مهمترین رخدادهای ورزشی در سال ۲۰۰۹

از روی تقویم ورزش اگر تعبیر کنیم، سال ۲۰۰۹ ، تابعی از ۲ سال مهم قبلی و بعدی برای ورزش جهان محسوب می شود: سال بعد از المپیک بود و سال قبل از جام جهانی.

سال خانه تکانی تیم های ملی رشته های غیر فوتبالی و جوانگرایی شان برای المپیک لندن و سال جدال برای کسب یکی از سهمیه های جام جهانی فوتبال.

تنیس

Image caption شاراپووا با نمایشی نسبتا موفق در ماه های آخر سال، رتبه ۱۴ را به خود اختصاص داد

سرینا ویلیامز آمریکایی فصل رویایی را به پایان رساند و روزهای زود گذر قبل از آغاز فصل ۲۰۱۰ را سپری می کند. سرینا در آغاز سال، تنیس آزاد استرالیا را برد. در فینال خانوادگی ویمبلدون، ونوس را مغلوب کرد، و به اتفاق او در مسابقات دو نفره ویمبلدون هم به قهرمانی رسید.

نیمه دوم سال ۲۰۰۹، ماه های ناکامی دینارا سافینا بود. او در سال ۲۰۰۹ هم مثل سال های قبل، اقبالی در فتح گرنداسلم ها نداشت. در سالی که گذشت، کیم کلایسترز بلژیکی بازگشتی رویایی داشت. او اولین تنیس باز زن در تاریخ است که به عنوان ورزشکار مهمان در یک گرند اسلم -آزاد امریکا- شرکت کرد و قهرمان شد.

سال ۲۰۰۹ بهترین سال دوران حرفه ای برای ارغوان رضایی بود. او به خاطر فتح رقابت های بالی در اندونزی در آخرین رده بندی توانسته جایگاه بیست و پنجمی را تصاحب کند.

امسال ماریا شاراپووا هم به كه دليل آسيب ديدگی، ۹ ماه دوری را تحمل کرده بود از جام ورشو به دنيای تنيس برگشت. شاراپووا با نمایشی نسبتا موفق در ماه های آخر سال، رتبه ۱۴ را به خود اختصاص داد.

ملانی اودن ۱۸ ساله آمریکایی پدیده تنیس دختران جهان بود. او در تنیس آزاد آمریکا، هم دمنتیوا قهرمان المپیک را حذف کرد و هم شاراپووا، شماره یک سابق را. اودن كه سال گذشته رتبه ۲۲۱ جهان را در اختیار داشت، حالا در رده ۴۸ قرار دارد. همین اندازه پیشرفت در سال ۲۰۱۰ کافی است تا او با اختلافی چشمگیر، به بالاترین نقطه جدول برسد.

در رده بندی ماه دسامبر، سوتلانا کوزنتسووا (روسیه) در رده سوم ایستاده ولی فاصله اش با کارولین ووزنیاکی دانمارکی و النا دمنتیوا (روسیه) به قدری کم است که شاید در همین ماه ژانویه و پس از تنیس آزاد ملبورن، این ۳ نفر جاهای خود را با هم عوض کنند.

اما در تنیس مردان، راجر فدرر سالی پر شکوه را سپری کرد. در زندگی خانوادگی، دوقلو هایش به سلامت به دنیا آمدند. در زمین بازی هم از کابوس ۲۰۰۸ دور شد و در فینال هر چهار گرند اسلم ۲۰۰۹ حضور داشت.

Image caption در تنیس مردان، راجر فدرر سالی پر شکوه را سپری کرد

یکه تازی فدرر در تنیس آزاد فرانسه، اولین قهرمانی امر ورزشی اش در زمین های خاکی این مسابقات بود. او در سال ۲۰۰۹، رکورد ۱۴ گرند اسلم پیت سمپراس را شکست.

در یکی از خارق العاده ترین مسابقات فینال در تاریخ ویمبلدون، راجر فدرر در مسابقه ای که گویا قرار نبود تمام شود، بر اندی رادیک غلبه کرد. ست آخر بازی ۹۵ دقیقه طول کشید و هیچکدام حاضر به واگذار کردن بازی نبودند، اما در سی امین گیم بازی که به ندرت در این ورزش پیش می آید، فدرر تیر خلاص را شلیک کرد تا ششمین ویمبلدون را هم فتح کند.

فدرر که سال ۲۰۰۸ به دلیل بیماری و مصدومیت رتبه اول را پس از ۴۵۲ هفته صدرنشینی پیاپی به رافائل نادال واگذار کرده بود، با این قهرمانی، دوباره صدرنشین رده بندی تنیس بازان جهان شد.

نادال ۲۰۰۹ مثل فدرر ۲۰۰۸ بود. گویی آن ها ناکامی ها و موفقیت های پارسال و امسال خود را با هم دست به دست کردند. نادال پس از رهایی از بند مصدومیت، بازگشت نا امید کننده ای به زمین بازی داشت. گرچه همچنان دوم است اما فاصله ها در رده بندی به قدری ناچیز است که از اولین روزهای آغاز سال ۲۰۱۰ ، به شدت از جانب جوکوویچ، اندی ماری و حتی خوان مارتین دل پوترو تهدید خواهد شد.

آخرین فینال تنیس دنیا در سال ۲۰۰۹ را هم دل پوترو با داویدنکو، در رقابت بین هشت تنیس باز برتر جهان به میزبانی لندن برگزار کردند. داویدنکو نفر هفتم دنیا، در جمع هشت نفر برتر دنیا به قهرمانی رسید! کسی که تا حالا هیچ گرند اسلمی را نبرده اما طی پنج روز در لندن، سه غول دنیای تنیس که جمعاً ۲۲ بار فاتح گرنداسلم ها شده اند را شکست داد. یعنی نادال، فدرر و دل پوترو.

فوتبال

سالی که رکورد نقل و انتقالات فوتبال جهان شکست. روبرت انکه خودکشی کرد. هیچ جامی به بارسلونا و هیچ جایزه ای به لیونل مسی نه نگفت. شيخ منصور معاون نخست وزير امارات عربی متحده، مالك منچسترسیتی شد و دست شیطان، از راهیابی ایرلند به جام جهانی ممانعت کرد.

سالی که منچستریونایتد انگلستان پیشنهاد ۸۰ میلیون پوندی رئال مادرید برای انتقال کریستیانو رونالدو بهترین بازیکن سال ۲۰۰۸ جهان را پذیرفت تا حدنصاب تازه ای برای نقل و انتقالات فوتبال دنیا به جا گذاشته شود. شرح مفصل وقایع مهم فوتبال ملی و باشگاهی جهان در سال ۲۰۰۹

بسکتبال

Image caption در لیگ حرفه ای بسکتبال امریکا، تيم لس‌آنجلس ليكرز عنوان قهرماني را از آن خود كرد

در آخرین ماه از سال ۲۰۰۹، قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۰ انجام شد. ايران كه قهرمان آسیا و يكي از دو سهمیه این قاره در مسابقات جهاني استانبول است، در گروه ب مسابقات با كرواسی،‌ برزيل، تونس، اسلووني و آمريكا همگروه شد.

ديدار ايران با آمريكا دهم شهريور انجام می‌شود. مايك كرژفسكی سرمربی تيم ملي بسكتبال آمريكا گفته است ايران و تونس با وجود كم‌تجربگی، تيم‌های مستعدی هستند.

در لیگ حرفه ای بسکتبال امریکا، تيم لس‌آنجلس ليكرز عنوان قهرماني را از آن خود كرد. لیکرز در مرحله‌ پايانی مقابل اورلاندو قرار گرفت. در پنجمین بازی، تیم لس آنجلسی با پيروزی ۹۹ بر ۸۶ و بعد از كسب چهارمين پيروزی، جام را نصیب خود کرد.

ليكرز با وجود شروع و پايانی بد در اين ديدار كه به شكست در هر دو كوارتر منجر شد، به دليل فاصله قابل توجه در وقت‌های دوم و سوم ، فاتح ان بی ای ۲۰۰۹ شد.

کوبی برايانت، ستاره‌ نامدار تيم لس‌آنجلس با كسب ۳۰ امتياز در اين ديدار به عنوان امتيازآورترين و ارزشمندترين بازيكن شناخته شد. اما با ارزش ترین بازیکن مسابقات، لبرون جیمز بود.او و تیمتيم كليولند كه مرحله يك چهارم نهايي را با چهار پيروزی و بدون شكست پشت سر گذاشته بودند، در مرحله نيمه نهايی مقابل اورلاندو کاری از پیش نبردند.

تيم دنور ناگتز هم به رقم درخشش آنتونی، در نیمه نهایی مقابل لس‌آنجلس ليكرز مقهور شد.

مرحله نيمه‌نهايی ليگ بسكتبال حرفه ای امریکا، در مجموع هفت بازی است كه هر كدام از تيم ها ۴ پيروزی كسب كند به فينال راه پيدا خواهد كرد. همین قانون، در فینال هم اعمال می شود.

اتومبیلرانی

Image caption جنسون باتن راننده بريتانيايی تيم براون جی پی قهرمان رقابت های فصل ۲۰۰۹ فرمول يك جهان بود

در هفته های آخر سال ۲۰۰۸ بود که شرکت فراری تهدید کرد، در صورتی که برنامه فدراسیون جهانی برای استفاده از موتورهای یکسان در تیم های مختلف قطعی شود، از حضور در مسابقات فرمول یک انصراف می دهد.

بلافاصله، شرکت اتومبیل سازی هوندا هم اعلام کرد به دلیل بحران اقتصادی از مسابقات فرمول یک خارج می شود. بازتاب این اخبار، کمتر از خبر قهرمانی لویس همیلتون، راننده تیم مکلارن-مرسدس به عنوان جوان ترین قهرمان تاریخ رقابت های فرمول یک نبود.

امسال هم خبر های تلخ فراوانی در این وادی منتشر شد. مثلا ماجرای باور نکردنی تیم رنو. ماجراهایی که نلسون پیکه جونیور، راننده جوان و اخراجی این تیم افشا کرد.

شورای جهانی ورزش های موتوری، رنو را به محرومیت تعلیقی از رقابت های فرمول یک محکوم کرد و در این حال، این تیم را مستحق محرومیت دائم از مسابقات فرمول یک دانست.

این حکم به دلیل تبانی تیم رنو برای ایجاد تصادف عمدی در جریان گراندپری سنگاپور در سال ۲۰۰۸ اعلام شد. شورای جهانی این رشته مهیج، از تقلب رنو به عنوان شدیدترین مورد نقض قوانین و نظام بین المللی ورزش نام برد. فلاویو بریاتوره، مدیر این تیم به طور مادام العمر از مشارکت در رقابت های فرمول یک محروم شد.

رقابت های اتومبيلرانی فرمول يک در فصل ۲۰۰۹، فصل کناره گيری تيم هایی چون هوندا، تويوتا و بی ام دبليو بود.

در سال ۲۰۰۹، تيم اتومبيلرانی ردبول كه فصل گذشته عنوان نايب ‌قهرماني را به دست آورد، اعلام کرد در فصل ۲۰۱۰ از موتور‌های شركت رنو بر روی خودروهای خود استفاده خواهد كرد.

در یک حادثه تلخ، فیلیپه ماسا راننده برزیلی تیم فراری، در مرحله زمانگیری دهمین مسابقه فصل به میزبانی مجارستان، از ناحیه جمجمه دچار شکستگی شد و جراحی شد. این راننده ۲۸ ساله، فصل قبل تنها با اختلاف یک امتیاز نسبت به لوئیس همیلتون از کسب مقام قهرمانی بازمانده بود.

Image caption شوماخر با ۷ قهرمانی پرافتخارترين راننده فرمول‌يك جهان است

در آخرین روز های سال ۲۰۰۹،اسطوره فرمول‌يك با امضای قراردادی ۹ ميليون يورویی، به مرسدس پيوست.

ميشاييل شوماخر كه در سال ۲۰۰۶ از مسابقات فرمول‌يك كناره‌گيری كرده بود بار ديگر به پست برگشته تا در ۴۱ سالگی به سبقت گرفتن از رقبای جوان تر بپردازد.

او سال ۲۰۱۰ را به عنوان راننده اول در كنار نيكو روزبرگ ديگر اتومبيلرانان آلمانی، در مرسدس كه فصل گذشته با نام براون در فرمو‌ل‌يك حضور داشت، سپری خواهد كرد.

شوماخر با ۷ قهرمانی و پيروزی در ۹۱ گرندپری، پرافتخارترين راننده فرمول‌يك جهان است.

فصل جديد فرمو‌ل‌يك از ۱۲ مارس ۲۰۱۰ در پيست بحرين و با سیستم متفاوتی در امتیاز دهی آغاز خواهد شد. ۱۳ تيم در ۱۹ مرحله از رقابت های فصل آتی حضور دارند.

جنسون باتن راننده بريتانيايی تيم براون جی پی قهرمان رقابت های فصل ۲۰۰۹ فرمول يك جهان بود.

مارك وبر راننده استراليايي تيم ردبول در در شانزدهمين مسابقه از ۱۷ رقابت فصل، در هوايي باراني زودتراز ساير رانندگان به خط پايان پيست برزیل رسيد. رابرت كوبيكا راننده لهستاني ب ام وبه مقام دوم دست يافت و لوئيس هميلتون راننده بريتانيايي تيم مك لارن - مرسدس در مكان سوم جاي گرفت. سباستيان وتل چهارم و جنسن باتن هم پنجم شدند.

اما برنده واقعی جنسن باتن بود كه با كسب مقام پنجم، اختلافش را با روبنس باریچلو ‌راننده برزيلی هم تيمي و نزديك ترين رقيبش برای كسب عنوان قهرمانی اين فصل به ۱۷ امتياز رساند تا مسابقه آخر فصل در ابوظبی تاثيری در معرفی قهرمان نداشته باشد.

شنا، شیرجه، واترپولو، شنای موزون

مسابقات قهرماني جهان در رم، همان روز اول با جابه جا شدن ۵ رکورد جهانی همراه شد.

فدريكا پلگرينی از ايتاليا در ۴۰۰ متر آزاد زنان خوش درخشيد و اولين زنی بود كه در تاريخ شنا زير ۴ دقيقه به خط پایان رسید.

در ۱۰۰ متر پروانه زنان، سارا سيوستروم از سوئد ركورد شناگر هلندی كه در المپيك سيدنی به ثبت رسيده بود را شكست. در ۲۰۰ متر زنان، آريانا كوكورس از آمريكا رکورد استفانی رايس در المپيك پكن را بهتر كرد.

پل بيدرمان از آلمان ركورد يان تورپ از استراليا را شكست. بیدرمان در ۴۰۰ متر و ۲۰۰ متر، از مایکل فلپس پیشی گرفت. فلپس البته با ۵ نشان طلا موفق‌ترين شناگر اين رقابت‌ها بود.

بریتا اشتفن آلمانی هم در شنای آزاد زنان در ۵۰ و ۱۰۰ متر، رقیبان خود را پشت سر گذاشت و به دو مدال طلا دست یافت.

چينی ها كه در رشته های شيرجه بی رقیب بودند، در شنا، استخر را به اروپايي ها و آمريكايي ها واگذار كردند. از ۱۰ طلای رشته شیرجه، هفت مدال زرین به چینی ها رسید. البته توماس دالی ۱۵ ساله از بریتانیا، با کسب مدل طلای شیرجه از سکوی ۱۰ متر، بخشی از اقتدار چینی ها را شکست.

در شنای موزون، روسیه ۶ طلا گرفت. ناتالیا ایشچنکو ۲۳ ساله چهره انگشت نمای این مسابقات بود. او کم نظیر ترین حرکت ممکن را در آب اجرا کرد.

سطح رقابت های جهاني رم در بخش شنا فوق العاده بالاتر از المپيك پكن بود.

در سال ۲۰۰۹ نیز مایکل فلپس دائما خبر ساز بود. از شکستن رکورد ۱۰۰ متر پروانه جهان آن هم در مسابقات داخلی امریکا گرفته تا تصادف در بالتیمو.

فلپس بارها به دلیل تخطی از قانون با مشکل مواجه شده است. در نوامبر ۲۰۰۴ به خاطر رانندگي در حالت مستی دستگير و به حبس تعليقی محكوم شد. در فوريه ۲۰۰۸ نیز پس از انتشار عكسی كه او را در حال استعمال مواد مخدر نشان می‌داد با محروميتي سه ماهه روبه‌رو شد.

در فینال داغ واترپلو قهرمانی جهان، صربستان ۱۴ بر ۱۳ مقابل اسپانیا پیروز شد. وانیا وودوویسیچ از صربستان بهترین بازیکن و فیلیپو استامپتی از ایتالیا، بهترین دروازه بان جام شناخته شدند.

دو و میدانی

Image caption یوسین بولت، مرد اول مسابقات جهانی برلین و تک خال دو و میدانی جهان در سال ۲۰۰۹ بود

یوسین بولت، مرد اول مسابقات جهانی برلین و تک خال دو و میدانی جهان در سال ۲۰۰۹ بود. بولت در ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر، دو رکورد استثنایی برای این رشته به جا گذشت.

آمریکا در دوازدهمین دوره مسابقات قهرمانی جهان با کسب ۱۰ مدال طلا، ۶ نقره و ۶ برنز به مقام قهرمانی رسید تا از سه دوره قهرمانی پی در پی خود دفاع کند. جاماییکا با شش رتبه ارتقاء نسبت به دور قبل، کنیا را از سکوی نایب قهرمانی پایین کشید.

در این مسابقات رکورد های خوبی به جا گذشته شد و نتایج جالبی رقم خورد. مثلا در پرش با نيزه استيو هوكر قهرمان استراليايي المپيك پكن از مانع ۵ متر و ۹۰ سانتی عبور کرد.

در پرتاب دیسک، روبرت هارتینگ آلمانی وقتی طلا گرفت، استادیوم را روی سرش گذشت و تا می توانست، حرکات نامفهوم انجام داد. مانند پاره کردن پیراهن یا اجرای فنون کشتی روی عروسک سمبل مسابقات.

اما در برلین ۲۰۰۹ تمام خبرها و نتایج، در سایه رکورد شکنی های بولت قرار گرفت.

پيش از شروع فینال ۱۰۰ متر، جنجال‌های رسانه‌ای به اوج رسیده بود. بولت باید با تايسون گای رقابت می کرد. در همان ۱۰ متر اول، بولت برتری اش را نشان داد . در ۵۰ متر دوم مسابقه، یوز جامائيكايي خود را از گروه دونده‌ها جدا كرد تا در پايان با ركوردی خيره كننده قهرمان شود.

گای با حد نصابی که به جا گذاشت، حالا پر سرعت‌ترين دونده تاريخ آمريكاست. اما به محض عبور بولت از خط، صفحه نمايش ركورد ۹ ثانيه و ۵۸ صدم ثانيه را نشان داد. يعني ۱۱ صدم بهتر از ركورد پيشين دنيا كه خودش یک سال قبل در همين روز در پكن ثبت كرده بود.

در ۲۰۰ متر، بولت باز هم با ۱۹ ثانیه و ۱۹ صدم، رکورد تازه ای برای جهان خلق کرد. او در ۴ در ۱۰۰ متر امدادی هم اول شد. اما حاشیه ساز ترین دونده سال، بولت نبود.

قهرمانی کاستر سمنیا، دونده اهل آفریقای جنوبی در ۸۰۰ متر زنان جهان، دنیای دو و میدانی را با بحران مواجه کرد. او با فاصله زیادی نسبت به نفر دوم از کنیا اول شد. با اعتراض حریفان نسبت به جنسیت کاستر، فدراسیون جهانی دو و میدانی اقدام به انجام آزمایش پزشکی کرد.

این مساله خشم محافل مختلف در آفریقای جنوبی از اهالی دهکده لیمپوپو، محل تولد او گرفته تا مقامات سیاسی را بر انگیخت. حزب حاکم در آفریقای جنوبی، مردم این کشور را فراخواند تا از "دختر طلایی" حمایت کنند.

با این حال، هنوز نتایج آزمایش ها اعلام نشده و به نظر می رسد او در لندن هم بخت اصلی کسب مدال طلا باشد.

گلف

کدام یک از قهرمانی های تایگر وودز، اندازه رسوایی اخلاقی سال ۲۰۰۹ او خبر ساز شده بود؟

۲۷ نوامبر، تایگر که با نوشیدنی‌های الکلی تعادلش را از دست داده بود، سوار اتومبیلش شد اما دقایقی نگذشت که با یک درخت و شیر آتش نشانی نزدیک منزلش در فلوریدا برخورد کرد.

طی روز های بعدی، روز نامه ها با اشتیاق مشغول رمز گشایی از ابهامات این تصادف بودند که ناگهان، زنانی از گوشه و کنار امریکا، با سند و مدرک، از روابط پنهانی خود با تایگر وودز، پرده برداشتند.

تایگر پس از تحمل سخت ترین روزهای زندگی اش، دست به نوشتن بیانیه‌ زد تا عذرخواهی خود را ابراز کند. وودز نوشت: در موقعیت کنونی خانواده‌ام باید از حریم خصوصی و امنیت لازم برای التیام ضایعه ایجاد شده برخوردار باشند. بنابراین به طور موقت از دنیای گلف خداحافظی می‌کنم تا به وظیفه خود به عنوان یک همسر و یک پدر عمل کنم.

والیبال

برزيل برای هشتمين بار فاتح ليگ جهاني شد.

این تیم با نتيجه ۳ بر ۲ در حضور ۲۳ هزار تماشاگر در بلگراد، مقابل ميزبان مسابقات پيروز شد و جام قهرماني را بالای سر برد. صربستان هم برای چهارمين بار به عنوان نايب قهرمانی رسيد. روسيه در ديدار رده بندی با نتيجه 3 بر صفر مقابل کوبا پيروز شد. اين رقابت‎ها از سال ۱۹۹۰ برگزار می شود.

برناردو ریزنده سرمربی برزيل اما با این جام هم نتوانست تلخی شکست فینال المپیک مقابل امریکا را از ذهن هواداران پر شور تیمش پاک کند.

در پايان اين رقابت‎ها سرجيو، ليبروی برزيل، عنوان برترين بازيکن را به دست آورد. بهترين آبشارزن و بهترين دفاع روی تور، سيمون روبرلاندی (کوبا) بود.

بهترين سرويس زن نیز لئون ويلفردو از همین کشور معرفی شد. بهترين ليبرو آلکسي وربوف از روسيه و بهترين امتيازگيرنده نیز ايوان ميليکوويچ از صربستان بودند. اما ارزشمند ترين بازيکن رقابت‌ها، سرجيو سانتوس از برزيل بود.

موتور سواری

دنی پدروسا اسپانيايي از تيم هوندا توانست سريع‌تر از ساير موتوسواران از خط پايان بگذرد و عنوان قهرماني آخرين گرندپری سال را بدست آورد. اما مرد اول و بی چون و چرای سال ۲۰۰۹ این رشته ورزشی نیز کسی نبود مگر والنتينو روسی ايتاليایی از تيم ياماها.

ششمين عنوان قهرماني جهان در شرايطي براي روسی به دست آمد كه اين موتورسوار توانسته بود پيش از اين در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ و همچنین سال ۲۰۰۸ جام را به دست آورد.

در مجموع ۱۷ مرحله برگزار شده از مسابقات موتو جی ‌پی، والنتينو روسی با قهرمانی در ۶ گرندپری اسپانيا، كاتالونيا، آلمان، سن‌مارينو، هلند و چك بيشترين عنوان قهرمانی فصل را به دست آورد. پس از او هم تیمی اش خورخه لورنزو با ۴ قهرماني بهترین بود. كيسی استونر از تيم دوكاتي نيز مانند لورنزو ۴ عنوان قهرماني کسب کرد.

دنی پدروسا ديگر موتورسوار اسپانيايی از تيم هوندا توانست در دو گرندپری قهرمان شود و بريتانيا تنها مرحله‌ای بود كه آندره دوويزيوسو ايتاليايی فاتح آن لقب گرفت.

دوچرخه سواری

قهرمانی آلبرتو کونتادور در تور فرانسه ۲۰۰۹، حاشیه هایی خبر ساز در پی داشت. با رقابت کونتادور و آرمسترانگ در تیم آستانه، چیزی نمانده بود که کار به جاهای باریک بکشد. دو طرف از طعنه زدن به همدیگر در طول تور، ابایی نداشتند و رسانه ها هم استقبال می کردند.

در نود و ششمين دوره‌ این رقابت‌ها لانس آرمسترانگ پس از سال‌ها غيبت دوباره در رقابت‌ها حاضر شده بود، به عنوان سوم دست يافت. كونتادور چهارمين اسپانيايي است كه توانست با پيراهن زرد به پاريس، نقطه‌ پايانی دور فرانسه راه پيدا كند.

او در مجموع با اختلافی بیش از چهار دقيقه نسبت به اندی شلك از لوکزامبورگ توانست عنوان قهرمانی را از آن خودش كند. بردلی ويگينز و فرانك شلك برادر اندی در مكان‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند.

پيراهن سبز كه به امتياز‌آورترين ركابزن اعطا مي‌شود به تورهوشوفد نروژی رسيد. پس از او مارك كاونديش دوم شد.

در رقابت‌های كوهستان، فرانكو پليزوتي از ايتاليا اول شد. آلبرتو كونتادور هم سوم شد.

در رده‌بندی تيمی آستانه از قزاقستان به قهرماني رسيد. گارمين اسليپ استريم در مكان دوم جا گرفت و ساكسوبانك سوم شد.

خبر جالب دیگر این رشته در سال ۲۰۰۹، دست و دلبازی تیم آستانه برای نگه داشتن آلبرتو كونتادور بود. آن ها به او پيشنهاد بی سابقه ساليانه ۸ ميليون يورو دادند.

کونتادور تهدید کرده بود که در صورت ادامه حضور آرمسترانگ، این تیم را ترک خواهد کرد. ضمنا او حاضر نیست با آلكساندر وينوكوروف در یک تیم رکاب بزند.

کشتی آزاد

امسال دنیای کشتی بعد از ۱۴ سال، بووایسا سایتی یف نداشت. همان نابغه بی همتای روس که فدراسیون جهانی "فیلا" به عنوان برترین کشتی گیر قرن بیستم معرفی اش کرده است. او از ۱۹۹۵ تا المپیک پکن در عالی ترین سطوح این رشته ورزشی ظاهر شد.

سایتی یف جای خود را به جوان ۲۲ ساله ای از منطقه آشوب زده آبخازیا داده است. دنیس سارگوش در مسابقات جهانی دانمارک کسی را یاد سایتی یف نیانداخت.

اما کسی هم نتوانست او را به زحمت بیاندازد. خیلی راحت طلا گرفت. یکی از چهار طلای تیم قدرتمند روسیه. تیمی که شش سال است صدر جدول جهان را رها نکرده است.

مهدی تقوی از ستاره های مسابقات جهانی کشتی آزاد ۲۰۰۹ بود. او بدون از دست دادن امتیاز توانست قهرمان شود. بلال ماخوف از روسیه در فوق سنگین نیز معرکه بود. او مثل کوه روی حریفانش خراب می شد.

کشتی فرنگی

تیم ملی کشتی فرنگی ایران، پدیده کشتی فرنگی مسابقات قهرمانی جهان بود. شاگردان محمد بنا برای اولین بار در تاریخ کشتی فرنگی، توانستند عنوان نایب قهرمانی را نصیب ایران کنند.

امسال، ترکیه قهرمان کشتی فرنگی جهان شد. اما میانگین سنی قهرمانان این تیم، بالاتر از آن است که بتوانند به تکرار موفقیت خود در المپیک لندن دلخوش باشند.

حمید سوریان از ایران و سلجوق جبی از ترکیه، برترین فرنگی کاران سال ۲۰۰۹ بودند. کشتی آزاد و فرنگی جهان در سال 2009

تکواندو

در نوزدهمين دوره تكواندو قهرماني جهان به میزبانی دانمارک، كره جنوبي مثل همیشه روی سکوی اول ایستاد. ايران برای چهارمين دوره متوالي نايب قهرمان جهان شد.

تيم‌ اسپانيا در مسابقات زنان اول شد و در رقابت های مردان به عنوان سوم رسید. در این مسابقات، بيش از هزار تكواندوكار در پنج شياپ چانگ با استفاده از هوگوهای الكترونيكي و سيستم تصويربرداری ويديوئي به مبارزه پرداختند.

استيون لوپز از آمريكا با كسب پنجمين عنوان متوالی قهرماني جهان به عنوان بهترين تكواندوكار انتخاب شد. در گروه بانوان هم بریژيت انريكه از اسپانيا بهترین بود. او توانست سومين مقام قهرمانی جهان را كسب كند.

اما دو ماه بعد از رقابت های جهانی، مسابقاتی با عنوان تور بين‌المللی مكزيك برگزار شد که شگفتی بزرگ آن، شکست استيون لوپز از آمريكا مقابل آرون كوك انگليسی بود.

وزنه برداری

Image caption ولادیمیر سدوف

سطح مسابقات جهانی در کره جنوبی، چیزی در حد مسابقات سال های نخست دهه ۸۰ میلادی بود.

مبارزه جدی با دوپینگ، چنان ترسی به جان تیم ها انداخته که سطح رکوردها به ۲۵ سال قبل بازگشته است. به گونه ای که در رقابت های جهانی گویانگ، فقط در دسته ۷۷ کیلوگرم حد نصاب جدیدی ثبت شد.

آندری آرام نائو قهرمان المپیک در ۱۰۵ کیلو از بلاروس و سعیدعلی حسینی پدیده فوق سنگین از ایران، به دلیل همین موضوع، دقایقی قبل از آغاز مسابقه کنار کشیدند.

ولادیمیر سدوف از قزاقستان در ۹۴ کیلو، ستاره نو ظهور این دوره از مسابقات بود.

جودو

برای نخستين بار در تاريخ پيكارهای جهانی جودو، تيم ملی مردان ژاپن از كسب نشان طلا بازماند.

خانم ون تانگ چينی در وزن به اضافه ۷۸ كيلوگرم، تنها قهرمان المپیک پکن بود که توانست عنوان قهرماني‌اش را تكرار كند.

در رده بندی مجموع زنان و مردان، ژاپن اول شد. کره جنوبی و فرانسه هم در رده های بعدی ایستادند.

شطرنج

سال ۲۰۰۹، وسلین توپالف ۳۴ ساله از بلغارستان، صدرنشینی مقتدرانه ای در جدول بهترین های جهان دشت. او در آوریل ۲۰۰۶ برای اولین بار، بالاترین رتبه را نصیب خود کرد و پس از آن، نوسانات چندانی نداشته و تقریبا هم واره در بالای جدول بوده است.

اما پدیده بی چون و چرای شطرنج جهان، ماگنوس کارلسن از نروژ است. نابغه ۱۹ ساله ای که بارها شماره یک بوده و همه را انگشت به دهان گذاشته. کارلسن حالا در رده دوم است اما کوچکترین غفلت از توپالف، باز هم و را به صدر باز می گرداند.

آناند از هند، آرونیان از ارمنستان و کرامنیک از روسیه هم در رده های بعدی سال ۲۰۰۹ هستند.

مطالب مرتبط