مصر برای هفتمین بار قهرمان آفریقا شد

محمد جدو

مصر با پیروزی مقابل غنا در فینال جام ملت های آفریقا، برای هفتمین بار که یک رکورد به حساب می آید، تاج قهرمانی را بر سر گذاشته است.

محمد جدو که به عنوان ذخیره وارد زمین شده بود تنها گل بازی را به ثمر رساند. او در دقیقه 85 پس از یک و دویی زیبا توپ را با ضربه ای قوسدار به تور دروازه ریچارد کینگسون چسباند.

گل پیروزی جدو برخلاف جریان بازی به ثمر رسید، اما تیم جوان غنا تحت هدایت میلووان راجواچ موفق به خلق فرصت های زیادی نشد.

جدو جام ملت های آفریقا را به عنوان گلزن برتر تورنمنت پایان داد و مصر نیز اولین تیمی شد که سه بار پیاپی قهرمان می شود.

بازی نهایی جام به عنوان یک کلاسیک ثبت نخواهد شد، اما یک بازی فشرده و گیرا در لواندا بود.

غنا از همان ابتدا بنا را بر اجرای یک بازی سازمان یافته با حضور پرشمار در میانه و خط دفاعی و همزمان یافتن فرصت هایی برای تغذیه سریع مهاجمانش گذاشت.

به خصوص ایزاک وورسا در خط دفاعی بازیکنی مسلط برای غنا بود.

اما مصر هم - همچون بازی های قبلی تورنمنت - سازماندهی و انسجامش را حفظ کرد و موفق شد بسیاری از حملات غنا را دفع کند.

تیم "ستارگان سیاه" درخشان شروع کرد و در طول بازی لحظات نویدبخشی داشت. آساموا ژیان مهاجم غنا صاحب اکثر فرصت های خوب تیمش بود.

ضربه کاشته ژیان در اوایل بازی به دیوار دفاعی مصر خورد و توپ بار دیگر زیر پای او قرار گرفت که سعی کرد آن را با ضربه ای بلندپراوازانه از بالای سر خط دفاعی راهی دروازه کند، اما توپ او از بالای دروازه اسام الهزاری به اوت رفت.

مصر عمدتا به شوت های از راه دور محدود شده بود به طوری که ضربات مکرر احمد حسن کاپیتان تیم از فاصله زیاد نشانه کلافگی زودهنگام این تیم بود.

پس از یک نیمه اول فشرده، که از نظر ضربات مستقیم در چارچوب دروازه قابل توجه نبود، غنا شروع به تحمیل خود بر مصری های که محافظه کار ظاهر شدند کرد.

و بهترین فرصت های آنها در 20 دقیقه پایانی پدید آمد.

در دقیقه 73 ستارگان سیاه پس از یک زمینه سازی مفصل و پرحوصله به گشایشی در بازی نزدیک شدند اما ضربه زیبای ژیان به فاصله کم از روی دروازه گذشت.

پنج دقیقه بعد ژیان ضربه سرکش دیگری را راهی دروازه کرد که الهزاری به سختی آن را دفع کرد.

غنا لختی بعد به خاطر هدر دادن فرصت هایش تنبیه شد. جدو با سرعت وارد محوطه جریمه شد و پس از یک و دویی قشنگ با محمد زیدان توپ را به تور دروازه کینگسون چسباند.

به این ترتیب او با پنج گل آقای گل مسابقات شد درحالی که در همه بازی ها به عنوان ذخیره وارد زمین شده بود. این همچنین ششمین گل او طی هشت بازی برای مصر بود.

غنایی ها در دقایق پایانی سخت تلاش کردند این گل را جبران کنند.

مطالب مرتبط