اخبار ورزشی – شنبه اول اسفند

مایکل فلپس
Image caption مایکل فلپس می گوید در المپیک ۲۰۱۲ لندن برای همیشه از دنیای ورزش خداحافظی می کند

وزیر اقتصاد و جام تختی

وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران که برای تماشای جام تختی به اصفهان رفته بود، در گفتگو با خبرنگاران ، ورزش کشتی را یکی از ارکان مهم فرهنگ ایران معرفی کرد.

سید شمس الدین حسینی گفت: من آزادکار بودم. ابتدا در وزن ۷۳ کیلو، به مقام سوم جوانان کشور نائل شدم و بعد از آن در مسابقات قهرمانی کشور و رقابت‌های دانشجویان ایران نیز کشتی گرفته ام. در جوانی با چهره هایی مثل اکبر فلاح و محسن کاوه تمرین کرده ام. امروز هم هر کمکی از دستم برآید برای این ورزش دریغ نخواهم کرد.

هکتور کوپر در الجزایر

تلویزیون دولتی الجزیره از احتمال سرمر‌بیگری هکتور کوپر در تیم ملی الجزایر خبر داد. سرمربی اسبق تیم‌های والنسیا و اینترمیلان گزینه‌ جدید هدایت تیم ملی فوتبال الجزایر است.

کوپر ۵۴ ساله سابقه هدایت تیم‌هایی مثل لانوس آرژانتین، رئال بتیس، پارما و تیم ملی گرجستان را هم دارد. الجزایر در گروه سوم جام جهانی ۲۰۱۰ با انگلستان، آمریکا و اسلوونی همگروه است.

تنیس دوبی

در مرحله‌ نیمه نهایی تنیس زنان دوبی، ونوس ویلیامز مدافع عنوان قهرمانی، در دو ست پیاپی با غلبه بر شاهیر پیر از اسراییل به فینال رسید. ویکتوریا آزارنکا از بلاروس هم موفق شد بر اگنسیزکا رادوانسکا از لهستان غلبه کند تا یک پای دیگر دیدار نهایی باشد.

المپیک زمستانی

بیست و یکمین دوره المپیک زمستانی با نباریدن برف و استمرار تابش آفتاب، همچنان با مشکلاتی در امر برگزاری مواجه است. در ونکوور، آفتابی بودن هوا در سه روز پیاپی بی سابقه بوده است. طی پنج روز گذشته هم در دو شهر میزبان المپیک، هیچ برف و بارانی نباریده است.

آب شدن برف های بخشی از پیست‌های رقابت ها، مشکلاتی برای استقرار تماشاگران به وجود آورد و کارگزاران بازی ها ناچار شدند ۲۰ هزار بلیت را باطل کنند. یعنی ضرری در حدود یک و نیم میلیون دلار.

در هشتمین روز مسابقات، در رقابت های مارپیچ بزرگ مردان، اکسل اسویندال قهرمان شد. این ستاره نروژی که مدال نقره رقابت های دانهیل را نیز کسب کرده، در رقابتی پر هیجان، بودی میلر آمریکایی را جا گذاشت.

در جدول رده بندی مدال ها، آمریکا با ۶ طلا، ۶ نقره، ۸ برنز در صدر قرار دارد. نروژ با ۵ طلا، ۳ نقره، ۲ برنز در تعقیب ایالات متحده است. آلمان، کانادا، کره جنوبی و سوئیس هم در رده های بعدی هستند.

فلپس در لندن خداحافظی می کند

پر افتخار ترین ورزشکار تاریخ المپیک ها، این روزها در ونکوور کانادا به سر می برد. زیرا هاکی ورزش مورد علاقه ‌اش است و به ویستلر آمده است تا از نزدیک بازی های تیم ملی آمریکا را تماشا کند. او حرکاتی را به صورت نمایشی در پایان یکی از بازی های هاکی المپیک زمستانی اجرا کرد.

فلپس به خبرنگاران گفت: در المپیک ۲۰۱۲ لندن برای همیشه از دنیای ورزش خداحافظی خواهم کرد.