شلیک باقری به طلسم تساوی‌های داربی تهران

Image caption با این نتیجه، پرسپولیس ۴۳ امتیازی شد و به جای استقلال در رده سوم ایستاد

شکستن طلسم تساوی ها، چاقوکشی در بیرون از ورزشگاه، بازداشت عده ای از هواداران دو تیم و ۴۳ مصدوم، از جمله اتفاقات و حوادث مهم شصت و هشتمین نبرد سرخ-آبی های تهران بود.

بعد از ۶ تساوی یک-یک، سرانجام داربی تهران با نتیجه ای متفاوت به پایان رسید. هفته بیست و ششم لیگ برتر باشگاه‌های ایران و در شصت و هشتمین داربی تهران که به قضاوت سعید مظفری زاده برگزار شد، پرسپولیس با شلیک سهمگین کریم باقری کاپیتان ۳۶ ساله اش در دقیقه ۸۵، طلسم تساوی های سال های اخیر را فرو ریخت.

استقلال و پرسپولیس هر دو ۴۰ امتیازی بودند که با این نتیجه، پرسپولیس ۴۳ امتیازی شد و به جای استقلال در رده سوم ایستاد.

پرسپولیس با ترکیب علیرضا حقیقی، شیث رضایی، حمیدرضا علی عسگر، سپهر حیدری، ابراهیم شکوری، حسین بادامکی، هوار ملا محمد، محسن خلیلی (از دقیقه ۹۰ نبی الله باقری ها)، هادی نوروزی(۷۴- مجتبی زارعی)، کریم باقری و عادل کلاه کج به زمین رفت.

استقلال هم با وحید طالب لو، هادی شکوری، پژمان منتظری، حنیف عمران زاده، خسرو حیدری، مهدی امیرآبادی، حسین کاظمی، جان واریو، فرهاد مجیدی، سیاوش اکبرپور(۶۷- آرش برهانی) بازی کرد.

دو تیم در شرایطی مقابل هم قرار گرفتند که ساعاتی قبل از شروع مسابقه، جدیدترین رنکینگ فیفا منتشر شد. تیم ملی ایران در رده شصت و سوم جهان و رتبه ششم آسیا قرار دارد. جایگاهی نازل که در پی عدم صعود به جام جهانی، بیانگر موقعیت نامطلوب کنونی فوتبال ایران است.

حوداث بازی

Image caption کریم باقری گل پیروزی تیمش را به ثمر رساند

اگر داربی هفتم بهمن ۱۳۷۳ در بندرعباس که به حکم کمیته انضباطی، بدون حضور تماشاگران برگزار شد را در نظر نگیریم، بازی امروز، کم تماشاگرترین داربی ۳۰ سال اخیر بود. حدود ۶۰ هزار نفر نظاره گر داربی شماره ۶۸ تهران بودند.

گل استقلال: استقلال با فرار فرهاد مجیدی از مدافعان جا مانده قرمزپوش، در دقیقه 15 بازی بازی به گل رسید. مجیدی که با حقیقی تک به تک شده بود، توپ را از بین پاهای او وارد دروازه کرد.

گل پرسپولیس: بیست دقیقه بعد، توپ‌ ربایی علی عسگر و ارسال مناسب حسین بادامکی، هادی نوروزی را مقابل خط دروازه استقلال صاحب موقعیت کرد تا گل تساوی به ثمر برسد.

در نیمه دوم وقتی سیدصالحی موقعیت طلایی برای باز کردن دروازه حریف را از دست داد، علیرضا حقیقی با عصبانیت به مدافعان تیمش پرخاش کرد. شیث هم واکنش نشان داد و درگیری شدید لفظی این دو بازیکن هم تیمی، با مداخله بقیه بازیکنان پرسپولیس به پایان رسید.

هوار محمد نیز مثل سیدصالحی، یک موقعیت طلایی را از دست داد. یک بار هم طالب لو با هوشیاری مانع از گلزنی زارعی شد.

گل دوم پرسپولیس: در شرایطی که بازی رو به پایان بود و تماشاگران نیز شعارهایی علیه تساوی های یک،یک سر می دادند، ناگهان کریم باقری که توسط ملا محمد صاحب موقعیت شوتزنی شده بود، از فاصله حدود ۲۵ متری، گل دوم تیمش را به ثمر رساند.

این در حالی است که باقری روز خوبی را سپری نکرده بود. او در نیمه اول مقهور هماهنگی کاظمی و جان واریو شده بود، در نیمه دوم نیز به دلیل کندی، کمتر در صحنه ها حضور داشت.

به این ترتیب بازی با پیروزی ۲ بر یک پرسپولیس به پایان رسید.

اظهار نظرها

Image caption فرهاد مجیدی(چپ): خوب بازی کردیم اما سعید مظفری ‌زاده قضاوت بدی داشت

فرهاد مجیدی: خوب بازی کردیم اما سعید مظفری ‌زاده قضاوت بدی داشت و کمیته داوران باید جواب این شکست را بدهد.

مجید نوروزی: شیرین‌ترین گل زندگی‌ام را امروز به استقلال زدم.

کریم باقری: به دلم افتاده بود در این مسابقه گل می‌زنم. این گل را به هواداران پرشور پرسپولیس تقدیم می‌کنم.

علیرضا حقیقی: آن مامور حراست به من بی احترامی کرد و از مقامات می خواهم انصاف را رعایت و پیگیری کنند تا مشخص شود چه کسی مقصر این درگیری بوده.

امیر حاج رضایی: (مفسر فوتبال) کیفیت بازی خوب نبود. مسائل غیر فوتبالی متعددی در کنار هم قرار گرفتند تا این بازی در حد و اندازه های قابل قبولی نباشد. من حملات دو تیم را به حملات سرخپوستی تشبیه می کنم.

محمد فنایی: (کارشناس داوری) وقتی شیث و حقیقی با هم درگیر شدند، اگرچه هم تیمی هستند اما داور می توانست به آن ها کارت زرد بدهد.

محمود فکری: (بازیکن سابق استقلال)تفکرات منفی، غرور شخصی و خودخواهی‌های مدیریت باشگاه علت شکست استقلال و ناکامی‌های اخیر است.

علی دایی در گفتگوی زنده تلویزیونی پس از بازی: موقعیت های گل ما خیلی بهتر از حریف بود. اگر گل می کردیم الان اختلاف ۳ یا ۴ گل بود. بچه های من با تمام وجود جنگیدند. این که الان هواداران استقلال دارند علیه مدیرعامل استقلال شعار می دهند درست نیست زیرا فوتبال همین است.

صمد مرفاوی: تیمم‌ باخته و به پرسپولیس هم تبریک می‌گویم؛ اما تمام سوت‌ها طوری بود که بازی را از جریان می انداخت و سرعت آن را می گرفت. داور علیه استقلال سوت ‌زد و در حد این بازی نبود.

مسعود عنایت: مظفری ‌زاده قضاوت خوبی داشت و به عنوان رییس کمیته داوران، به او نمره قبولی می ‌دهم.

حاشیه ها

Image caption استقلال با فرار فرهاد مجیدی از مدافعان جا مانده قرمزپوش، در دقیقه 15 بازی بازی به گل رسید

* بعد از پخش اذان ظهر، گروه تواشیح اسوه به اجرای برنامه پرداخت. سپس مداحی و ذکر مصیبت خوانده شد. پخش سرودهای انقلابی از دیگر برنامه های فدراسیون فوتبال برای مسابقه بود.

*طبق اعلام قبلی و به خاطر سر بریدن یک کبوتر در بازی استقلال و تراکتورسازی، در این داربی هواداران حق آوردن کبوتر به ورزشگاه را نداشتند.

* خبرآنلاین نوشت علی دایی ساعت هایی از شب داربی را در جمکران گذراند.

*بازیکنان پرسپولیس هنگام ورود به زمین، عکس بزرگی از مجید سبزی بازیکن پیشین و فقید این تیم را به همراه داشتند.

* خبرگزاری فارس نوشت:قبل از شروع بازی، هواداران استقلال به شدت علیه نیروی انتظامی شعار دادند. در پایان بازی هم عده ای از هواداران دو تیم با یکدیگر درگیری فیزیکی پیدا کردند. تعدادی از آن ها چاقو در دست داشتند. یگان ویژه هم چند هوادار را دستگیر کرد.

*سیاوش اکبرپور و حسین بادامکی با دریافت کارت زرد سه اخطاره شدند و بازی بعدی تیم خود را از دست دادند.

*علیرضا حقیقی پس از بازی با یکی از ماموران حراست درگیری فیزیکی پیدا کرد. علی دایی گفت قبول دارم حرکت بدی انجام داده اما گویا آن مامور به پدر حقیقی توهین کرده. این دروازه بان هم جوان است و اگر خودش را گم نکند می تواند آینده تیم ملی را تامین کند.

* قبل از شروع بازی از محمد پنجعلی، حمید جاسمیان،‌ مجتبی محرمی، ابراهیم آشتیانی، فرشاد پیوس، همایون بهزادی، ناصر حجازی، منصور پورحیدری، حمید فرزام نیا، نصرالله عبدالهی و محمدرضا عادلخانی پیشکسوتان دو تیم تجلیل شد.

*شعارهای شدیداللحن هواداران استقلال علیه واعظ آشتیانی، دقایقی طولانی پس از بازی نیز ادامه داشت.

* ایسنا نوشت غلامحسین مظلومی مدیر تیم استقلال از عملکرد پرسنل نیروی انتظامی به شدت خشمگین است و ا از آن ها شکایت می‌کند. هنگامی که دو تیم در حال خروج از استادیوم بودند، مظلومی متوجه تنبیه بدنی یکی از حاضران در تونل ورزشگاه توسط ماموران نیروی انتظامی شده.

*سرتیپ رجب زاده، فرمانده نیروی انتظامی تهران گفت: نظم و انضباط خوبی در بازی حاکم بود و نیروی انتظامی سرافراز از این مسابقه بیرون آمد. شماری دستگیر شده اند اما آمار دقیقی از تعدادشان در دست ندارم.

*پدر دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس پس از پایان بازی با وساطت علی دایی و حبیب کاشانی آزاد شد. بازداشت او به دلیل درگیری دامنه داری بود که پای ماموران حراست و پسرش هم به آن کشیده شد.

*معاون فنی اورژانس تهران گفت این بازی در مجموع ۴۳ مصدوم داشت. البته هیچ فردی با مصدومیت ناشی از نزاع و درگیری به آمبولانس‌های مستقر در ورزشگاه آزادی مراجعه نکرد.

مطالب مرتبط