ایران برای نخستین بار قهرمان جام جهانی کشتی فرنگی شد

Image caption در آخرین دیدار از مرحله مقدماتی، تیم ملی ایران در مسابقه سرگروهی مقابل ارمنستان قرار گرفت

در رقابت های جام جهانی ۲۰۱۰ کشتی فرنگی در ارمنستان، تیم ملی کشتی فرنگی ایران برای نخستین بار به قهرمانی رسید.

قهرمانی ایران در شرایطی رقم خورد که حتی حمید سوریان ستاره خود را در اختیار نداشت.

فرشاد علیزاده نفر سوم سال ۲۰۰۹ جهان نیز به این رقابت ها نیامده بود. محمد بنا چهار وزن از ترکیب هفت نفره ایران در مسابقات جهانی دانمارک را تغییر داده بود.

این در حالی است که روسیه با چهار قهرمان المپیک در این رقابت ها به عنوانی بهتر از چهارمی دست پیدا نکرد. ترکیه، ارمنستان، گرجستان و مجارستان هم با ترکیب اصلی به ایروان آمده بودند.

تیم ایران ابتدا کوبا را با نتیجه ۴ بر ۳ از پیش رو برداشت. سپس مقابل تیم منتخب اسکاندیناوی که متشکل از فرنگی کاران سوئد و دانمارک بود با نتیجه ۶ بریک به برتری رسید. فرنگی کاران ایرانی در دیدار سرگروهی هم موفق شدند ارمنستان میزبان رقابت ها را ۴ بر ۳ از پیش رو بردارند.

محمد بنا در این مسابقه برای اولین بار از امیرعلی اکبری استفاده کرد. این کشتی گیر وزن ۹۶ کیلوگرم در دو دیدار قبلی استراحت کرده بود تا به دور از خستگی و ضمن جبران کیلوهای کاسته شده در وزن کشی، مقابل ارمنستان قرار بگیرد. این ترفند تاکتیکی بسیار موثر بود و منجر به پیروزی ایران در دیداری پایاپای شد.

به این ترتیب ترکیه و ایران که به ترتیب قهرمان و نایب قهرمان مسابقات جهانی ۲۰۰۹ دانمارک شده بودند، این بار در مسابقات جام جهانی که به صورت تیم به تیم انجام می شود، مقابل هم صف آراستند.

Image caption فرنگی کاران ایران با مربی گری محمد بنا برای اولین بار در سال 2009 عنوان نایب قهرمانی جهان را به دست آوردند

ایران حتی در سال ۲۰۰۵ که میزبان مسابقات بود و از چهره های شاخصی مثل حسن رنگرز و سجاد برزی بهره گرفته بود نیز از دستیابی به عنوان قهرمانی بازماند. اما این بار نتیجه ای دیگر رقم خورد.

ایران ۴ ترکیه ۳

۵۵ کیلو: محمد فقیری ۸ ارهان کاراکوش ۰

۶۰ کیلو: امید نوروزی ۵ رحمان بیلیجی ۱

۶۶ کیلو: سعید عبدولی ۷ رافیک آیواز اوغلو ۰

۷۴ کیلو: حمید ریحانی ۳ سلجوق جبی ۵

۸۴ کیلو: حبیب اخلاقی ۰ نظمی آولوجا ۳

۹۶ کیلو: امیرعلی اکبری ۴ احمت تاج ییلدیز ۱

۱۲۰ کیلو: بشیر باباجان زاده ۰ رضا کایالپ ۲

این برای دومین بار در سال ۱۳۸۸ است که محمد بنا موفق به خلق یک رکورد تاریخی می شود. او تیم ملی ایران را در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ ، برای نخستین بار روی سکوی نایب قهرمانی جهان فرستاد.

پنج ماه بعد در جام جهانی ارمنستان، طلسم کسب مقام قهرمانی جام جهانی هم شکست و تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق به فتح جام قهرمانی و جایزه چهل هزار دلاری مسابقات شد.

سعید عبدِولی نماینده ۶۶ کیلوگرم ایران، در این مسابقات حتی یک امتیاز هم از دست نداد تا ستاره رقابت ها لقب بگیرد. امید نوروزی هم در هر چهار مسابقه بدون شکست بود. امیر علی اکبری نیز در دو کشتی روی تشک رفت و دو پیروزی تعیین کننده مقابل ارمنستان و ترکیه به دست آورد.

در آخرین دیدار از مرحله مقدماتی، تیم ملی ایران در مسابقه سرگروهی مقابل ارمنستان قرار گرفت و موفق شد میزبان قدرتمند رقابت ها را از پیش رو بردارد.

نتایج دیدار نیمه نهایی به این شرح است.

ایران ۴ ارمنستان ۳ ۵۵ کیلو: محمد فقیری ۰ رومن آمویان ۵ ۶۰ کیلو: امید نوروزی ۶ واهان جوهریان ۱ ۶۶ کیلو: سعید عبدولی ۲ آرمن آدیکیان ۰ ۷۴ کیلو: حمید ریحانی ۱ آرسن جلفالاکیان ۴ ۸۴ کیلو: حبیب اخلاقی ۲ دنیس فوروف ۰ ۹۶ کیلو: امیرعلی اکبری ۲ آرمن گیگامیان ۰ ۱۲۰ کیلو: بشیر باباجان‌زاده ۰ یوری پاتریکف ۳

امید نوروزی در ۶۰ کیلو و سعید عبدولی در ۶۶ کیلو، در هر ۳ مسابقه ای که برگزار کردند به پیروزی دست یافتند.

مطالب مرتبط