ناکامی هندبال ایران در جام ملت های آسیا

Image caption تیم ایران برای کسب عنوان هفتمی مقابل لبنان قرار گرفت و موفق شد میزبان خود را شکست دهد

تیم ملی هندبال ایران با شکست مقابل ژاپن از رقابت های جام ملت های آسیا به میزبانی لبنان حذف شد. این بازی با نتیجه ۳۶ بر ۲۳ به سود ژاپن خاتمه یافت.

بعد از ناکامی مقابل قطر و عربستان، این سومین شکست پیاپی هندبالیست های ایران در بیروت بود.

تیم ایران برای کسب عنوان هفتمی مقابل لبنان قرار گرفت که موفق شد با نتیجه 35 بر 23 میزبان خود را شکست دهد و به عنوان هفتمی بازیها دست یابد.

در تاریخچه هندبال جام ملت های آسیا، کره جنوبی با ۷، کویت با ۴ و ژاپن با ۲ عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم‌ها محسوب می ‌شوند. ناکامی ایران در شرایطی رقم خورد که تیم قدرتمند کویت به دلیل تعلیق فدراسیون هندبال این کشور، مجوز حضور در این مسابقات را دریافت نکرده بود.

نتایج هندبال ایران، بدترین نتیجه در جام ملت های آسیا از سال ۱۹۹۳ به بعد محسوب می شود.

کارنامه تیم ایران

ایران در این مسابقات با پیروزی ۳۸ بر ۲۳ مقابل اردن آغاز خوبی داشت. سپس در یک دیدار جنجالی، به مصاف تیم میزبان رفت و توانست با نتیجه ۲۵ بر ۱۶ حریف خود را شکست دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا در چند صحنه هم تماشاگران لبنانی به بازیکنان ایران بی احترامی کردند. در یک صحنه هم بازیکن حریف ضربه ای را به گلوی میلاد مسائلی، بهترین بازیکن ایران وارد کرد که او نقش زمین شد. در همین صحنه تماشاگران میزبان به سوی این بازیکن آب دهان پرتاب کرده و فحاشی کردند.

تیم ملی ایران که با غلبه بر اردن و لبنان راهی مرحله دوم مسابقات شده بود، با نتیجه ۲۶ بر ۱۹ مغلوب عربستان شد.

قرار بود تیم ملی ایران، انتقام شکست سال ۲۰۰۸ جام ملت‌های آسیا را بگیرد. اما اگر دو سال قبل فقط با اختلاف یک گل باخته بود، این بار برتری عربستانی ها با فاصله ۷ گل به ثبت رسید.

ایران سپس به مصاف قطر رفت و با نتیجه ۲۲ بر ۲۱ ، این دیدار را هم واگذار کرد. جدای از اشتباهات فنی، برخی اشتباهات دور از انتظار در سطح تیم ملی نیز به تیم ایران ضربه زد. به طور مثال، در این بازی وقتی زیکن ایران در حالی که مطابق مقررات، چهار ثانیه از پایان محرومیت دو دقیقه ای اش باقی مانده بود، وارد زمین شد. ناظر فدراسیون جهانی هم بلافاصله بازی را متوقف کرد تا این بازیکن را دو دقیقه دیگر محروم کند.

در آخرین بازی برای هندبالیست های ایران در چهاردهمین دوره هندبال قهرمانی آسیا هم نتیجه ای جز شکست به بار نیامد. در این بازی، ایران به مصاف تیم ملی ژاپن رفت و با نتیجه ۳۶ بر ۲۳ مغلوب حریف شد. یعنی قرار گرفتن در رده آخر گروه و حذف از رقابت ها. گرچه یک بازی تشریفاتی برای کسب مقام هفتمی و هشتمی با لبنان نیز باید برگزار کند.

عوامل ناکامی

پس از شکست در اسفندماه ۸۶ برابر عربستان در اصفهان و کسب عنوان چهارمی جام ملت های آسیا، با یوری کلیموف، قطع همکاری شد. در حالی که این مربی روس در بازی های آسیایی دوحه، مدال برنز را نصیب هندبال ایران کرده بود.

پس از رفتن کلیموف و به‌ دلیل عدم برگزاری رقابت‌های قهرمانی آسیا، عدم شرکت ایران در مسابقات انتخابی المپیک و قهرمانی جهان، اردوهای تیم ملی تا مدتی بیش از یک سال و نیم، تعطیل شد.

در خصوص ناکامی های هندبال، میلاد مسائلی آقای گل تیم ملی به ایسنا گفته است: باید یک مربی باتجربه بیاوریم. برای استفان سیدروچک –مربی اهل روسیه- زود بود که این مسئولیت را عهداد شود. یوری کیدیوف سرمربی تیم ملی هم تنها دو ماه بود به ایران آمده بود و از بازیکنان شناختی نداشت که بخواهد آن ها را انتخاب کند.

قبل از آغاز مسابقات، علیرضا رحیمی، رئیس فدراسیون هندبال ایران به فارس نیوز گفته بود کسب مقام ششم در لبنان، شاید بهترین نتیجه باشد. او که رشته تخصصی اش فوتبال است، از سال ۱۳۷۳، ریاست فدراسیون هندبال را بر عهده دارد.