آنگولا: دو نفر را در ارتباط با حمله بازداشت کردیم

Image caption آنگولا تدابیر امنیتی خود را افزایش داده است

شبکه رادیوی سراسری آنگولا گزارش کرده است که مقام های این کشور دو نفر را در ارتباط با حمله مرگباری که در آستانه مسابقات فوتبال جام ملت های آفریقا رخ داد، بازداشت کرده اند.

در حمله ای که روز جمعه (8 ژانویه)، به اتوبوس حامل تیم ملی فوتبال توگو شد، سه نفر کشته شدند.

به گفته رسانه دولتی آنگولا، افراد بازداشت شده در استان کابیندا، در شمال این کشور و جایی که حمله صورت گرفت، ردیابی شده اند.

استان نفت خیز کابیندا سال هاست منطقه ای شورشی محسوب می شده است.

سخنگوی مطبوعاتی و دستیار مربی تیم ملی فوتبال توگو و همچنین راننده اتوبوس، که اهل آنگولا بوده است، سه قربانی این حادثه بوده اند.

گیلبرت هونگبو، نخست وزیر توگو، روز گذشته از تیم فوتبال این کشور خواست به این کشور باز گردد و در بازی های جام ملل آفریقا شرکت نکند. این تیم اکنون به توگو بازگشته است.

در توگو سه روز عزای عمومی برپاست.

حمله مرگبار روز جمعه آغاز بازی های جام ملل آفریقا را تحت الشعاع قرار داده است.

قرار بوده است این بازی ها فرصتی باشد برای آنگولا که نشان دهد بعد از سال ها جنگ قادر شده برنامه ای ورزشی را برگزار کند؛ این بازی ها همچنین قرار است نمایشی باشد از آمادگی قاره آفریقا برای میزبانی مسابقات جام جهانی در ماه ژوئن. آفریقا پیش از این میزبان جام جهانی فوتبال نبوده است.

برخی از فوتبالیست های توگویی گفته بودند، به رغم این حمله می خواهند در مسابقات بمانند اما رهبر توگو گفته است امنیت تیم ملی کشورش مهمترین نگرانی است و تظاهر به این که هیچ اتفاقی نیافتاده، مسئولانه نیست.

Image caption حداقل دو فوتبالیست تیم توگو در جریان این حمله زخمی شده اند

"جبهه آزادیبخش منطقه بسته کابیندا"، (Flec)، شاخه ای از گروه شورشی و جدایی طلب کابیندا، مسئولیت تیراندازی به اتوبوس تیم فوتبال توگو را، که برای 30 دقیقه بدون توقف ادامه داشته، پذیرفته است.

رئیس این گروه که گفته می شود در فرانسه بسر می برد، از حمله گروهش دفاع کرده و گفته است دو ماه قبل از انجام حمله به رئیس جام ملت های آفریقا کتبا هشدار داده بود در استان کابیندا بازی برگزار نکند.

او گفته آنگولا در جنگ بسر می برد و قسم خورده است این گونه حملات ادامه خواهد داشت.

جبهه آزادیبخش کابیندا دهها سال است برای استقلال این منطقه می جنگند ولی در سال 2006 حاضر به پذیرفتن آتش بس شد.

دولت آنگولا این حادثه را "اقدامی تروریستی" دانسته و محکوم کرده است.

در همین حال، نخست وزیر توگو از کنفدراسیون فوتبال آفریقا انتقاد کرده و گفته است این نهاد پس از رخداد حمله، اطلاعاتی در مورد ارزیابی وضعیت امنیتی نداده است.

این مسابقات از روز 10 ژانویه آغاز شد.

مطالب مرتبط