جنجال دیگری در وزنه‌برداری ایران؛ این بار علی‌حسینی مقابل رضازاده

Image caption یک روز مانده به مسابقات جهانی کره جنوبی،اعلام شد که سعید علی حسینی کناره گیری کرده است

وزنه بردارانی که با نمادهای مذهبی بر روی لباس ورزشی شان به روی تخته می رفتتند و مدال می گرفتند، حالا یکی پیس از دیگری محروم می شوند.

محسن داودی در نوجوانان، انوش آرمک در جوانان، امید ناییج، رشید شریفی و بالاخره سعید علی حسینی در بزرگسالان. پنج دوپینگی در مدتی کمتر از یک سال.

یک هفته پس از پایان مسابقات جهانی وزنه برداری، کمیته فنی فدراسیون وزنه برداری به دلیل رواج دوپینگ در رده های مختلف سنی، تصمیم گرفت حسین رضازاده را به صورت مادام العمر از فعالیت در این رشته ورزشی محروم کند، اما یک روز بعد، حسین رضازاده از سمت مدیریت تیم های ملی به مدیریت فدراسیون ارتقا پیدا کرد.

دوپینگ در تمام رده های سنی صورت گرفته است. مدیر تیم های ملی در تمام رده های سنی نیز حسین رضازاده بوده است. کسی که در بحبوحه برگزاری المپیک پکن گفت رکوردهایش را پسرش فرو خواهد ریخت. اما هنوز یک سال هم نگذشته بود که سعیدعلی حسینی رکوردهای او در رده جوانان فرو ریخت.

علی سعید حسینی بخت اصلی قهرمانی فوق سنگین در مسابقات جهانی گویانگ 2009 هم بود. اما شب مسابقه اعلام شد به دلیل مصدومیت نمی تواند وزنه بزند. حتی عکسی از آرنج مصدوم او در خبرگزاری های ایران منتشر شد. اما روز سه شنبه (ششم بهمن) آن مصدومیت را جعلی خوانده است.

عزیز علی حسینی، پدر سعید در گفت و گویی با خبرگزاری ایسنا با دروغ خواندن مصدومیت فرزندش در شب مسابقه 105+ کیلوگرم گفته است: آقای هادی پانزوان (از مربیان اعزامی) با دهان، آرنج سعيد را می‌مكيد تا كبود شود كه عكس بگيرند و بگويند مصدوم شده است.

او گفت: "می ‌خواهند پسرم را قربانی كنند. من هم تا آخرين نفس، حتی اگر اعدامم هم كنند يك قدم عقب نشینی ‌نمی کنم. حرف‌های نگفته زياد دارم كه اگر بگویم آبروی خيلی‌ها می‌رود."

این آغاز افشاگری های عزیز علی حسینی در مصاحبه اش با ایسنا بود. برنده مدال برنز وزنه برداری آسیا در سال 1984 که برای دفاع از فرزندش، بخشی از ماجراهایی که به زعم او "پشت پرده وزنه ایران و جهان" است را برملا کرد.

عزیز حسینی، محرومیت وزنه بردارانی که در وزن رضازاده وزنه می زنند را "مشکوک" می داند. در این وزن ابتدا رشید شریفی محروم شد سپس نوبت به سعید علی حسینی رسید. دیگر وزنه بردار آینده دار این وزن بهداد سلیمی است. سعید علی حسینی می گوید به او و سلیمی در اردوی تیم ملی، داروهای غیرمجاز تجویز می شده است.

سعید هم درباره آن مصدومیت به ایسنا گفت: "يك شب مانده به مسابقه، رضازاده گفت: تاماش آيان –رئیس فدراسیون جهانی- گفته تو بايد كنار بكشی تا وزنه‌بردار كره‌ای اول شود. چون افشارزاده –دبیر کل کمیته المپیک ایران- به آيان پول نداده، آيان هم ناراحت شده و دست روی تو گذاشته تا تو وزنه نزنی. ما –فدراسیون ایران- به فدراسيون جهانی پول می‌دهيم تا مشكل تو حل ‌شود. اما من و پدرم قبول نكرديم. افشارزاده هم گفت شما با آبروی ايران بازی نكنيد. اين طوری آبروی ايران می‌رود."

"رضازاده هم دوپینگ می کرد"

Image caption عزیز علی حسینی (راست) خود از قهرمانان پیشین رده فوق سنگین آسیا بوده است

سعید علی حسینی در این گفت و گو با یادآوری ماجرای دوپینگ 9 وزنه بردار در سال 2006 می گوید: "آن سال، تست همه ما مثبت شد غیر از رضازاده. سازمان تربيت بدنی و كميته ملی المپيك دست به دست هم دادند تا او محروم نشود. ما در اردوی اردبيل كه بوديم به ما آمپول انسولين، تستسترون و سوما تروپين می زدند و بعد فهميديم اين همان بلايی است كه به سر خيلی از وزنه‌برداران آمده و آن ها دچار بيماری ديابت شده‌اند. به همین خاطر من و سلیمی امتناع کردیم."

آقای ژنیا کمک مربی بلغاری تيم ملی در آن وقت، به جای رضازاده نمونه ادرار داده بود. وگرنه رضازاده هم مثل 9 نفر دیگر محروم می شد. آن موقع شاهين نصيری‌نيا می‌خواست در اين مورد صحبت كند، اما نگذاشتند كه او حرف‌هايش را بزند.

امید ناییج دیگر وزنه بردار محروم نیز در گفتگو با خبرگزاری مهر، گفته است سفر حسین رضازاده و افشین ریاحی به مجارستان، برای زد و بند بوده. به این ترتیب که وزنه برداران بیشتری محروم شوند اما فدراسیون دچار محرومیت نشود. من نمی دانم چرا باید همه ما نابود بشویم تا یک نفر حفظ شود.

ناییج به خبرگزاری ایرنا هم گفته است که دکتر علی طاهری عضو فدراسيون بين المللی مبارزه با دوپينگ (وادا) از همه جريان های وزنه برداری و دوپينگ ها خبر دارد و مي تواند بگويد آن روزها چه بر وزنه برداری ايران گذشته است.

روز دوشنبه، 5 پهمن ساعاتی قبل از مصاحبه سعیدعلی حسینی و پدرش، محمود عبداللهی مدیر روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری استعفا کرد اما در سایت های خبری، توضیحی درباره علت این استعفا داده نشده است.

آقای عبداللهی مدیر روابط عمومی کمیته ملی المپیک هم هست و با رفتن افشارزاده از فدراسیون وزنه برداری و جایگزینی رضازاده، حالا او نیز از این فدراسیون کناره گیری کرده است.

علی حسینی و پدرش به شدت از افشین ریاحی انتقاد کرده اند. مدیر روابط بین الملل فدراسیون وزنه برداری که از خویشاوندان نزدیک داراب ریاحی دبیر فعلی این فدراسیون است. آن ها معتقدند سفر رضازاده و افشین ریاحی به مجارستان نه برای بخشش علی حسینی بلکه برای محروم کردن او و سایر وزنه برداران بوده است.

دوستان سابق و منتقدان امروز

Image caption حسین رضازاده همچنان رکورددار دسته فوق سنگین وزن جهان است

کوروش باقری قهرمان سال 2001 جهان است. او دوست صمیمی حسین رضازاده در دوران قهرمانی بود. در مسابقات جهانی نیز، به جای مربیان تیم ملی، کوروش باقری از کنار تخته به راهنمایی و کوچینگ رضازاده می پرداخت. اما امروز او نیز در زمره منتقدان رضازاده قرار دارد.

کوروش باقری در گفتگو با تلویزیون بی بی سی فارسی، اتفاقات ناگوار اخیر وزنه برداری ایران را متوجه کادر فنی این تیم به مدیریت رضازاده دانست.

پس از مسابقات جهانی، شاهین نصیری نیا قهرمان سال 1999 جهان و هم تیمی سابق رضازاده نیز در گفتگو با سایت بی بی سی فارسی، نسبت به نتایج مسابقات جهانی هشدار داده بود و از وضعیت نابسامان این رشته ورزشی در ایران که هر روز گرفتار بحران تازه ای می شود، ابراز نگرانی کرده بود.

آقای نصیری نیا گفته بود: "او بخت اول این مسابقات بود. اما یک نفر بگوید او چرا وزنه نزد؟ نباید خودمان را گول بزنیم. من عقیده دارم اراده ای وجود داشت که سعید وزنه نزند و طلا نگیرد. این مسئله هم مربوط به امروز نیست. مدت هاست که اهل فن می دانند چه کسانی دوست ندارند سعیدعلی حسینی موفق شود."

اصغر ابراهيمی ملی پوش 94 كيلوگرم هم می گوید: "مطمئن هستم هيچ‌كدام از اين ورزشكاران دوپينگی نيستند و اسير دست‌های پشت پرده شده‌اند. با اين وضعيت من هم از آينده ورزشی خود می ترسم، شايد در آينده نزديك نام من هم در بين وزنه‌برداران دوپينگی گنجانده شود و آبروی چندين ساله‌ام برود."

سعید آذری، مدیرعامل سابق باشگاه ذوب آهن و مربی سابق تیم ملی وزنه برداری نیز به همراه برخی از پیشکسوتان وزنه برداری از منتقدان رضازاده هستند و گفتگوهایی با خبرگزاری های داخلی انجام داده اند. اما رضازاده در پاسخ ، منتقدان خود را دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران دانسته بود.

واکنش رضازاده

حسین رضازاده درباره دوپینگ های اخیر و انتقاداتی که از او می شود به ایلنا گفته است: "طبق قوانین اگر در طول سال، تعداد ورزشکاران متخلف یک فدراسیون به 3 نفر برسد این فدراسیون با محرومیت مواجه خواهد شد که فدراسیون وزنه برداری ایران به دلیل تکرار تخلفی که در سال 2006 و 2008 روی داده بود با تعلیقی 2 تا 4 ساله مواجه بود. اما خوشبختانه در دیدار با آیان این موضوع را منتفی نمودیم. زیرا او همیشه به من نظر لطف داشته و دارد. او بارها من را سفیر وزنه برداری دنیا معرفی کرده است."

در خصوص نتایج تست دوپینگ برخی ورزشکاران و حتی داروهای مصرفی آنها و نحوه مصرفشان نیز اطلاعات کاملی در دست است که در صورت لزوم ارائه خواهد شد تا تنویری باشد بر اذهان عمومی که ممکن است بر اثر درج این اخبار ناصحیح مکدر شده باشد.

درباره انتقاد امید ناییج هم باید بگویم دلایل این نوع اظهار نظر ها و صحبت ها را نمی دانم. ایشان به هیچ عنوان در اردوی اصلی تیم ملی حضور نداشتند و در اردوی استادیوم آزادی تمرینات خود را پیگیری می کرده است. این وزنه بردار با کادر فنی تیم ملی هیچ ارتباطی نداشته است.