ابهام در استعفای بی سابقه واعظی آشتیانی

امیر رضا واعظی آشتیانی
Image caption استعفای آقای واعظی آشتیانی به صورت غیررسمی انجام شده است

استعفای واعظی آشتیانی از سمت قائم مقامی، اولین استعفای مدیران ارشد سازمان تربیت بدنی (رییس یا قائم مقام)، بعد از انقلاب اسلامی است.

هنوز سه ماه هم از انتصاب امیر رضا واعظی آشتیانی نگذشته که او بدون نگارش و انتشار استعفانامه، ترجیح داده از مسئولیت قائم مقامی سازمان ورزش کناره گیری کند.

طی چهار سال گذشته و در دوران مدیریت علی آبادی، پست قائم مقامی از نمودار سازمان ورزش حذف شده بود.

دو ماه قبل، سعید فائقی معاون سابق سازمان ورزش در این باره گفته بود: "آن ها جای اين مسووليت را خالی گذاشتند تا خودشان همه‌كاره باشند. جايگاه قائم مقامی در تشكيلات سازمان تعريف و تثبيت شده كه می‌تواند به عنوان قويترين بازوی مديريت سازمان كار كند."

امیررضا خادم نیز در یادداشتی، با اشاره به خصوصیات واعظی آشتیانی، پیش بینی کرده بود که "او با اختیارات قابل توجه و شاید هم تام وارد گود شده و علیرغم اینکه تجربه تاریخی نشان دهنده تشریفاتی بودن جایگاه قائم مقامی در سازمان های دولتی است، اما آشتیانی قرار نیست در سازمان ورزش تنها یک عنوان سمبلیک داشته باشد. بلكه مستقیماً درتمام یا اکثرحوزه ها ورود خواهد کرد".

خوش بینی صاحب نظران ورزش ایران دوامی پیدا نکرد. تفکیک دقیقی بین اختیارات حمید سجادی معاون سعیدلو - همچنین رييس مرکز توسعه ورزش قهرمانی سازمان تربيت‌بدنی - و واعظی آشتیانی قائم مقام سازمان وجود نداشت. رسانه های ورزشی ایران نیز در گمانه زنی هایشان پیرامون تغییرات اخیر مدیران فدراسیون ها، فقط رد پای حمید سجادی را می دیدند.

هفته گذشته، سعیدلو پست بسیار مهم و کلیدی ریاست مجامع انتخاباتی فدراسیون های ورزشی را هم به سجادی سپرد. به این ترتیب واعظی آشتیانی مدتی پس از فروکش کردن کشمکش های لفظی اش با امیر قلعه نوعی و در بحبوحه حاشیه های باشگاه استقلال، بار دیگر خبرساز شد.

با گذشت چند روز از کناره گیری واعظی آشتیانی، سایت سازمان تربیت بدنی هنوز واکنشی نسبت به استعفای او نشان نداده است.

حمید سجادی در این باره گفته است خبر استعفا را به صورت غیررسمی شنیده، دلایل آن را نمی داند و در این باره صحبتی هم با واعظی اشتیانی نداشته.

شبکه خبر صداوسیما، ظهر پنجشنبه به پیگیری این استعفا پرداخت. به گفته گزارشگران این شبکه که در استودیو حضور داشتند، مدیر روابط عمومی سازمان ورزش، که زمانی مدیر گروه ورزش همین شبکه بود، پاسخی به تماس های مکررشان نداده است.

در این بین، صبح جمعه 11 دسامبر، واعظی آشتیانی در برنامه "ورزش و مردم" بدون ورود به بحث استعفایش گفت: "به دلیل برخی مسائل غیر قانونی که در اجرای منشور اخلاقی به وقوع پیوسته، از فدراسیون فوتبال شکایت می کنم تا از این پس کسی به خود اجازه ندهد از قانون تخطی کند."

رسانه های ورزشی، برکناری علی انصاری رییس متمول فدراسیون دوچرخه سواری و از دوستان نزدیک واعظی آشتیانی را مهم ترین دلایل استعفای او می دانند. انصاری چهار ماه قبل با رای مجمع، رییس فدراسیون دوچرخه سواری شده بود.

دو شغله بودن واعظی آشتیانی از دیگر دلایل این کناره گیری عنوان شده است. پیش از این تصور می شد او مدیریت باشگاه استقلال را رها خواهد کرد. حتی از گزینه های جایگزین او نیز نام برده می شد. اما سرانجام، او بازگشت تمام وقت به تیم پرطرفدار تهرانی را، به فعالیت در ساختمان خیابان سئول ترجیح داد.

در این خصوص، حتی صداوسیما و خبرگزاری های دولتی در ایران نیز موفق به دریافت دیدگاه رسمی علی سعیدلو رییس سازمان تربیت بدنی نشده اند و ابهام در علل استعفای امیر رضا واعظی آشتیانی همچنان باقی است.

مطالب مرتبط