صعود تیم ملی فوتبال ایران در بازی پرحاشیه

Image caption مهرزاد معدنچی با محمد رضوان برای تصاحب توپ

در چارچوب مرحله مقدماتی جام ملت های آسیا 2011 ، تیم ملی فوتبال ایران در بازی برگشت با سنگاپور، هر 3 امتیاز مسابقه را نصیب خود کرد و به عنوان تیم برتر گروه، راهی مرحله نهایی شد.

افشین قطبی تیم خود را با ترکیب مهدی رحمتی، هادی عقیلی، سید جلال حسینی، خسرو حیدری، آندرانیک تیموریان، پژمان نوری، احسان حاج صفی، محمد رضا خلعتبری، میلاد میداودی میلاد زنیدپور و مهرزاد معدنچی به زمین فرستاد.

در جریان بازی، میداودی جای خود را به کریم انصاری فرد داد و زنیدپور با غلامرضا رضایی تعویض شد. حسين کعبی نيز در وقت های تلف شده جای محمدرضا خلعتبری را گرفت.

در اين بازی ابتدا هادی عقيلی از روی نقطه پنالتی و در دقيقه 11 دروازه سنگاپور را باز كرد. بلافاصله پس از به ثمر رسیدن ضربه پنالتی، حرکت خسرو حیدری با اشتباه سنگاپوری ها به مهرزاد معدنچی رسید تا فقط یک دقیقه بعد از گل نخست، با یک بغل پا گل دوم ایران را وارد دروازه حریف کند.

سپس سنگاپور در دقيقه 32 بازی توانست يكی از گل‌های خورده را جبران كند. اشتباه خط دفاعی در جا گيری دلیل اصلی به ثمر رسيدن گل میزبان بود. عالم شاه کاپیتان كوتاه قامت سنگاپور، توانست روی کرنر ارسالی با ضربه سر، دروازه مهدی رحمتی را باز كند.

توپ و میدان در دقایق آغازین نيمه دوم در اختیار سنگاپور‌ بود. حتی یک بار تير دروازه مانع به ثمر رسیدن گل تساوی شد.

در ادامه بازی، خلعتبری بازیکن تکنیکی ایران که از بهترین های زمین بود، پاسکاری زیبایی با میداودی انجام داد. توپ به غلامرضا رضایی رسید و این مهاجم تازه نفس، با ضربه ای حساب شده و فنی، اختلاف را به دو گل رساند.

در دقایق باقی مانده، هر دو تیم فرصت هایی برای تغییر نتیجه داشتند اما در به ثمر رساندن موقعیت ها ناکام بودند. تیم ایران ضدحمله های سریع و برق آسایی داشت و می توانست تعداد گل ها را افزایش دهد.

تيم ملی ايران با اين پيروزي 10 امتيازی شد و همچنان در صدر جدول گروه پنجم مقدماتی جام ملت‌های آسيا باقی ماند و صعودش را به مرحله نهایی که سال 2011 به میزبانی قطر برگزار خواهد شد مسجل کرد.

سنگاپور با 6 امتياز در رده دوم باقی ماند. دیدار تایلند و اردون که ساعاتی پس از دیدار ایران و سنگاپور برگزار خواهد شد، تاثیر فراوانی در تعیین تیم دوم صعود کننده خواهد داشت.

ديدار رفت اين دو تيم با حساب 6 بر صفر به سود تيم ملي ايران پايان يافته بود. بازی بعدی تیم ملی ایران که دیداری تشریفاتی است، دو ماه بعد در ورزشگاه آزادی با تایلند برگزار خواهد شد.

حاشیه های مسابقه

Image caption درگيری آندرانيک تيموريان (راست) با بازيکن تيم سنگاپور از ديد داور چينی دور ماند

*قبل از مسابقه، افشین قطبی از احتمال ضعف تیم داوری ابراز نگرانی کرد. ضعف داوری، روی عملکرد هر دو تیم تاثیر گذاشته بود. داور چينی مسابقه در دقايقی از بازی كنترل مسابقه را از دست داد. سنگاپوری ها اعتراض بیشتری به نحوه قضاوت سان بائو جی داشتند. خصوصاً روی پنالتی. آن ها هنوز در بهت ناشی از اعلام پنالتی و به ثمر رسیدنش بودند که گل دوم را هم خوردند.

*پس از بازی، محمد مهدی نبی، دبیر کل فدراسيون فوتبال ایران گفت از داور چینی به کنفدراسيون فوتبال آسيا شکايت می کنيم. ویدئوی اشتباهات او را هم ارسال خواهیم کرد. او گفت قبل از بازی درخواست تغییر او را داشتیم که متاسفانه موافقت نشد، همین داوربا اشتباهاتش در بازی با کره شمالی، مانع از صعود ایران به جام جهانی شده بود.

*عالم شاه کاپیتان سنگاپور، وعده ای که قبل از بازی داده بود را عملی کرد. او گفته بود دروازه ایران را باز خواهم کرد.

*در نشست خبری قبل از بازی، خبرنگاران سنگاپوری از افشين قطبی پرسيدند، آيا خداحافظی ناگهانی ستاره های فوتبال ایران، به دليل بستن مچ‌بند سبز در باری با کره جنوبی بوده؟ سرمربی تيم ملی ايران پاسخ داد: من سياسی نيستم و به سياست فكر نمی‌كنم. مواضع ما مواضع جمهوری اسلامی ايران است. اين بازيكنان با تصميم خود از تيم ملی خداحافظی كردند و مسائل سياسی در خداحافظی آن ها دخالتی نداشته است.

*جمعی از ایرانیان با پرچم های سبز در ورزشگاه حضور داشتند و شعارهای سیاسی سر می دادند. تلویزیون ایران پس از دقایقی، صدای ورزشگاه را قطع کرد اما این شعارها در جریان گزارش بازی از رادیو ورزش صدا و سیما، تا پایان بازی شنیده می شد. قطبی در پایان بازی درباره شرايط سكوهای ورزشگاه تعدادي از گفت: خيلی متأسفم كه جنگ‌های جناحی وارد زمين فوتبال شده است.

*درگيری آندرانيک تيموريان با بازيکن تيم سنگاپور از ديد داور چينی دور ماند. محمد احمدزاده کارشناس فوتبال در این باره می گوید به طور حتم مسئولان کنفدراسيون فوتبال آسيا تصميمات سختي عليه بازيکن سنگاپوری اتخاذ خواهند کرد. بازيکنان تيم ملی ايران نيز بايد بيشتر مراقب حرکات خود در زمين باشند تا دچار محروميت نشوند.

مطالب مرتبط