لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا بال‌های خود را می‌گشاید

حامد حدادی
Image caption ورود حامد حدادی به لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا فرصتی برای ایرانی تبارهای آمریکای شمالی ایجاد کرد که تصویر خود را در ذهن دیگران اصلاح کنند

اولین باری که شنیدم قهرمان لیگ ملی بسکتبال آمریکا خود را قهرمان جهان می نامند، تعجب کردم و با بی تجربگی آن را ساخته خودخواهی گرداندگان این مسابقات دانستم.

شاید این ایده خام من بیست سال پیش جایی از تأمل داشت، اما در دو دهه اخیر، با جمع کردن مجموعه بهترین ستاره های این ورزش از جای جای سیاره ما، قهرمان ان بی ای واقعا قهرمان جهان در رشته بسکتبال است.

اگر چه وظیفه اشاعه ورزش بسکتبال در جهان بر عهده فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) است، اما لیگ ان بی ای در چند دهه اخیر، جهانی شدن را سرلوحه اهداف خود قرار داده است.

آن بی ای در های خود را به جهان باز می کند

تا چند سال پیش همه بر این باور بودند که لازمه بسکتبال بازی کردن، آمریکایی بودن است. اما الآن این لیگ یکی از بین المللی ترین لیگ های حرفه ای در بین همه ورزش های دنیاست.

۸۳ بازیکن غیر آمریکایی از بیش از پنجاه کشور در فصل جاری این مسابقات در تیم های مختلف بازی می کنند. همین چند سال پیش بود که یک اندره باریانی، بازیکنی بسیار جوان از کشور ایتالیا، به عنوان انتخاب نخست در مراسم سالیانه یارکشی انتخاب شد.

ستون فقرات تیم های نظیر تورنتو رپتورز یا میلواکی باکس را اکنون بازیکنان خارجی تشکیل می دهند. بازیکنان خارجی ان بی ای در این سال های توانسته اند بارها جایزه با ارزش ترین عضو لیگ را از آن خود کنند.

مشهور ترین این بازیکنان تیم دانکن از جزیره ویجین ایلندز و استیو نش از کشور کانادا هستند که هر کدام جایزه بهترین بازیکن لیگ را که عالی ترین جایزه بسکتبال در جهان است، به خود اختصاص دادند.

ان بی ای دست دوستی به سوی ملت ها دراز می کند

لیگ های حرفه ای دنیا همانند شرکت های بزرگ بین المللی اداره می شوند و همواره در پی گسترش دادن بازارهایشان هستند.

ان بی ای هم از این قاعده مستثنی نیست. جدا از تعداد بی شمار کسانی که در زمینه استعداد یابی برای این لیگ کار می کنند، دفاتر رسمی ان بی ای در مراکز بسکتبال خیز دنیا در کار اشاعه محصولات این لیگ هستند.

اما این گسترش بین المللی باعث نشده است که مدیریت این لیگ و تک تک تیم ها، جامعه مهاجر آمریکای شمالی را فراموش کنند.

بیشتر تیم های ان بی ای در شهر های بزرگ آمریکای شمالی قرار دارند و عموما مهاجران خارجی نیز در همین شهر ها زندگی می کنند.

این هم آوایی باعث شد که رسم شب ملل جا بیفتد. شاید اولین نمونه برنامه ریزی شده شب ملل هنگامی بود که با پیوستن ارویداس سابونیس از شوروی سابق (لیتوانی کنونی) و دراژن پترویج بازیکن فقید از کشور یوگوسلاوی سابق (کرواسی کنونی) به تیم پورتلند تریل بلیزرز، جامعه مهاجر اروپایی در غرب آمریکا، مسابقه بستکبال را به جشن بزرگداشت از ملت شان تبدیل کردند.

شب های ایرانی در ان بی ای، فرصتی برای تصحیح تصویر ایران در آمریکای شمالی

پیوستن حامد حدادی، سانتر جوان تیم ملی بسکتبال ایران، فرصتی طلایی برای جامعه مهاجر ایرانی در آمریکای شمالی به وجود آورد تا نگاه منفی مردم عادی این قاره را در مورد ایران تصحیح کنند.

با توجه به جامعه نسبتا بزرگ ایرانی در شهر های نظیر سان فرانسیسکو، لوس آنجلس، آتلانتا و واشنگتن دی سی، این فرصت برای جامعه مهاجر ایرانی بوجود آمد که مراسمی را در کنار مسابقه برگزار کنند که اطلاعات دوست داران بسکتبال را در مورد ایران افزایش دهد.

در چند شب ایرانی که تاکنون در آمریکا برگزار شده است، ترتیب دهندگان محلی از مراسم رقص محلی، ارایه غرفه های غذای سنتی تا اجرای سرود ملی آمریکا توسط هنرمندان ایرانی تبار را اجرا کردند.

اما در جدیدترین این مراسم در شهر تورونتو در کانادا، هنگامی که ممفیس گریزلیز با تورونتو رپتورز روبرو می شد، همه چیز درباره بسکتبال ایران بود.

اگر چه حامد حدادی عضوتیم مقابل بود، مسئولین تیم رپتورز به احترام جامعه مهاجر ایرانی در کانادا مراسم شب ایرانی را سازماندهی کرده بودند.

برای آشنا کردن طرفداران این لیگ با بسکتبال ایران، تورونتو رپتورز اقدام به تهیه مقاله ای در مورد بسکتبال ایران به زبان فارسی و انگلیسی برای سایت رسمی این مسابقات کرد.

این اولین باری است که مطلبی به زبان فارسی در سایت رسمی لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا به چاپ می رسد.

همچنین شبکه تلویزیونی این مسابقات اقدام به برگزاری یک مصاحبه زنده با عضو سابق تیم ملی بسکتبال ایران ساکن کانادا کرد تا به عنوان صدای بسکتبال ایران طرفداران این تیم را بیشتر با بسکتبال ایران آشنا کند.

تورونتو رپتوز همچنین تخفیف ویژه برای ورزش دوستان ایران درنظرگرفته بود و در پایان گزارش گر تلویزیونی این تیم در هنگام پخش زنده بازی از حضور ایران در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ در ترکیه خبر داد.