ایران نایب قهرمان جام جهانی کشتی آزاد شد

سایت فدارسیون کستی ایران www.iawf.ir

در فینال رقابت های جام جهانی کشتی آزاد، روسیه با برتری 5 بر 2 مقابل ایران، جام قهرمانی را در مسکو حفظ کرد. آذربايجان، اوكراين، بلاروس، آمريكا، تركيه و ازبكستان به ترتيب سوم تا هشتم شدند.

با نظر فدراسیون جهانی کشتی، رقابت های نیمه نهایی برگزار نشد و تیم های سرگروه، مستقیم راهی فینال شدند. روس ها باز هم حرف اول کشتی آزاد جهان را زدند. آن هم در شرایطی که به ستاره هایی مثل اوتار سلطانوف، ماولت باتیروف، دنیس سارگوش و گاتسالوف استراحت داده بودند.

این فینال و نتیجه ای که رقم خورد، یادآور جام جهانی 2007 در کراسنویارسک بود. کارشناسان کشتی، قهرمانی روس ها را محتمل می دانستند اما شکست ضربه فنی مهدی تقوی قهرمان سال 2009 جهان و نمایش ضعیف آذرشکیب در فوق سنگین دور از انتظار بود. احسان لشگری نیز پس از شکست مقابل جک هربرت امریکایی، دومین باخت خود را در فینال متحمل شد.

نتایج انفرادی دیدار نهایی به این شرح است:

55 كيلو: حسن رحيمی 2 نريمان اسرافيلوف 1

60 كيلو: سعيد احمدی 0 بسيك كودوخوف 4

66 كيلو: مهدی تقوی با ضربه فنی مغلوب آدام باتيروف شد.

74 كيلو: صادق گودرزی 5 انور گیدويف 7

84 كيلو: احسان لشگری 0 عبدالسلام گادیسوف 6

96 كيلو: رضا يزدانی 8 گئورگی كیتايف 5

120 كيلو: محمدرضا آذرشكيب با ضربه فنی مغلوب بلال ماخوف شد

با توجه به عدم آمادگی تقوی و درخشش حسین خانی در مصاف با ازبکستان، به نظر می رسید در این دیدار از تقوی استفاده نشود اما مربیان تیم ملی در ارنج نهایی، مجدداً تقوی را برگزیدند. این موضوع در خصوص مصطفی آقاجانی در 60 کیلو و سعید ریاحی در 74 کیلو نیز صدق می کرد.

پلنگ جویبار از خرس قفقاز انتقام گرفت

شیرین ترین اتفاق در فینال، نمایش باشکوه رضا یزدانی و گرفتن انتقام از رقیب نامدار روس بود. یزدانی و گئورگی کیتایف که به خاطر بدن پشمالو و نیرومندش از او با لقب خرس قفقاز یاد می شود، قبلاً دو بار با هم سرشاخ شده بوده بودند که در نهایت، داوران دست کیتایف را بالا برده بودند.

کیتایف در جام جهانی کراسنویارسک و مسابقات جهانی باکو، با اختلاف امتیاز بر یزدانی پیروز شد. او همچنین سعید ابراهیمی را نیز سال 2006 در ساری شکست داد. رسول توکلی را هم در فینال جوانان جهان 2005 لیتوانی، در مدتی کمتر از 2 دقیقه ضربه فنی کرد.

اما پلنگ جویبار، لقبی که هواداران پرشور مازندرانی همواره با سردادن آن در ورزشگاه ها تشویقش می کنند، طلسم برتری دائمی کیتایف مقابل رقبای ایرانی را شکست.

نکته جالب در خصوص رضا یزدانی این است که مربیان تیم ملی اجازه حضور در جام تختی را هم به او ندادند. اما با پیگیری هیات کشتی مازندران و وساطت رییس فدراسیون کشتی، در جام تختی کشتی گرفت و با برتری کامل روی سکوی نخست ایستاد تا مسافر جام جهانی شود.

ایران در دور اول در گروه بی آذربایجان را با این نتایج شکست داده بود.

55 کيلو: حسن رحيمی 5 ياشار علی یف 2

60 کيلو: سعيد احمدی 4 سليم خان گوسینف 4(برنده)

66 کيلو: مهدي تقوی 8 امين عزيزوف 5

74 کيلو: صادق گودرزی 7 شمس الوارايف 5

84 کيلو: احسان لشگری 5 نوروز تمرزوف1

96 کيلو: رضا يزدانی 0 ختاگ گازاموف 6

120 کيلو: فردين معصومی 10 علی عيسايف 3

این دو تیم پارسال در حضور 15 هزار تماشاچی در ورزشگاه آزادی، فینال جام جهانی را برگزار کردند. نتیجه 3-3 بود و رقابت آخر، تیم قهرمان را مشخص می کرد. عیسایف در آن کشتی بر معصومی غلبه کرد اما این بار در مسکو، فردین و تیم ملی ایران، به اتفاق انتقام گرفتند.

ایران در دور دوم همچنین پنج بر دو بر آمریکا غلبه کرد.

55 کيلو: حسن رحيمی 4 ساموئل وينکل 0

60 کيلو: سعيد احمدی 3 (برنده) شان بانچ 3

66 کيلو: مصطفی حسين خانی 7 تايون ویر 2

74 کيلو: صادق گودرزی 3 مایکل سيدنی 1

84 کيلو: احسان لشگری 4 جک هربرت 6

96 کيلو: رضا يزدانی 4 جیمز برگمن 3

120 کيلوگرم: فردين معصومی 3 ترول دلاگنف 6

آمریکا پس از المپیک پکن، ترکیب خود را کاملاً دگرگون کرده و با میدان دادن به نفرات گمنام و جوان، مهیای حضور در المپیک لندن می شود. دلاگنف که در جام تختی و مسابقات جهانی دانمارک مغلوب فردین معصومی شده بود، این بار با پیشرفت تدریجی اش طی ماه های اخیر، مقابل فردین پیروز شد.

فرصتی برای جوانان

در دور سوم، ايران به مصاف ازبكستان رفت كه با غلبه بر اين حريف و كسب سومين پيروزی پياپی، رقيب روسيه در فينال شد.

این دیدار، فرصتی شد برای جوان ترهایی مثل مصطفی آقاجانی، سعید ریاحی و محمدرضا آذرشکیب که برای نخستین بار در این مسابقات روی تشک بروند و هر سه نیز موفق از تشک بیرون آمدند.نتايج ديدار ايران و ازبكستان به این شرح است:

55 كيلو: عباس دباغی 5 اويبك كامولوف5 (برنده)

60 كيلو: مصطفی آقاجانی 5 بهرام یرماتوف 1

66 كيلو: مهدی تقوی 4 يائيس تلگنوف 1

74 كيلو: سعيد رياحی 10 آبلوكولوف 2

84 كيلو: احسان لشگری حريف نداشت.

96 كيلو: رضا يزدانی حريف نداشت.

120 كيلو: محمدرضا آذرشكيب 3 اولگ كالاگوف 0

کشتی فرنگی برتر از کشتی آزاد

در تاریخ کشتی ایران، کشتی فرنگی همواره در سایه کشتی آزاد قرار داشته و به برادر ناتنی کشتی آزاد مشهور بوده.

اما از سال 2005 به بعد، کشتی فرنگی جهش فوق العاده ای داشته و از حیث نتیجه گیری، بارها در رده های سنی جوانان و بزرگسالان از آزادکارهای ایرانی پیشی گرفته است.

در جام جهانی کشتی آزاد امسال، ایران با قبول شکست مقابل روسیه، مثل پارسال روی سکوی دوم ایستاد.

این در حالی است که تیم ملی کشتی فرنگی ایران، در ارمنستان فاتح جام جهانی کشتی فرنگی شده بود. در رقابت های جهانی دانمارک هم کشتی فرنگی دوم شد اما آزادکارها به عنوان سوم رسیدند.