علی دایی سرمربی پرسپولیس شد

سرمربیگری پرسپولیس از هفته بیست و دوم لیگ برتر، به علی دایی سپرده شد. سرمربی 40 ساله ای که پس از شکست تیم ملی فوتبال ایران مقابل عربستان، روی نیمکت هیچ تیمی ننشسته بود، اینک پس از9 ماه و از دیدار مقابل ذوب آهن، مجدداً به ورزشگاه آزادی بازخواهد گشت.

فوتبال و سیاست

این روزها تمام اتفاقات مهم در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و اقتصادی در ایران رنگ و بوی سیاست به خود گرفته است.

در فضای ورزش می شود به حضور چهره های ورزشی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری، اقدام پاس همدان در پوشیدن پیراهن هایی با شعار حمایت از رهبر ایران، برکناری ها و انتصابات اخیر فدراسیون های ورزشی، ماجرای محرومیت مادام العمر و سپس حکم ریاست حسین رضازاده در وزنه برداری، حاشیه های کشف حجاب تکواندو در جزیره کیش و کاراته در مونیخ، و... اشاره کرد.

هر کدام از این اتفاقات، به فراخور وضعیت، با واکنش مثبت هواداران دولت یا منتقدان دولت روبرو شده است.

پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران برخی از منابع خبری از کمک 100 میلیون تومانی علی دایی به ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی خبر دادند. با این حال انعقاد قرار دایی با پرسپولیس، از جانب هواداران دیدگاه های مختلف سیاسی با واکنش مثبتی مواجه شده است.

علت واکنش مثبت سایت ها و رسانه های هوادار دولت، به رغم حمایت دایی از میرحسین موسوی، شاید نگرانی از خالی ماندن استادیوم های ورزشی باشد.

داغ شدن مجدد عرصه رجزخوانی های قرمز و آبی و بازگشت مردم به ورزشگاه ها، از نگاه آن ها می تواند اتفاق مثبتی برای بازگشت جامعه به فضای قبل از انتخابات باشد.

شاید بر همین اساس، شبکه خبر صدا وسیما ظهر دوشنبه 27 دسامبر، پوشش تصویری کاملی از مذاکرات دایی، عقد قرارداد در محل باشگاه و مراسم معارفه در محل تمرین پرسپولیس پخش کرد.

مربیان خارجی و مربیان داخلی

Image caption زلاتکو کرانچار، مربی سابق پرسپولیس

کلاوس تاپ مولر و علی دایی، در دو روز کاملاً مشابه، پای عقد قرارداد با پرسپولیس نشستند.

تاپ مور آلمانی، به رغم توافقات کامل، ناگهان پیشنهاد هشتصدهزار دلاری پرسپولیس را رد کرد. زیرا شب قبل از بالکن اتاقش در هتل لاله، ضرب و شتم شدید مردم توسط لباس شخصی ها را در پارک لاله دیده بود. فقط چند روز از انتخابات پرحاشیه ریاست جمهوری در ایران می گذشت.

شب قبل از انعقاد قرارداد دایی با پرسپولیس هم عاشورای خونینی در ایران رقم خورد. اما فوتبال ادامه دارد و هواداران پرسپولیس هم از روند کسب نتایج کرانچار ناراضی بودند.

تاپ مولر بلافاصله ایران را ترک کرد و ضرری به این تیم نزد، اما هواداران پرسپولیس می پرسند: مبلغی بیش از یک میلیون دلار که برای وینگادا، کرانچار و دستیار کرواتش هزینه شد، چه سودی برای سرخپوشان پایتخت داشت؟ آن هم در وضعیتی که این باشگاه با مشکلات متعدد مالی از جمله به تعویق افتادن های مکرر حقوق بازیکنانش دست و پنجه نرم می کند.

بازگشت آقای رکوردها

علی دایی سومین سرمربی سال 88 پرسپولیس است. این مسئله در فوتبالی که تیم ملی اش نیز در سال 88 سه سرمربی داشته شاید چندان عجیب به نظر نرسد. امسال کمابیش همین تعداد تغییر، در مدیریت و هیات مدیره پرسپولیس نیز رخ داده است.

علی دایی رکوردهای متعددی در عرصه فوتبال به نام خود ثبت کرده است.

بيشترين گل زده ملی در تاريخ فوتبال، برترين گلزن تاريخ مسابقات مقدماتی جام جهانی، برترين گلزن تاريخ جام ملتهای آسيا، دو بار برترين گلزن ملی سال جهان، تنها بازيکن آسيايی در بين 100 بازيکن برتر تاريخ از نگاهانجمن آمار فوتبال بريتانيا، اولين آسيايی حاضر در فينال ليگ قهرمانان اروپا،اولين ايرانی حاضر در بوندس ليگا که قهرمانی در این لیگ را هم تجربه کرد، تنها ايرانی صاحب پست رسمی در فيفا، بيشترين بازی در تيم ملی و اولین مربی بازیکن قهرمان در لیگ برتر.

با این حال، شاید شکستن رکوردهای علی پروین روی نیمکت پرسپولیس، برای دایی دست نیافتنی باشد. هشت قهرمانی در جام باشگاه ها و جام حذفی تهران، سه قهرمانی در جام حذفی ایران، قهرمانی در جام برندگان جام آسیا، قهرمانی در لیگ برتر، دو قهرمانی در لیگ آزادگان و... حاصل 500 بار نشستن پروین روی نیمکت این تیم بوده است.

سومین پرسپولیس در سال 88، سی و سومین سرمربی تاریخ باشگاه هم هست. در مراسم معارفه اش اتفاقی رخ داد که شاید در تاریخ باشگاه بی نظیر بوده باشد. آن هم حضور همزمان سرمربی قبلی و سرمربی جدید بود. کرانچار و دایی، با خطابی احترام آمیز، در حضور بازیکنان برای همدیگر آرزوی موفقیت کردند.

دایی حالا باید ترکیب اصلی تیمش را بشناسد. کاری که کرانچار طی 21 بازی قبلی در آن عاجز بود. دایی در مراسم معارفه اش خطاب به بازیکنان گفت: آن هایی که قبلاً با من کار کرده اند می دانند روش کار من چطور است. آن هایی که اولین بار است هم بعد از یکی دو هفته دستشان می آید.

تنها بازیکنی که دایی با او دیده بوسی کرد، کریم باقری دوست صمیمی و همبازی دیرین دایی در پرسپولیس، تیم ملی و آرمینیا بیله فلد آلمان بود.

مطالب مرتبط