سعید علی حسینی: دوپینگ نکرده ام

Image caption یک روز مانده به مسابقات جهانی کره جنوبی،اعلام شد که سعید علی حسینی کناره گیری کرده است

در پی اعلام مثبت بودن آزمایش دوپینگ سعید علی حسینی، وزنه بردار رده فوق سنگین ایران و رکورددار وزنه برداری جوانان جهان از سوی مسئولان وزنه برداری ایران، او گفت که دوپینگ نکرده و "دوپینگی شدن" او کار مسئولان وزنه برداری ایران بوده است.

او در خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا حضور یافته و گفته است که مطمئن است که نمونه دوپینگش را عوض کرده اند.

عزیز علی حسینی، پدر آقای علی حسینی که همراه پسرش در این گفت و گو حضور داشته نیز گفت که کادر فنی تیم ملی وزنه برداری ایران از پیش قصد داشته که پسرش را محروم کنند، به این دلیل که او بدون شک می توانست هم رکوردهای جهان و المپیک را بشکند و همین موضوع برای او خطرناک بود.

روز دوشنبه، پنجم بهمن داراب ریاحی، نایب رئیس فدراسیون وزنه برداری ایران گفته که نمونه آزمایش دوپینگ سعید علی حسینی مثبت اعلام شده و او برای همیشه محروم شده است.

به گزارش ایسنا این خبر در حالی اعلام شده که هیچ کدام از مراحل قانونی، بنا بر قوانین آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ طی نشده و حتی مراجعی چون فدراسیون بین المللی وزنه برداری به این موضوع اشاره ای نکرده اند.

سعید علی حسینی گفت: "دوم آبان‌ماه از ما آزمایش دوپینگ گرفتند و طبق مقررات باید ۱۵ روز بعد اعلام می‌کردند. ما ۲۸ آبان رفتیم مسابقه جهانی و پیش از آن هیچ مشکلی پیش نیامده بود."

او افزود: "حتی زمانی که تست ۹ نفر از ملی‌پوشان مثبت شد، ۱۵ روز پس از نمونه‌گیری به صورت تلفنی اعلام کردند که نمونه تعدادی از ورزشکاران مثبت شده و آنها اجازه حضور در رقابت‌های جهانی را ندارند. مسوولان فدراسیون اکنون می‌گویند که فدراسیون جهانی به ما مهلت داده در حالی که اگر من مشکل داشتم زودتر اعلام می‌کردند. اکنون دو ماه از مسابقه جهانی هم گذشته است."

Image caption سعید علی حسینی، در سال ۲۰۰۸ رکوردهای جوانان جهان را شکست و قهرمان آسیا شد

آقای علی حسینی گفت که هنوز پس از چهار ماه نام او در فدراسیون جهانی اعلام نشده است.

اما رامین طباطبایی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در پاسخ به این سوال که چرا روند نمونه‌گیری تا اعلام نتیجه این قدر طول کشید، به ایسنا گفت: "فدراسیون جهانی وزنه‌برداری نیز نتایج خود را به آزمایشگاه کلن آلمان می‌فرستد و نتایج حدود یک ماه و ده روز بعد اعلام خواهد شد و این زمان می‌تواند تا یک ماه و نیم طول بکشد. شاید نتایج همان زمان به فدراسیون ملی اعلام شده و آنها نتیجه را دیر رسانه‌ای کرده‌اند."

او گفت که اگر داراب ریاحی به رسانه‌ها گفته که نتیجه دوپینگ سعید علی حسینی مثبت است، حتما نامه از آزمایشگاه یا فدراسیون جهانی داشته است.

سعید علی حسینی در خصوص آزمایش دوپینگش گفت که پیش از مسابقات جهانی کره جنوبی در آبان ماه، از او نمونه گیری کردند.

او گفت: "مسئولان اردو به ما گفتند که از آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ برای نمونه‌گیری آمده‌اند. در حالی که آنها از فدراسیون جهانی آمده بودند. دوم آبان ماه هم از ما نمونه‌گیری کردند که من با خیال راحت به نمونه‌گیری رفتم. بدون اینکه هیچ مشکلی وجود داشته باشد، آخر آبان‌ماه به رقابت‌های جهانی رفتیم."

یک روز مانده به مسابقات جهانی کره جنوبی،اعلام شد که سعید علی حسینی که بخت اول ایران در آن مسابقات محسوب می شد، کناره گیری کرده است.

Image caption عزیز علی حسینی (راست) خود از قهرمانان پیشین رده فوق سنگین آسیا بوده است

بسیاری بر این عقیده بودند که نگرانی از احتمال دوپینگی بودن علی حسنیی، دلیل کناره گیری او بوده است.

اما فدراسیون اعلام کرد که او آسیب دیده است و نمی تواند در مسابقات شرکت کند.

سعید علی حسینی خود می گوید که در آن مسابقات مصدوم نبوده و به او گفته شده که باید از مسابقات کنار بکشد.

سعید علی حسینی، در سال ۲۰۰۸ رکوردهای یک ضرب، دو ضرب و مجموع جوانان جهان را شکست و قهرمان آسیا شد.

اما رکورد بزرگسالان جهان همچنان در اختیار حسین رضازاده است.

سعید علی حسینی، فرزند عزیز علی حسینی، از قهرمانان پیشین رده فوق سنگین آسیا، یکی از نه ورزشکار ایرانی بود که در مهرماه سال ۱۳۸۵ توسط فدراسیون جهانی وزنه برداری به استفاده از مواد نیروزا محکوم شد و پس از گذراندن دو سال محرومیت و از حضور در مسابقات المپیک پکن باز ماند.

احتمال دارد او در صورت احراز استفاده اش از مواد نیروزا با محرومیت دائم العمر رو به رو شود.

پیشتر فدراسیون جهانی وزنه برداری، رای به محرومیت مادام العمر امید ناییج، عضو دیگر ملی وزنه برداری ایران داده بود.