فوتبال ایران در سال ۸۸: تلاقی حاشیه و ناکامی

فوتبال ایران
Image caption در سال ۸۸، رییس کمیته انضباطی فوتبال ایران، بیشتر از سرمربی تیم ملی در رسانه ها حضور داشت.

با پایان سال ۱۳۸۸، پرونده پرحاشیه و جنجالی فوتبال ایران نیز در این سال بسته شد. فوتبالی که اگرچه در نتیجه گیری نتوانست رضایت میلیون ها هوادارش را جلب کند، اما از حیث جنجال آفرینی و حاشیه پردازی در سطح آسیا بی رقیب شد.

فوتبال ایران در سالی که گذشت، رکورد جالب توجهی از بیانیه نگاری ها و تهدید به افشای دست های پشت پرده توسط مربیان و باشگاه ها را به جا گذاشت. در نیمه دوم سال، اتهامات متقابل باشگاه ها به یکدیگر مبنی بر برخورداری از حمایت های ویژه، خبری تکراری در فوتبال ایران بود. اگر تا پنج سال قبل، رایگان بودن تماشای بازی های ملی در کشورهای عربی جنوب خلیج فارس، باعث تعجب فوتبال دوستان ایرانی می شد، در نیمه دوم سال ۸۸ حتی تماشای رایگان بازی های تیم ملی نیز در کشاندن مردم به ورزشگاه ها موثر نبود. در سالی که گذشت، به رغم جریمه های سنگین مادی برای بازیکنان و تیم ها، همچنین اعمال محرومیت ها و پیگیری مصرانه طرح منشور اخلاقی توسط فدراسیون فوتبال، خشونت های وسط زمین و فحاشی های روی سکوها در بازی ها و ورزشگاه های مختلف نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشت. در سال ۸۸، رییس کمیته انضباطی فوتبال ایران، بیشتر از سرمربی تیم ملی در رسانه ها حضور داشت. کمتر روزی بود که او مصاحبه زنده ای با رادیو ورزش یا برنامه های ورزشی تلویزیون نداشته باشد. اما حتی در چنین فضایی، فوتبال ایران بی بهره از اتفاقات شیرین نبود. استقبال حیرت انگیز تماشاگران آذربایجانی از بازی های تیم تراکتورسازی تبریز، موفقیت نسبی تیم ملی فوتبال نوجوانان یا درخشش نکونام و شجاعی در لالیگا، از نقاط روشن "فوتبال ۸۸" بود.

فرودین: سه سرمربی در ۲۵ روز

*شکست ۲ بر۱ تیم ملی فوتبال ایران در تهران مقابل عربستان سعودی، رویای چهارمین صعود به جام جهانی را نقش بر آب کرد. این اتفاق، هشتم فروردین رخ داد. محمود احمدی نژاد هم بازی را از نزدیک تماشا می کرد و با ناراحتی از ورزشگاه آزادی رفت. مانند ۳ هفته قبل که در همین مجموعه ورزشی، نظاره گر شکست تیم ملی کشتی آزاد ایران مقابل جمهوری آذربایجان در فینال جام جهانی بود. فدراسیون فوتبال ایران با برکناری علی دایی و جایگزینی محمد مایلی کهن، دل به بارقه های ناچیز صعود سپرد. مایلی کهن می گوید "دوشنبه ساعت ۱۰ شب سرمربی تیم ملی شدم و یک ساعت بعد رفتم برنامه ۹۰" برنامه ای که بر خلاف توقع سرمربی جدید، استقبال گرمی از او به عمل نیامد. حاشیه های آن برنامه جنجالی هنوز فروکش نکرده بود که عده ای از هواداران استقلال در ورزشگاه آزادی علیه مایلی کهن شعار دادند. سرمربی جدید تیم ملی هم که امیر قلعه نویی را عامل فحاشی تماشاگران می دانست، نامه ای جنجالی را در رسانه ها منتشر کرد: "به این آقایان کوتوله و عوام فریب (کل یوم) که حتی فاقد مدرک تحصیلی برای گروهبان قندلی شدن هستند اما لقب ژنرال را یدک می ‌کشند می ‌گویم هر چه سریع تر دست از نوچه بازی و نوچه پروری بردارند. این مطلب شامل حال گنده باقالی‌ هایی که به عنوان نوچه در کنار این آدم کوتوله هستند نیز می ‌شود." فرودین پرحاشیه فوتبال ایران هنوز به پایان نرسیده بود که مایلی کهن نیز برکنار شد. فدراسیون فوتبال تاکید کرد که او استعفا داده اما مایلی کهن انکار کرد. واقعیت هر چه که بود، در اتفاقی نادر در فوتبال جهان طی ۲۵ روز، ۳ مربی مختلف هدایت تیم ملی را برعهده داشتند! مایلی کهن در بیانیه ای جدید نوشت: " این روزها بلوایی در فوتبال ما به وجود آمده که قداست آن را زیر سوال برده که همه آن ناشی از بیانیه احمقی به نام مایلی کهن است. ای آدم کوتوله، این اراجیف چی بود که در بیانیه اول نوشتی و این همه غوغا و بلوا در فوتبال نجیب و پاک ما به وجود آوردی؟" با برکناری مایلی کهن، یکی از روزنامه های ورزشی تیتر زد: او رفت، قبل از آن که بیاید! فدراسیون فوتبال، دوم اردیبهشت، سرمربی جدید رامعرفی کرد. افشین قطبی که سال قبل در میانه های لیگ برتر، بی خداحافظی از ایران رفته بود، با اظهارات امید دهنده اش به تهران آمد تا مسئولیت هدایت تیم ملی را بپذیرد. *حرف آخر فروردین را مهدی مهدوی کیا زد و در آخرین روز از اولین ماه سال به ایسنا گفت: بحث فنی در این شرایط بی معنی است. اخباری که از ایران می شنوم تاسف بار است و با این اوضاع آینده ای را برای فوتبال ایران نمی بینم. فوتبالی که در حال نابودی است. به این ترتیب، فروردین پرحادثه فوتبال ایران به پایان رسید. آن هم با وقوع اتفاقاتی که مصداقی برای این ضرب المثل فارسی بود: سالی که نکوست از بهارش پیداست!

اردیبهشت: ماجرای تبانی و رشوه

*ابهامات جذب پائولو دی کارمو و دستیار برزیلی برای پرسپولیس توسط افشین قطبی، همچنین شایعاتی در خصوص مفاد قرارداد فصل قبلش با پرسپولیس مجدداً در رسانه ها مطرح شد اما با تمهیدات وزارت ارشاد و نشستی با موضوع حمایت همه جانبه از تیم ملی که با حضور مسئولین رسانه های نوشتاری انجام شد، پرونده سوالات بی پاسخ از افشین قطبی نیز مختومه اعلام شد. *بحث سرمربی فوتبال همچنان داغ بود که شهرزاد مظفر سرمربی فوتبال زنان ایران هم ضمن بیان مشکلاتی که بر سر راه این تیم وجود دارد گفت: اگر به درخواست‌هایم عمل نشود با فدراسیون فوتبال، قطع همکاری می ‌کنم. *در این ماه، جواد زرینچه و محمد نوازی از مواضع قبلی شان مبنی بر تبانی باشگاه استقلال تهران با استقلال اهواز در زمان سرمربیگری قلعه نویی، عقب نشینی کردند. زرینچه گفت: باید یاد بگیرم خویشتن دار باشم و بی ‌گدار به آب نزنم. هیچ تبانی بین دو تیم استقلال تهران و استقلال اهواز انجام نشده است. من هم هرگز از تبانی حرف نزده ام. *در لیگ قهرمانان آسیا، استقلال، سپاهان و صبا در همان مرحله مقدماتی حذف شدند. پرسپولیس هم در یک‌ هشتم نهایی در تهران مغلوب بنیادکار ازبکستان شد تا هنوز فصل بهار به سر نیامده، تکلیف تیم ملی و باشگاه ها یک سره شده باشد. *بحث محرومیت برخی مربیان از فعالیت در لیگ برتر نیز در این ماه سوژه داغ رسانه های فوتبالی بود. آن ها دائماً محرومیت برخی مربیان که نامشان "ف.ک" است را به دلیل اتهاماتی مثل تبانی و رشوه را مطرح می کردند. فدراسیون فوتبال هم تکذیب نمی کرد. مهدی تاج نایب رییس فدراسیون فوتبال با اشاره به ممنوعیت فعالیت شش مربی گفت: ما اسم نیاورده‌ایم اما اگر کسی فکر می ‌کند جزو این فهرست است بحث دیگری است. فرهاد کاظمی در این باره گفت: بهتر است تاج در حیطه اختیارات خودش اظهارنظر کند. چرا اسم نمی آورند؟ منظورشان از "ف.ک" قطعاً فابیو کاپلو که نیست! *محسن صفایی فراهانی رییس سابق فدراسیون فوتبال در این ماه با انتقاد از شرایط موجود فوتبال ایران گفت: وقتی در فوتبال، اصل برنامه‌ریزی و مدیریت وجود ندارد نمی ‌توان توقع اخلاق داشت.

خرداد: خداحافظی جنجالی با جام جهانی

*دوم خرداد، امیر قلعه نوعی پس از هفته ها مشاجره لفظی با واعظی آشتیانی، هدایت سپاهان را پذیرفت. اما نبرد لفظی بین دو طرف فروکش نکرد. این دو، قبل از سفر واعظی آشتیانی به مکه، با هم آشتی کردند اما پس از بازگشت او از سفر حج، مشاجره ها دوباره آغاز شد. *بیستم خرداد، تیم ملی فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی با یک گل بر امارات پیروز شد. اما جو ورزشگاه پیش از آن که فوتبالی باشد، صحنه نبرد هواداران نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بود. *افشین قطبی گفت دو کره را مثل کف دستم می شناسم. ما به جام جهانی صعود خواهیم کرد. تیم ملی فوتبال ایران هیچ یک از این دو تیم را نتوانست شکست دهد. قطبی هم در کنفرانس خبری گفت: فضای فوتبال ایران منفی و سیاسی است. با این حال برنامه‌ ۴ ساله ای آماده کرده‌ام که با آن قهرمان جام ملت‌های آسیا می ‌شویم. قطبی چند ماه بعد، وعده قهرمانی در جام ملت ها را تکذیب کرد. او که از سیاسی بودن فضای فوتبال ایران گله مند بود، خود با حضور در مراسم تنفیذ حکم محمود احمدی نژاد، در دنیای مجازی و رسانه های منتقد دولت به شدت خبرساز شد. *ناکامی ایران در راه صعود به جام جهانی همزمان با آغاز اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری، با ماجرای مچ بندهای سبز و خداحافظی ناگهانی ستارهای تیم ملی به شدت جنجالی شد.

تیر: ابهام در قراردادهای خارجی پرسپولیس

*در بازی پرسپولیس با بنیادکار، تماشاگران معترض خواستار جدایی وینگادا سرمربی پرتغالی و عباس انصاری فرد از پرسپولیس شدند اما فقط وینگادا جدا شد. مصاحبه های عباس انصاری فرد در به توافق رسیدن با سرمربی جدید پرسپولیس از سوژه های داغ فوتبالی در تیر ۸۸ بود. مدیرعامل پرسپولیس، هفته های متمادی خبر از معرفی سرمربی جدید "طی امروز و فردا" می داد. او هشتم تیر به ایسنا گفت: اگر با تاپ مولر به توافق نهایی نرسیم با مربیانی از برزیل یا آرژانتین قرارداد خواهیم بست. اما تاپ مولر که با پرسپولیس به توافق نهایی رسیده بود، به دلیل تماشای ضرب و شتم معترضان به نتیجه انتخابات در پارک لاله از اتاقش در طبقات فوقانی هتل لاله، بدون خداحافظی از ایران رفت. *در فهرست جدید بازیکنان پرسپولیس، اکبر صغیری بازیکنی که هیچ گاه براین تیم به میدان نرفت قرارداد ۱۵۰ میلیون تومانی امضا کرد. او بعداً با توافق کرانچار از این تیم جدا شد. برای وسلی و تیاگو هم جمعاً یک میلیارد و صد میلیون تومان برای ۲ سال قرار داد بستند که ابهاماتی پیرامون آن، همچنین قرارداد وینگادا در رسانه ها درج شد.

مرداد: دلال ها و نقل و انتقالات

*از سیزدهم خرداد که وینگادا رفت تا دوم مرداد که زلاتکو کرانچار با پرسپولیس قرارداد بست، این باشگاه سرمربی نداشت! علی کریمی برای تمدید قرارداد با پرسپولیس به هیات فوتبال تهران مراجعه کرد اما گفته شد که دیگر جای خالی در لیست این تیم وجود ندارد. مدیر برنامه های علی کریمی هم گفت: این پروژه فقط برای دفع کریمی بود. باشگاهی که مشکل مالی دارد چگونه به یک بازیکن برزیلی که حتی یک جلسه هم با تیم تمرین نکرده ۲۰۰ هزار دلار پرداخت می کند! *با پایان یافتن ضرب الاجل ۴۸ ساعته تولیت حضرت معصومه در قم به به اداره کل تربیت بدنی این استان قم، ماموران اجرای احکام و یگان ویژه نیروی انتظامی اقدام به پلمب هیات فوتبال این استان کردند. هنگام اجرای این حکم، کارکنان هیات فوتبال به نشانه اعتراض، فریاد الله اکبر سر دادند! کشمکش بین آستانه مقدسه و تربیت بدنی قم بر سر ورزشگاه شهید حیدریان قم همچنان تا پایان سال ۸۸ ادامه داشت. *کاظم اولیایی مدیرعامل باشگاه پاس همدان گفت محمد غلامی توسط یک دلال از تیم ما به سرقت رفت و به استیل آذین برده شد! پاسی ها به کمیته انضباطی شکایت کردند. ۱۵۵ میلیون تومان جریمه نقدی برای غلامی در نظر گرفته شد که از این حیث رکوردی جدید در فوتبال ایران به جا گذاشته شود. *درسومین مجمع فدراسیون فوتبال که در سالن همایش ‌های آکادمی ملی المپیک برگزار شد، محمد علی آبادی گفت: قول می ‌دهم تا سه سال آینده در ایران ورزشگاه غیراستاندارد نداشته باشیم. این در حالی است که اکثر ورزشگاه های ایران از امکانات اولیه از قبیل چمن، اسکوربورد، نور مناسب، رختکن مجهز و جایگاه خبرنگاران استاندارد نیز بی بهره هستند. از طرفی، پروژه های یادگار امام تبریز و نقش جهان اصفهان با گذشت بیش از دو دهه، هنوز به فاز تکمیلی نرسیده اند. *محود احمدی نژاد در گفتگوی زنده تلویزیونی با شبکه اول صدا وسیما گفت: محمد علی ‌آبادی در فوتبال موفق نبود و اشکال از خود وی بود. اما علی آبادی می ‌تواند در وزارت نیرو موفق‌ تر عمل کند زیرا نگاهی همگرا دارد. با این حال، علی آبادی برای تصدی وزارت نیرو نتوانست رای اعتماد مجلس را بگیرد.

شهریور: مذاکرات قطبی با آرسنال

* بازیکنان خارجی ابومسلم که از ابتدای فصل از این تیم پول نگرفته بودند، در خوابگاه باشگاه حبس شدند! زیرا به دلیل پرداخت نشدن اجاره بها، ساختمان پلمب شده بود. تعدادی از هواداران ابومسلم از پنجره به بازیکنان خارجی آب و غذا می رساندند. در جمع طلبکاران باشگاه ابومسلم ، کارگر کارواش که ۱۴ هزار تومان طلبکار بود و ماست بندی که هر روز صبح برای باشگاه ماست می آورده هم دیده می شدند! *مسعود عنایت رییس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: برخی مربیان لیگی، به نام داور از باشگاه پول می ‌گیرند! ادعا می ‌کنند که باید مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای امورات داوری کنار بگذارند و حتی این پول را هم از آن تیم دریافت می ‌کنند! * افشین قطبی در پاسخ به انتقادات گسترده رسانه ها از آن چه سفر بی دلیل و بی موقع او به انگلستان عنوان می کردند گفت: با رییس جدید کمیته‌ اجرایی آرسنال دوست هستم. من معتقدم باید پنجره‌های فوتبال ایران را باز کنیم. درباره‌ حضور مربیان ایرانی در آکادمی فوتبال آرسنال صحبت کردیم. همچنین درباره‌ حضور استعدادهای ایرانی در باشگاه آرسنال نیز مذاکراتی انجام دادیم. اگر چه تا پایان سال۸۸، هرگز خبری از اعزام حتی یک مربی یا یک چهره مستعد ایرانی به کمپ تمرینی آرسنال نشد! *تیم ملی ایران در یک بازی دوستانه مقابل بحرین با حساب ۴-۲ شکست خورد. هر دو گل ایران را فریدون زندی به ثمر رساند. *در پی شدت گرفتن انتقادات از داوری های لیگ برتر فوتبال ایران، فدراسیون فوتبال با صدور بیانیه ای در حمایت از داوران نوشت: حمله هایی بس ناجوانمردانه بر پیکره قشر زحمت کش داوری وارد شد و این عزیزان را بی هیچ مدرکی متهم کردند. آیا فراموش کرده ایم که مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همگان را به اطاعت از قانون مداری دعوت کرده اند؟ آیا می شود به راحتی پیکان تهمت را نشانه گرفت و خوراک رسانه های اغیار را فراهم کرد؟

مهر: ۲۳ سال انتظار برای اتمام پروژه

*رئیس فدراسیون فوتبال گفت: در موقعیت کنونی، تیم های فوتبال کشور در سطح ملی و باشگاهی ضعیف هستند. سقوط رتبه تیم ملی در رنگینک فیفا هشداری برای فوتبال کشور است. به رغم این هشدار، رتبه ایران در ماه های بعد باز هم نزول کرد. *به رسم هر سال، فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال، فهرستی از محبوب‌ ترین بازیکنان سال تهیه کرد که در فهرست سال ۲۰۰۹ نام مهدی مهدوی کیا و علی کریمی هم وجود داشت. کریمی در رده دوم آسیا قرار گرفت و مهدوی کیا چهارم شد. لی جین یو از چین با فاصله‌ فراوانی نسبت به کریمی در جایگاه اول قرار گرفت. *جواد ششگلانی رییس هیات فوتبال استان آذربایجان شرقی بزرگترین مطالبه ورزشی مردم این استان را تکمیل ورزشگاه یادگار امام تبریز دانست و با طرح این سوال که چرا پس از ۲۳ سال، این ورزشگاه هنوز تکمیل نشده، از مسئولان خواست پاسخگو باشند. این در حالی است که ورزشگاه ومبلی لندن، در سال ۲۰۰۰ به کلی تخریب و در مدتی کمتر از هفت سال، از نو ساخته شد.

آبان: دوپینگ و پرونده های قضایی

*تیم ملی فوتبال ایران در یک دیدار تدارکاتی به مصاف ایسلند "تیم چهلم اروپا" رفت و توانست با یک گل از سد حریف خود بگذرد. حضور فقط سیصد تماشاچی در این بازی، رکورد کم تماشاچی ترین بازی تیم ملی در تاریخ فوتبال ایران را شکست. *پس از اعتراض مجید جلالی بر وجود علائم دوپینگ در میان برخی بازیکنان، باشگاه استقلال اهواز، از او به مراجع قضایی شکایت کرد. گفته شد که یکی از بازیکنان این تیم به دلیل افشاگری های جلالی، از جانب خانواده نامزدش طرد شده است! *کنفدراسیون فوتبال آسیا نامزدهای بهترین‌های فوتبال قاره کهن درسال ۲۰۰۹ را معرفی کرد. گرچه هادی عقیلی نامزد مرد سال فوتبال آسیا بود اما در مراسم نهایی، جایزه ای نصیب فوتبال ایران نشد. * تیم ملی فوتبال ایران در یکی از مهم‌ ترین دیدارهای خود در مرحله گروهی انتخابی جام ملت‌های آسیا در یک بازی دشوار با گل جواد نکونام، در ورزشگاه آزادی مقابل اردن به پیروزی رسید. *خداداد عزیزی مرد سال ۱۹۹۶ فوتبال آسیا در نشست مطبوعاتی کمیته‌ انضباطی فدراسیون فوتبال ایران گفت: " بزرگترین بدبختی فوتبال ما این است که دروغ می ‌گوییم و رابطه بر همه چیز حاکم است. فقط پول است که حرف می ‌زند. در این فوتبال همه پول می ‌گیرند. هرچه جلوتر می ‌رویم کثافت در فوتبال ایران بیشتر می ‌شود." *تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران با شکست ۲-۱ مقابل اروگوئه در یک هشتم نهایی جام جهانی، از گردونه رقابت ها حذف شد. نوجوانان ایران که قهرمان آسیا شده بود، در نیجریه با سرمربیگری علی دوستی مهر، ابتدا گامبیا را شکست داد. با کلمبیا مساوی شد. سپس هلند را ۱-۰ از پیش رو برداشت تا به مرحله بعدی صعود کند. وقتی از علی دوستی پرسیدند آیا تمایلی دارد در لیگ برتر مربیگری کند یا خیر، در پاسخ گفت: فوتبال ایران به قدر کافی سلطان، ژنرال و امپراتور دارد. اما این فوتبال به عمله و کارگر هم احتیاج دارد. من به همین عملگی فوتبال اکتفا و افتخار می کنم.

آذر: مالاریا، سوغات نوجوانان!

*مبتلا شدن مهرگان گلبرگ در بیمارستان آریا رشت و افشین اسماعیل زاده دو بازیکن تیم ملی نوجوانان ایران به بیماری مالاریا و به خطر افتادن جان آن ها، از حاشیه های پس از جام جهانی نیجریه بود. این دو نوجوان در گفتگو با شبکه خبر، اعلام کردند بر خلاف تمام تیم هایی که به نیجریه آمده بودند، در ایران هیچ واکسن پیشگیرانه ای به آن ها تزریق نشده و پس از بازگشت نیز فدراسیون فوتبال اقدامی برای بهبودی شان انجام نداده. راه ندادن خبرنگاران صداوسیما به استادیوم های محل برگزاری جام جهانی به دلیل نداشتن حق تصویر برداری، از دیگر حاشیه های این رقابت ها بود. *در سالروز هشتم آذر و صعود ایران به جام جهانی ۱۹۹۸ که از آن با عنوان حماسه ملبورن یاد می شود، محمد خاکپور مدافع اسبق تیم ملی فوتبال ایران گفت: مسئولان ورزش آن قدر فوتبال ما را به بیراهه برده‌اند که ورزشکارانی مثل من، نمی خواهند خود را جزو فوتبال این مملکت بدانند! خاکپور ۱۲ سال پس از تساوی ۲-۲ با استرالیا و صعود ناباورانه به جام جهانی گفت: کسانی که زمام ورزش را به دست گرفته ‌اند فضایی پر از فساد و رشوه درست کرده اند. متاسفانه این رد پا در هر نقطه از فوتبال ما وجود دارد و هر روز پررنگ‌تر می ‌شود. *هرگز رسماً اعلام نشد چرا فیروز کریمی نمی تواند در لیگ برتر مربیگری کند و به دسته اول رفته است. رسانه ها با حروف اختصاری "ف.ک" ، طرح منشور اخلاقی را عامل این اتفاق دانستند. در این بین، فیروز کریمی که مدعی بود عزیز محمدی حق اظهار نظر درباره او را ندارد، ضمن اعلام برخورد برخورد فیزیکی با رییس سازمان لیگ، خبرنگاران را به حضور در فدراسیون فوتبال فراخواند! محمد مایلی کهن در واکنش به این اظهارات گفت: وقتی یک نفر می ‌گوید برخورد فیزیکی می ‌کنم و مدیریت‌های ما آن قدر ترسو شدند که با چنین افرادی برخورد نمی ‌کنند جای تاسف دارد. جریانی وجود دارد که در حال انجام کارهای بسیار وقیحانه است. آن ها به خاطر استفاده از عواملی نظیر دوپینگ، تطمیع بازیکنان حریف، جذب آن بازیکنان در سال بعد، تطمیع برخی رسانه‌ ها و تریبون‌ها به موفقیتی مقطعی رسیده‌اند. فیروز کریمی هم در پاسخ گفت: با ارائه زمان، مکان و دقایق ثابت می ‌کنم چه کسی باعث فساد و آبروریزی فوتبال ایران در بعد داخلی و بین ‌المللی شده است. ثابت می ‌کنم که چه کسی با چه رابطه و با استفاده از چه مسائل پشت پرده‌ای در این سال‌ها با وجود چه بیلان کاری، همچنان در حال مربیگری‌ است.

دی: رکورد شکست در تیم ملی

*علی دایی شانزدهم دی، سرمربی پرسپولیس شد تا پس از ۹ ماه دوری مجدداً به فوتبال برگردد. ۱۰ روز بعد، پرسپولیس در بوشهر شکستی سنگین را متحمل شد و ۴-۱ به شاهین باخت. بوشهری ها اعلام کردند به یمن این پیروزی، تمبر یادبود تیم شاهین بوشهر با تصویری از ترکیب ۱۱ نفره این تیم منتشر خواهد شد. *کمیته انضباطی در آخرین روز دی ماه اعلام کرد فراز کمالوند، سرمربی تراکتورسازی تبریز تا اطلاع ثانوی از هرگونه مصاحبه با رسانه‌های گروهی، خبرگزاری ها و نشریات ورزشی محروم است. این محرومیت، تا پایان سال نیز همچنان به قوت خود باقی بود. * علی دایی درباره احتمال پیوستن کریمی به پرسپولیس در فصل آینده گفت: در گذشته هم بین ما مشکلی نبوده و اگر هم اتفاقاتی افتاد شاید ریشه در سوء تفاهمات داشته باشد. پس کریمی را هم می خواهیم. ضمن این که پرسپولیس خانه علی کریمی است. مدتی بعد، کریمی گفت به صلاح هر دوی ما است تا زمانی که دایی در پرسپولیس است، من به این تیم برنگردم. دایی نیز در پاسخ گفت: اگر دعوتنامه ای برای کریمی فرستاده ام آن را پس بفرستد. *پرونده شکایت باشگاه استقلال تهران از فدراسیون فوتبال درباره محرومیت حنیف‌ عمران‌زاده از سوی ستاد منشور اخلاقی از لیگ برتر، به دادسرا ارجاع شد. باشگاه استقلال ادعای پرداخت ۱۳۰ میلیون تومان خسارت را دارد و عمران ‌زاده نیز با موضوع اعاده حیثیت، از فدراسیون شکایت کرده است. *احمدرضا عابدزاده که توسط علی دایی از کادر فنی پرسپولیس کنار گذاشته بود، حسین رضازاده را عامل برکناری خود عنوان کرد. رضازاده هم در پاسخ گفت: نمی ‌دانم این حرف ‌ها از کجا می ‌آید، من کاری با فوتبال ندارم. * تیم ملی فوتبال ایران در تورنمنت چهارجانبه قطر چهارم شد. دو شکست مقابل قطر و مالی، ایران با شکست مقابل مالی، سومین باخت متوالی خود را ثبت کرد که این اتفاق در ۲۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.

بهمن: جنگ لفظی در کمیته فنی

*محمود یاوری گفت دیگر در جلسات کمیته فنی شرکت نمی کنم زیرا قطبی به مربیان ایرانی توهین کرده و گفته در حد من نیستند در حالی که خودش خارج از ایران فقط یک آنالیزور بوده و حتی کمک مربی هم نبوه است. پس تا عذرخواهی نکند به کمیته فنی بر نمی گردم. مدتی قبل از یاوری، بیژن ذوالفقارنسب هم از عضویت در کمیته فنی استعفا داده بود. یاوری گفت افشین قطبی به محض بازگشت از آمستردام از مربیان ایرانی عذر خواهی می ‌کند. با کفاشیان و تاج هم که صحبت کردم آن ها نیز همین حرف را زدند. قطبی از هلند برگشت و عذرخواهی نکرد. اما یاوری با وساطت کفاشیان بار دیگر به کمیته فنی بازگشت. *امین متوسل‌ زاده مهاجم تیم سپاسی شیراز در بازی با استیل‌آذین به دلیل مصدومیت دروازبان حریف، موقعیت گل مناسب را نادیده گرفت و توپ را به اوت زد. رسانه های ورزشی از بازی جوانمردانه او به منزله روییدن گلی در کویر یاد کردند. بسیاری از باشگاه‌ها یا نهادهای ورزشی و غیر ورزشی با صدور اطلاعیه، از متوسل زاده تقدیر کردند. در این بین، باشگاه ابومسلم مشهد هم اعلام کرد پنج سکه طلا برای او در نظر گرفته. این اقدام باشگاه با واکنش بازیکنان ابومسلم مواجه شد. آن ها می گفتند باشگاه به جای تقدیر از حرکت جوانمردانه، راساً جوانمردی کند و حقوق بازیکنان خودش که چند ماه است به تعویق افتاده است را بپردازد. *بعد از شش تساوی ۱-۱، سرانجام داربی تهران با نتیجه ای متفاوت به پایان رسید. پرسپولیس با شلیک سهمگین کریم باقری کاپیتان ۳۶ ساله اش در دقیقه ۸۵، طلسم تساوی ها را فرو ریخت. چاقوکشی برخی تماشاگران در بیرون از ورزشگاه، بازداشت عده ای از هواداران دو تیم و ۴۳ مصدوم، از جمله حوادث مهم شصت و هشتمین داربی تهران بود . در حین بازی دعوای شیث رضایی و علیرضا حقیقی، اگرچه با واکنش داور مواجه نشد اما کمیته انضباطی هر دو را با به محرومیت و جریمه نقدی محکوم کرد. پس از بازی هم یکی از ماوران حراست ورزشگاه با علیرضا حقیقی زد و خورد کرد. *پس از پایان بازی گاز سرخس با شهرداری ماهشهر در هفته دوازدهم لیگ دسته دوم، عده ای از تماشاگران و همراهان تیم ها، به زمین ریختند و چاقو کشی کردند. صحنه های دلخراشی از آلودگی های فوتبال ایران که حتی در صداوسیما نیز به تصویر کشیده شد. در این بازی پر ضرب و شتم، داور بازی را برای ۳۵ دقیقه قطع کرد. سپس مجدداً بازی را از سر گرفت و در دقیقه ۷۹ نیز سوت پایان را زد.

اسفند: سقوط در رنکینگ فیفا

* در آخرین رده‌بندی فیفا، تیم ملی فوتبال ایران با چهار پله سقوط در رده ۶۷ جهان و ششم آسیا قرار گرفت. استرالیا،‌ ژاپن، کره جنوبی، عربستان و بحرین بالاتر از ایران هستند و با توجه به فاصله اندک ازبکستان با ایران،‌ سقوط به رده هفتم قاره نیز این تیم را تهدید می کند. *دامنه محرومیت ها و جرایم نقدی، فوتبال خانم ها را هم در بر گرفت. فاطمه ارژنگی به دلیل عدم همراهی تیم ملوان در فوتبال زنان غرب آسیا، به شش ماه محرومیت از حضور در تیم ملی فوتبال زنان و دو میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. ارژنگی در پاسخ گفت اگر عدالت اجرا نشود و اگر نمی ‌توانم از خودم دفاع کنم، پ دیگر در تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال بازی نخواهم کرد. * نیکبخت واحدی از استیل آذین اخراج شد. حشمت مهاجرانی مدیر فنی این تیم گفت: نیکبخت به هیچ عنوان به دستورات و خواسته های کادر فنی توجه نمی کرد. *خبر ابتلای ناصر حجازی به سرطان ریه، اواخر آذرماه منتشر شد. اما انتشار تصاویری از او پس از آغاز شیمی درمانی در اسفندماه، از وقایع تلخ هفته های آخر سال بود. مسئولین زیادی در بیمارستان به ملاقات او رفتند و وعده های فراوانی برای تقبل مخارج سنگین درمان او داده شد. مدتی بعد ناصر حجازی در مصاحبه ای گفت: حتی یک ریال هم کمکی از جانب مسئولان نشده. البته من نیز احتیاجی به کمک آقایان ندارم. برای بازیافتن سلامتی ام حتی فرش خانه ام را هم خواهم فروخت. حجازی یک بیت شعر هم خواند:

من آن گلبرگ مغرورم که می میرم زبی آبی* ولی با خواری و ذلت پی شبنم نمی‌گردم

مطالب مرتبط