دادگاه محسن صفایی فراهانی برگزار شد

صفایی فراهانی
Image caption آقای صفایی فراهانی در جریان ناآرامی های بعد از انتخابات و در روز 30 خرداد دستگیر شد

دادگاه محسن صفایی فراهانی معاون سابق وزیر اقتصاد و رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران در شعبه 15 دادگاه انقلاب به صورت غیر علنی برگزار شده است.

هوشنگ پوربابابی وکیل آقای صفایی فراهانی به بی بی سی گفت که امروز موکلش در دادگاه محاکمه شده و نماینده دادستان از کیفرخواست صادر شده علیه موکل وی دفاع کرده است.

آقای پوربابایی گفت که از لحاظ قانونی نمی تواند جزئیات جلسه را منتشر کند ولی آقای صفایی فراهانی در این جلسه در ارتباط با "اتهام علیه امنیت، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مسئولان حکومتی و تشویش اذهان عمومی" از خود دفاع کرده است.

آقای صفایی فراهانی که عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی است بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در روز 30 خرداد به همراه تعدادی دیگر از اصلاح طلبان مخالف دولت دستگیر شد.

وکیل آقای صفایی فراهانی می گوید که آخرین دفاع از موکلش گرفته شده و بر اساس قانون تا یک هفته دیگر دادگاه باید حکم خود را صادر کند.

آقای صفایی فراهانی در سال های 1377 تا 1381 رئیس فدراسیون فوتبال ایران بود و از اعضاء کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا است.

آقای صفایی فراهانی که در جریان تبلیغات انتخاباتی از منتقدان محمود احمدی نژاد به شمار می رفت، مدتی بیش از سه ماه را در زندان انفرادی گذراند و بنا به گفته صالح نیکبخت وکیل پیشین آقای فراهانی، در اواسط مهر ماه سال جاری از انفرادی خارج شده است.

اخیرا گروهی از چهره های شاخص اقتصادی طی نامه ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، از وی خواسته بودند زودتر به وضعیت آقای صفایی فراهانی رسیدگی شود.

صفدر حسینی وزیر اقتصاد دولت محمد خاتمی، بیژن زنگنه وزیر سابق نفت، اسحاق جهانگیری وزیر سابق صنایع و معادن و تعدادی از اعضای اتاق بازرگانی که آقای صفایی فراهانی نیز عضو آن است، از جمله امضا کنندگان این نامه بودند.

آقای صفایی فراهانی عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا است. سابقه عضویت وی به سال 1998 باز می گردد اما پس از خروج از این کمیته، او مجددا در اردیبهشت سال 1386 و در جریان انتخاباتی که در آن نمایندگان فدراسیون وقت فوتبال و سازمان تربیت بدنی نامزدی معرفی نکرده بودند، بدون وابستگی به نهادهای ورزشی ایران برای عضویت در کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال نامزد شد و رای آورد.

آقای صفایی فراهانی همچنین نایب رئیس کمیته مسابقات کنفدراسیون آسیا است و در مرداد سال 1386 هم به عنوان یکی از دو نماینده آسیا به عضویت کمیته فنی فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا درآمد که بالاترین مقامی است که تاکنون یک ایرانی موفق به کسب آن شده است.

مطالب مرتبط