میر اسماعیلی: چرا گوش شنوایی در ورزش ایران صدای ما را نمی‌شنود

آرش میر اسماعیلی
Image caption آرش میر اسماعیلی دارنده دو مدال طلای جهان است

ماجرای راه ندادن آرش میراسماعیلی به مجمع انتخاباتی فدراسیون جودو، بازتاب گسترده ای در رسانه های ورزشی پیدا کرد و با واکنش های متعددی مواجه شد.

هادی ساعی دارنده دو مدال طلای المپیک و عضو شورای شهر تهران در این باره گفت: "برخی افراد 10 سال است كه پشت این قهرمانان مخفی می شوند. آن ها ورزشكاری (میر اسماعیلی) را به مجمع راه ندادند كه سال‌ها مدال آوری كرده است. آن ها در واقع با این اقدام، آرش میراسماعیلی را به خانه‌اش راه ندادند."

آقای ساعی معتقد است: "این مدیران یك روز باید از ورزش بروند. چرا كه مدیریت با پول مردم آسان است اما با پول نمی‌شود اخلاق یك فرد را مدیریت كرد."

پر افتخارترین تکواندوکای تاریخ این رشته ورزشی در ایران با تاكید بر این كه نظرش تنها درمورد اتفاقات مجمع فدراسیون جودو نیست، گفت: "بحث من درمورد این اتفاق، رخ ندادن آن برای من، علی دایی و دیگر ورزشكاران است."

در شرایطی که به نظر می رسید حاشیه های مجمع جودو فروکش کرده است، آرش میراسماعیلی در چهل و دومین سالگرد درگذشت غلامرضا تختی با انتشار بیانیه‌ای به انتقاد از فضای حاكم بر جامعه ورزش و فضای نابسامان اخلاقی آن پرداخت.

او در بیانیه اش نوشته است: "نمی دانم چرا گوش شنوایی در ورزش ایران صدای ما را نمی شنود یا می شنوند و نمی ‌توانند."

میراسماعیلی سالمرگ تختی را "بهترین زمان برای بیان این حقایق تلخ در هنگامه‌ای كه رخت اخلاق از تن ورزش درآمده است " نامیده است.

Image caption هادی ساعی: مدیریت با پول مردم آسان است

به اعتقاد او "میدانی كه روزی جایگاه مردانگی، پهلوانی و فتوت با نمادی همچون پهلوان تختی بود، اكنون عصر جولان سیاست‌ورزان، منفعت‌طلبان، سودجویان و چسبیدگان به ورزش شده است"

پرچمدار کاروان ورزش ایران در المپیک آتن نوشته است: "من برای اعتلای جودو، عمرم را وقف كردم، با تمام وجود جنگیدم و افتخاراتم را تقدیم ملتی كردم كه شایسته این تلاش بودند و همیشه قدردان. اما دریغا كه هنگامه وداع من هم فرا رسید و این چنین بود كه ابتدا خائن تلقی ‌ام كردند، سپس حرمت‌شكن و پس از آن نیز عكسم را با رهبر انقلاب در سالن جودو پایین كشیدند."

دارنده دو مدال طلای جهان، به المپیک آتن و مسابقه ندادن با رقیب اسرائیلی نیز اشاره کرده است: "بنده‌ای كه افتخارم مسابقه ندادن با ورزشكار رژیم غاصب صهیونیستی است، در مجمعی راهم ندادند كه در آن داور قضاوت كننده ورزشكار رژیم غاصب حاضر بود"

مقصود میراسماعیلی، محمدرضا مینوكده است که در المپیك پكن، قضاوت مبارزه جودوكار اسرائیلى با روسیه را برعهده گرفت و بلافاصله از همه سمت‌هایش بركنار شد.

اما به گزارش وب سایت "خبر آنلاین" علی رضا امینی، رئیس جدید فدراسیون جودو خبر راه ندادن آرش میر اسماعیلی به مجمع این فدراسیون را تکذیب می کند و می گوید" نباید اجازه دهیم برخی اتفاقات، فدراسیون جودو را به چالش بکشد. کسی از حضور میراسماعیلی ممانعت نکرد اما با توجه به اینکه نام او در لیست سخنرانان نبود و وی قصد سخنرانی داشت، بعد از اینکه اجازه این کار را به او ندایم ترجیح داد به عنوان تماشاگر هم در مجمع نباشد و گرنه کسی جلوی او را برای حضور در این مراسم نگرفت"

علی رضا امینی در ادامه می گوید: میر اسماعیلی از خود ما است. او شاگرد من بوده و قطعا از وجود او در فدراسیون استفاده خواهم کرد.هیچ اختلافی نباید در فدراسیون وجود داشته باشد تا گام های محکم برای موفقیت از همین امروز برداشته شود.

مطالب مرتبط