارد و با وجود شکست این هفته مقابل استقلال با ۳۰ امتیاز و تفاضل گل بهتر جایگاهش را حفظ کرد.

شاگردان مهابادی گل اول این مسابقه را در دقیقه ۲۲ روی اشتباه دروازه بان خود دریافت کردند. دروازه بان ابتدا ضربه کیانوش رحمتی را از فاصله ۳۰ متری گرفت، ولی توپ از دستانش رها شد و درون دروازه رفت.

برتری استقلال در نیمه اول یک گل دیگر هم برای آبی ها همراه داشت. در دقیقه ۴۵، پاس خوب آرش برهانی با اشتباه مصطفی صبری، مدافع مقاومت فرهاد مجیدی را با دروازه بان تک به تک کرد و او از داخل محوطه جریمه گل دوم استقلال را زد.

در آغاز نیمه دوم اشتباه فاحش محمد محمدی، دروازه بان استقلال مقاومت را به گل رساند. مهرداد کریمیان روی خروج اشتباه محمدی در دقیقه ۴۶ توپ را از میانه زمین درون دروازه خالی فرستاد و اختلاف به یک گل رسید.

مقاومت با این گل به بازی برگشت و به سوی دروازه میزبان حمله کرد. مهاجمان استقلال هم در این نیمه چند موقعیت جدی را از دست دادند تا در دقیقه ۹۰ یک گل به خودی عجیب بازی را به تساوی کشاند؛ ضربه سر مهاجم مقاومت در حالی که بیرون می رفت با دفع اشتباه امیرحسین صادقی وارد دروازه استقلال شد و بلافاصله فریادهای اعتراض تماشاگران و شعارها علیه صمد مرفاوی بلند شد.

اما کاپیتان استقلال ۲ دقیقه بعد همه چیز را جبران کرد. مجیدی در میان آشفتگی مدافعان حریف در دقیقه ۹۲ با ضربه ای محکم باز هم از درون محوطه جریمه دروازه مقاومت را باز کرد و تیمش را نجات داد. مجیدی پس از این گل با بغض شادی کرد و مرفاوی نیز روی نیمکت اشک ریخت.

استقلال پس از سه شکست رنگ پیروزی را دید، ۳۰ امتیازی شد و با سه پله صعود به رده چهارم رسید. پس از ناکامی های هفته های پیش، این برد می تواند شروعی دوباره برای مرفاوی و تیمش باشد.

دیدار رفت دو تیم در شیراز بدون گل به پایان رسیده بود.

مس کرمان ۲ – سپاهان اصفهان ۳

دو نماینده فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا در شرایطی متفاوت به دیدار هم رفتند. سپاهان هفته هاست که صدرنشین لیگ برتر است و مس کرمان برای فرار از بحران تلاش می کند.

باشگاه مس پس از جدایی پرویز مظلومی، در دو هفته گذشته هدایت تیم را به مهدی محمدی سپرد و سرانجام این هفته لوکا بوناچیچ را رسما به عنوان سرمربی معرفی کرد.

بوناچیچ، سرمربی کروات در ابتدای لیگ نهم سرمربی فولاد بود و پس از نتایج ضعیف در هفته هشتم از تیم خوزستانی برکنار شد. او همچنین سابقه سرمربیگری سپاهان اصفهان را در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا دارد و در اولین حضور روی نیمکت مس با تیم سابقش روبرو بود.

در این دیدار که در ورزشگاه شهید باهنر شهر کرمان برگزار شد، سپاهان ابتدا با گل در دقیقه ۶ محسن بنگر پیش افتاد.

ادینهو، بازیکن برزیلی مس در دقیقه ۳۷ گل سپاهان را پاسخ داد. اما زردپوشان اصفهان با دو گل عماد رضا و ابراهیم توره در دقایق ۴۱ و ۴۵ اختلاف را بیشتر کردند. گل دوم مس توسط مهدی رجب زاده نیز مانع شکست تیم کرمانی نشد و بوناچیچ در اولین همراهی با تیم جدید باخت را تجربه کرد.

سپاهان با ۴۰ امتیاز با اقتدار صدرجدول را حفظ کرد و مس بحران زده با یک پله سقوط در رده چهاردهم قرار گرفت.

تماشاگران مس کرمان در این مسابقه خواستار کناره گیری عبدالرضا برهانی نژاد، مدیر عامل این باشگاه بودند.

تیم قلعه نویی در بازی رفت ۳-۰ مس کرمان را شکست داده بود.

سایر دیدارها

در دیگر دیدارهای هفته نوزدهم نتایج زیر به دست آمد:

راه آهن شهرری ۱- ملوان انزلی ۲

ذوب آهن اصفهان ۱ – تراکتورسازی تبریز ۰

پیکان قزوین ۱ - فولاد خوزستان ۱

پاس همدان ۱ - ابومسلم مشهد ۰

صبای قم ۴ - استیل آذین ۲

شاهین بوشهر ۲ - سایپا کرج ۰

در پایان هفته نوزدهم لیگ برتر، سپاهان اصفهان(۴۰)، ذوب آهن اصفهان(۳۶)، مقاومت سپاسی شیراز(۳۰)، استقلال تهران(۳۰) و پرسپولیس(۲۹) در رده های اول تا پنجم اند و راه آهن شهرری، فولاد خوزستان و ابومسلم مشهد در انتهای جدول قرار دارند.

مطالب مرتبط