سازنده فریزبی درگذشت

Image caption والتر فردریک موریسن، سازنده فریزبی

والتر فردریک موریسن، مردی که فریزبی، یکی از پرطرفدارترین اسباب بازی های جهان را اختراع کرد، در ۹۰ سالگی در خانه اش در یوتا از دنیا رفت.

فکر طراحی این صفحه مدور پلاستیکی در سال های دهه ۵۰ به فکر فردریک رسید- سال هایی که با لو، دختری که بعدها به همسری او در آمد، در ساحل کالیفرنیا با یک تابه کوچک کیک‌پزی بازی می کردند.

او اسم وسیله ای را که ساخته بود صفحه پلوتو گذاشت و آن را در بازارهای محلی می فروخت.

شکل منحصربه فرد و آیرودینامیک این صفحه کاری می کرد که تا مدتی روی هوا معلق بماند یا به طرزی شگفت انگیز، چرخان‌چرخان، تا دوردست ها برود.

این وسیله به سرعت، محبوب بچه ها و بزرگ تر ها شد تا سرانجام در سال ۱۹۵۷ آقای موریسن حقوق این اسباب بازی را به شرکت کالیفرنیایی "وام- او" فروخت.

این شرکت متوجه شد که بیشتر نوجوان ها به این وسیله فریزبی Frisbie می گویند که در آن زمان نام یک شیرینی پای معروف بود.

شرکت "وام‌-او" هم این وسیله را با اندکی تغییر، فریزبی Frisbee نام گذاشت تا با اسم آن نوع شیرینی کمی متفاوت باشد.

پس از درگذشت آقای موریسن، در وب سایت رسمی فریزبی، با این جمله به آقای موریسن ادای احترام شده است: " تا وقتی فریزبی ها در آسمان به پرواز در می آیند و بر صورت ها لبخند می نشانند روح او زنده خواهد ماند. پروازت خوش، فردریک."

پسر آقای موریسن به آسوشیتدپرس گفت "پدرم از سرطان رنج می برد. او هیچ وقت بیکار نمی نشست و همیشه دنبال کاری برای انجام دادن بود."

کی مکیف، وکیل آقای موریسن هم در مورد او گفت: "چه کسی می تواند دوران نوجوانی و جوانی را پشت سر بگذارد بی اینکه یاد گرفته باشد فریزبی پرتاب کند؟"

از آقای موریسن سه فرزند به جا مانده است.