آرش میر اسماعیلی: ستاره‌های ورزش را نابود می‌کنند

Image caption آيت الله خامنه ای از خودداری آرش ميراسماعيلی از مبارزه با حريف اسرائيلی در المپيک تقدير کرد

آرش میراسماعیلی، کسی که پنج سال قبل به دليل خودداری از مبارزه با يک جودوکار اسرائيلی مورد تشويق مقامات جمهوری اسلامی قرار گرفته بود، اینک حتی اجازه ورود به مجمع انتخاباتی فدراسیون جودو را هم ندارد. اتفاقی که شنبه 12 دی رخ داد.

سوابق آرش میراسماعیلی باعث شده او را به عنوان شناسنامه جودو در ایران بشناسند. مانند پرچمداری کاروان ورزش ایران در المپیک آتن.

همچنین او تنها جودوکای تاریخ ایران است که قهرمان جهان شده است. او دوبار در آلمان و ژاپن، روی سکوی شماره یک جهان ایستاد. میراسماعیلی سرمربی سابق تیم ملی جودو است و دو مدال برنز جهانی هم دارد.

او تنها جودوکای ایرانی است که در سه المپیک حضور یافته است. کسی که مبارزه نکردنش با ورزشکاری از اسرائیل در المپیک آتن، باعث شد غلامعلی حدادعادل، رئيس وقت مجلس شورای اسلامی به اتفاق جمعی از نمایندگان مجلس در فرودگاه به استقبالش بروند.

تبعات آن اقدام میراسماعیلی چنان گسترده بود که جوایزی همسنگ قهرمان المپیک دریافت کرد. در مراسمی که محمود احمدی نژاد، شهردار وقت تهران در فرهنگسرای ارسباران برای تجلیل از مدال آوران المپیک برگزار کرد، به میراسماعیلی هم پاداشی معادل قهرمانی تعلق گرفت.

پرچم را از پرچمدار پس گرفتند

به نظر می رسد پرچم را مدت هاست از پرچمدار پس گرفته اند. ماجرا از روزی آغاز شد که آرش میراسماعیلی طی حکمی از سوی محسن رضایی، به عنوان رییس کمیته ورزش ستاد انتخاباتی او در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری منصوب شد. حرکتی که با واکنش تند محمد علی آبادی، رئیس قبلی سازمان تربیت بدنی مواجه شد.

یک ماه قبل از انتخابات 22 خرداد، سایت تابناک که سایت نزدیک به محسن رضایی است درباره مشکلاتی که برای آقای میراسماعیلی به خاطر حمایت از محسن رضایی به وجود آورده اند نوشت: "پروژه حذف ميراسماعيلی از پيش برنامه‌ريزی‌ شده. به گونه‌ای که تصوير وی با مقام رهبری از سالن کبکانيان پايين آورده شده و بسياری از اعضای تيم ملی را عليه او تحريک کرده بودند تا آهسته آهسته، پروژه تخریب این قهرمان با اخلاق ملی به اجرا گذاشته شود."

همان روزها آرش میراسماعیلی که همواره منتقد حضور سیاستمداران در عرصه ورزش بود، در نشستی خبری مدعی شد در صورت انتخاب محسن رضایی، سیاست حذف افراد سیاسی از ورزش و روی کار آمدن صاحبان اصلی ورزش اعمال خواهد شد.

اما نتیجه ای دیگر برای انتخابات رقم خورد و افراد سیاسی نیز در ورزش باقی ماندند. به گونه ای که در مجمع انتخاباتی فدراسیون جودو، جایی برای پرافتخارترین جودوکای تاریخ ایران وجود نداشت. او طبق اظهارات خودش می خواست به عنوان یک ناظر در این نشست شرکت کند اما با ممانعت مسئولان حراست سازمان ورزش مواجه شد.

در این باره غلامعلی تاجيك، مديركل حراست سازمان تربيت بدنی به روزنامه جام‌ جم گفته است هيچ مانعی از طرف حراست سازمان برای حضور ميراسماعيلی وجود نداشته و اگر هم وجود داشته از طرف دست‌اندركاران مجمع بوده است.

حمید سجادی، معاون سازمان تربیت بدنی هم می گوید" "میراسماعیلی قبل از جلسه مرا ديد و خواست دقايقی را در مجمع صحبت كند كه قبول نكردم. از او خواستم با توجه به اين كه امروز فقط بايد اعضای مجمع صبحت كنند، در نشست های بعدی به سخنانش گوش دهم."

عصبانیت میراسماعیلی

آرش میر اسماعیلی ساعتی منتظر ماند و رایزنی کرد بلکه مثل بسیاری دیگر، راهی به داخل سالن محل برپایی مجمع جودو بیابد. اما تلاش او و وساطت کنندگانی که از نهادهای مختلف تماس می گرفتند به جایی نرسید.

عصر همان روز، آقای میر اسماعیلی سکوت را شکست و مصاحبه هایی با خبرگزاری ها انجام داد. بازتاب صحبت های او حتی از انعکاس راه ندادنش به مجمع نیز وسیع تر بوده است.

او گفت: "عده ای در سازمان ورزش در پی نابود کردن ستاره های ورزش هستند. الان هادی ساعی یا برادران خادم کجای ورزش هستند؟ مگر سواد ندارند؟ همه را از ورزش حذف کرده اند تا عده ای چسبیده، جایگاه شان حفظ شود. واقعا برای این ورزش متاسفم. ... با افتخار می گویم دیگر کاری با جودوی ایران ندارم. اما آنها نمی توانند عشق به جودو را در وجودم بکشند."

آقای میراسماعیلی خطاب به علی دایی و حسین رضازاده هم گفت: "عده ای در این ورزش سعی دارند از قهرمانان به عنوان نردبان برای ترقی خود استفاده کنند. حالا هم سعی می کنند تا این دو را زمین بزنند و از روی دوش شان بالا بروند. دایی و رضازاده خیلی باید دقت کنند."

شاید مقصود او از "دقت کردن"، احتیاطی است که خودش به خرج نداده و حالا تاوانش را پس می دهد. احتیاط در برقراری ارتباط با مسئولین و مقامات سیاسی.

حالا علیرضا امینی برای چهار سال آینده، رئیس این فدراسیون جودو است. باید دید آرش میراسماعیلی که خبر از تغییر مسیر زندگی اش داده، چه برنامه ای برای آینده اش درنظر گرفته است.

(توضيح: جملات زير که در گزارش اوليه به آن استناد شده بود، اصالت ندارد و در يک نوشته طنزآميز، در خبری منتسب به خبرگزاری جمهوری اسلامی به آيت الله خامنه ای نسبت داده شده بود.)

"مسابقه ندادن آرش ميراسماعيلی مقابل حريف رژيم اشغالگر قدس، نمونه ای بديع در تاريخ اسلام است. آقای ميراسماعيلی به عنوان يک ورزشکار مسلمان باعث سرافرازی ملت ايران شد. او قطعا در جوار حضرت حق، از دست ملائکه مدال طلا خواهد گرفت. بنده از طريق آقای مشکينی اطلاع حاصل کردم که اين جوان ورزشکار به پاس خدمتی که به اسلام کرده است، مدال طلای خود را از دست حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه شريف دريافت خواهد کرد"

(رهبر ایران، يکشنبه 25 مرداد 83 در ديدار مسئولان وزارت امور خارجه و نمايندگی های جمهوری اسلامی ايران در خارج از کشور)