المپیک زمستانی با رکورد شکنی میزبان پایان یافت

کانادا با کسب چهارده مدال طلا در مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۰ ونکوور، عنوان موفق ترین میزبان تاریخ رقابت های المپیک زمستانی را در کسب مدال طلا از آن خود کرد.

پیش از این روسیه و نروژ با کسب سیزده طلا موفق ترین میزبانان المپیک زمستانی بودند.

کریس راج، رییس کمیته ملی المپیک کانادا در این باره گفت: "ما با قدرت آمدیم و برای کارمان برنامه ریزی درستی داشتیم، اما حتی به خواب هم نمی دیدیم که این همه طلا ببریم."

هدف اولیه کانادا کسب بیشترین مدال از هر رنگی بود، هدفی که این کشور به آن نرسید.

بسیاری از کشورها عملکردشان در المپیک را براساس تعداد مدال طلای کسب شده در مسابقات می سنجند، ‌اما آمریکا و کانادا موفقیت را نه در رنگ مدال، بلکه با مجموع تعداد مدال های به دست آمده اندازه می گیرند.

به این ترتیب آمریکا هم از موفق ها در المپیک زمستانی بود. ورزشکاران آمریکایی با کسب ۳۷ مدال (۹ طلا، ۱۵ نقره و ۱۳ برنز) از دیگر کشورهای حاضر مدال بیشتری به دست آوردند. با این حال، همه دنیا میزبان رقابت ها را به خاطر کسب ۱۴ مدال طلا (۴ مدال طلا بیشتر از آلمان) موفق ترین کشور در المپیک زمستانی می دانند.

شیرین ترین طلا

Image caption هاکی روی یخ محبوبترین ورزش در کاناداست

کانادا برای کسب آخرین مدال طلای مسابقات، در رشته هاکی روی یخ به مصاف آمریکا رفت.

هاکی روی یخ محبوبترین ورزش در کاناداست و کسب مدال طلای آن برای مردم این کشور بسیار مهم است. به علاوه، این طلا میزبان المپیک زمستانی را هم در تاریخ رکورددار می کرد.

تیم ‍کانادا تا اواسط وقت دوم این دیدار دو بر صفر از آمریکا پیش بود و چند فرصت طلایی را هم برای یکسره کردن بازی از دست داد. در مقابل، آمریکا با گلی که در وقت دوم زد فاصله را به حداقل رساند.

۲۴ ثانیه مانده به پایان دیدار و در حالی که کانادا برای جشن قهرمانی آماده می شد، آمریکا ناباورانه بازی را به تساوی کشاند تا تکلیف برنده به وقت اضافه و گل طلایی کشیده شود.

در دقیقه هفت وقت اضافه سیدنی کروزبی، بهترین بازیکن کانادا که یک فرصت تک به تک با دروازه بان را در وقت سوم از دست داده بود،‌ گل طلایی این کشور را زد و کانادا در اوج هیجان قهرمان هاکی روی یخ مردان شد.

انتظار طولانی برای اولین طلا

کانادا در حالی رکورد کسب مدال طلا توسط میزبان رقابت ها را شکست که در روزهای نخست بیشتر تحلیل ها درمورد عدم موفقیت این کشور در کسب مدال طلای المپیک در خاک خود بود.

به جز المپیک زمستانی امسال، کانادا یک بار در سال ۱۹۷۶ میزبان المپیک تابستانی در شهر مونترال بود و بار دیگر المپیک زمستانی سال ۱۹۸۸ را در شهر کالگاری میزبانی کرد، اما در هیچ کدام از این مسابقات ورزشکاران این کشور موفق به کسب مدال طلا نشده بودند.

سرانجام امسال و در چهارمین روز مسابقات ونکوور، الکساندر بیلودو این طلسم را شکست و با کسب مدال طلا در رشته موگولز روند موفقیت کانادایی ها را آغاز کرد.

کانادا همچنین تاکنون در هیچ المپیک زمستانی و تابستانی موفق نشده بود این تعداد مدال طلا بدست آورد. بیشترین تعداد مدال طلا کسب شده توسط این کشور در المپیک لس آنجلس در سال ۱۹۸۴ بود که کانادا در آن به ۱۰ مدال طلا رسید.

جدول نهایی مدال های المپیک زمستانی ۲۰۱۰ ونکوور: ۱- کانادا (۱۴ طلا،۷ نقره، ۵ برنز - ۲۶ مدال)

۲- آلمان ( ۱۰طلا، ۱۳ نقره، ۷ برنز - ۳۰ مدال) ۳- آمریکا (۹ طلا، ۱۵ نقره، ۱۳ برنز - ۳۷ مدال ۴- نروژ (۹ طلا،۸ نقره، ۶ برنز - ۲۳ مدال) ۵- کره جنوبی (۶ طلا، ۶ نقره، ۲ برنز - ۱۴ مدال) ۶- سوئیس (۶ طلا، ۰ نقره، ۳ برنز - ۹ مدال) ۷- چین (۵ طلا، ۲ نقره، ۴ برنز - ۱۱ مدال) ۷- سوئد (۵ طلا، ۲ نقره، ۴ برنز - ۱۱ مدال) ۸- اتریش (۴ طلا، ۶ نقره، ۶ برنز - ۱۶ مدال) ۹- هلند (۴ طلا، ۱ نقره، ۳ برنز - ۸ مدال) ۱۰- روسیه (۳ طلا، ۵ نقره، ۷ برنز - ۱۵ مدال) ۱۱- فرانسه (۲ طلا، ۳ نقره، ۶ برنز - ۱۱ مدال) ۱۲- استرالیا (۲ طلا، ۱ نقره، ۰ برنز - ۳ مدال) ۱۳- جمهوری چک (۲ طلا، ۰ نقره، ۴ برنز -۶ مدال) ۱۴- لهستان (۱ طلا، ۳ نقره، ۲ برنز - ۶ مدال) ۱۵- ایتالیا (۱ طلا، ۱ نقره، ۳ برنز - ۵ مدال) ۱۶- بلاروس (۱ طلا، ۱ نقره، ۱ برنز - ۳ مدال) ۱۶- اسلواکی (۱ طلا، ۱ نقره، ۱ برنز - ۳ مدال)

۱۷- بریتانیا (۱ طلا، ۰ نقره، ۰ برنز - ۱ مدال) ۱۸- ژاپن (۰ طلا، ۳ نقره، ۲ برنز - ۵ مدال) ۱۹- کرواسی (۰ طلا، ۲ نقره، ۱ برنز - ۳ مدال)

۱۹- اسلونی (۰ طلا، ۲ نقره، ۱ برنز - ۳ مدال)

۲۰- لتونی (۰ طلا، ۲ نقره، ۰ برنز - ۲ مدال) ۲۱- فنلاند (۰ طلا، ۱ نقره، ۴ برنز - ۵ مدال) ۲۲- استونی (۰ طلا، ۱ نقره، ۰ برنز - ۱ مدال) ۲۳- قزاقستان (۰ طلا، ۱ نقره، ۰ برنز - ۱ مدال)