علی آبادی: با کسی که شرایط سالم فکری ندارد مناظره نمی کنم

عادل فردوسی پور مجری 90
Image caption اظهارات آقای دادکان در برنامه 90 بود که بحث انگیز شد

اظهارات محمد دادکان رییس پیشین فدراسیون فوتبال در برنامه تلویزیونی 90 که پیرامون آنچه او معضلات ورزش و بالاخص فوتبال در چهار سال گذشته نامید، حتی در سایت های سیاسی نیز بازتاب گسترده ای داشت. محمد دادکان در آن برنامه با یادآوری اتفاقاتی که منجر به کنار گذاشته شدنش از فدراسیون فوتبال شد، به انتقاد از محمد علی آبادی رییس پیشین سازمان تربیت بدنی و فدراسیون کنونی فوتبال پرداخت.

دادکان گفت: در روزهایی که در ژاپن و کره جنوبی جشن صعود به جام جهانی برپا شده بود ما در ایران داشتیم حاشیه‌های سازمان تربیت بدنی را دفع می کردیم. مسئول اول سازمان تربیت بدنی می خواست نیروی جوانی را به فدراسیون فوتبال بیاورد، شاید منظور ایشان از نیروی جوان خودش و آقای کفاشیان است. اولی را که فیفا نگذاشت رئیس فدراسیون فوتبال شود و دومی هم همان اولی است فقط نامش فرق می کند."

رییس قبلی فدراسیون فوتبال تاکید کرد سه افتخار بزرگ زندگی او عبارت است از "راهیابی به جام جهانی، دوم دریافت نشان لیاقت از محمد خاتمی و سومی هم دریافت حکم اخراج از محمد علی آبادی."

دادکان که سابقه بازی کردن در تیم ملی را هم دارد ادامه داد: "متاسفانه امروز در ورزش ما تمام مدیران سیاسی، صنعتی، ارتشی و سپاهی هستند. پس پیشکسوتان و کارشناسان ورزش باید کجا بروند؟ بروند خانه بنشینند تا زمان مرگ شان برسد؟"

علی آبادی: مناظره نمی کنم

محمد علی آبادی رییس پیشین سازمان تربیت بدنی که در حال حاضر رییس کمیته ملی المپیک است، در واکنش به اظهارات دادکان، به سایت خبر آنلاین گفت: البته صلاح نیست بنده به تمام اظهارات شخصی که در مسیر صداقت و عادلانه حرف نزده است پاسخ بدهم. در دوران مسئولیت من بیش از 60 درصد رشد مدال داشتیم. در ساخت‌وساز 1500 درصد یعنی حتی15 برابر دوره‌های قبل رشد داشتیم. در 70 سال اخیر 3750 واحد ورزشی ایجاد شد اما در دولت نهم نزدیک به 3 هزار فضای ورزشی ساخته شده و بیش از 3 هزار فضای ورزشی دیگر در حال ساخت است که این پروژه‌ها با همت مدیران جدید به بهره‌برداری می‌رسد.

تاکید علی آبادی بر ساخت و سازهای دوران مدیریتش در حالی صورت می گیرد که حتی علی سعیدلو رییس فعلی سازمان تربیت بدنی هم به انتقاد از آن پرداخته است. سعیدلو در نخستین کنفرانس خبری اش با نمایندگان رسانه ها گفته بود: زیرساخت هایی که علی آبادی روی آنها تمرکز کرد، استراتژی دولت نبود. این غلط است که یک نفر بخواهد فقط بسازد. مگر ورزش موجود یک جهتی است. ابعاد ورزش مانند ابعاد یک انسان است چراکه هوش، علم، ابزار و... لازم دارد.

علی آبادی در پاسخ به انتقادات دادکان و در دفاع از کارنامه مدیریت چهارساله اش بر سازمان تربیت بدنی می گوید: من با هر فردی که دارای درک مسائل علمی و اجرایی باشد، حاضرم مناظره کنم اما با کسانی که شرایط سالم فکری و منطقی ندارند، هیچ مناظره‌ای نمی‌کنم.

محمد دادکان در خصوص ایراد وارده از جانب علی آبادی به سایت خبرآنلاین گفت: این که چه کسی کارشناس است و سلامت فکری و منطقی دارد را مردم بهتر از هر کسی می فهمند. بعد از برنامه هر کدام از مردم که مرا دیدند، می گفتند دکتر دادکان دستت درد نکند، حرف دل ما را زدی. من با علی آبادی قهر نیستم و آن حرف ها را هم روی عصبانیت نزدم. نمره ورزش ما در دوره او همه چیز را نشان می دهد. حالا هم تنها راه برای اینکه مردم از اشتباهاتش بگذرند، این است که بیاید و از من و مردم عذرخواهی کند.

واکنش ها به اظهارات دادکان

بسیاری از سایت های منتقد دولت با تیتر "اظهارات جسورانه" از صحبت های دادکان استقبال کردند و ویدئوهای برگزیده از انتقاداتش را منتشر کردند. در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توئیتر و بالاترین هم واکنش های مثبت فراوانی به صحبت های دادکان دیده می شود.

سیامک رحمانی -نویسنده ورزشی- با اشاره به پیامک های انتقادی که بعد از جام جهانی درباره دایی، میرزاپور و برانکو رد و بدل شد می نویسد: همین ما بودیم که دوباره دوشنبه شب به اس‌ام‌اس پناه بردیم که کار دیگری از دست مان بر نمی‌آمد. آن فاجعه هم دستپخت شما بود آقای دادکان. با همین آقای فرکی و همایون شاهرخی و مجد قوانلو و زمان‌آبادی و دیگر اعضای تیم‌تان که در برنامه نود از آن ها تجلیل و تشکر کردید. چرا می‌گویید آن ها به خاطر حمایت از شما خانه‌نشین شده‌اند و جوری از دادکانیسم یاد می‌کنید که انگار یکی از مکاتب رستگاری جهان است.

رحمانی با مخاطب قرار دادن دادکان نوشته است: آن ماجراها که بر سر ریش‌های لنگری و موی بازیکنان ملی پوش پیش آمد و می‌خواستید خیلی‌ها را محروم کنید یادمان نرفته. همان وقت که با یک تشر علی دایی، موج فرو نشست.

رییس فدراسیون فوتبال نیز در پاسخ به انتقاد دادكان كه گفته بود رییس فدراسیون حتی در انتخاب سرمربی تیم ملی نیز اختیار ندارد به ایسنا گفته است: نه چنین نیست. من اختیار تام دارم اما خود رای عمل نمی‌كنم. من مدیر مشورت‌پذیری هستم و تاكنون در زندگی‌ام تصمیم فردی نگرفته‌ام. من در هر موضوعی در فدراسیون فوتبال با هیات رییسه مشورت می‌كنم و بعد تصمیم می‌گیرم.

در رابطه با این ادعای دادكان كه فدراسیون فوتبال را با شش میلیارد تومان پول تحویل داده است باید بگویم من از این پولی كه دادكان از آن سخن می‌گوید، اطلاعی ندارم. اما، ما فدراسیون را با بدهی تحویل گرفتیم. بالاخره پس از دوره‌ دادكان فدراسیون فوتبال یك سال ونیم تعلیق شد و در این مدت نیز در حال فعالیت بوده و هزینه داشته است. فدراسیون فوتبال هزینه‌های زیادی دارد و شاید این پول در این مدت خرج شده است.

مطالب مرتبط