طراحی لباس جدید اسلامی برای تیم حذف شده فوتبال زنان ایران

Image caption بارها ورزشکاران زن ایرانی برای شرکت در مسابقه های جهانی با محدودیت رو به رو شده اند

در پی حذف تیم ملی فوتبال زنان ایران از بازی های المپیک نوجوانان سنگاپور از سوی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به دلیل پوشش اسلامی، فریده شجاعی، نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال ایران گفته است که این فدراسیون، لباس جديدی طراحی كرده كه علاوه بر راحتی و ورزشی بودن، اسلامی است.

او در گفت و گویی با خبرگزاری فارس گفت: "قصد داريم از امروز اين لباس ها را در اختيار بازيكنان قرار دهيم و فيلم تمرينات تيم را براي فيفا ارسال كنيم تا به آنها نشان دهيم اين نوع پوشش و اين لباس مغايرتب با بند 4 اساسنامه فيفا ندارد."

در بند 4 اساسنامه فيفا ذكر شده لباس بازيكنان فوتبال نبايد خطرناك، دارای تبليغ سياسی و مذهبی و نژادی باشد.

کمیته اجرایی فیفا اعلام کرده است که نمی تواند اجازه دهد که بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان نوجوان ایران با پوشش اسلامی در بازیهای المپیک نوجوانان 2010 به میدان بروند و با حذف تیم ایران، تیم تایلند را جایگزین نمایندگان ایران کرده است.

خانم شجاعی پیشتر گفته بود: "آنها (نمایندگان فیفا) فکر می کردند حجاب اسلامی لباس محلی و رسمی کشور ماست و به ما گفتند که اگر با لباس شما موافقت کنیم، از این پس دیگر کشورها هم می خواهند با لباس خود بازی کنند."

به گفته او در جلسه ای فیفا نظر نمایندگان ایران را پذیرفت و قرار بوده است تیم فوتبال دختران نوجوان ایران با پوشش اسلامی در بازی های المپیک حاضر شوند که بعد فیفا نظرش را تغییر داد و حضور تیم ایران در بازی ها را مشروط به استفاده بازیکنان از لباس رسمی کرده بود.

همچنین بهرام افشار زاده، دبیر کمیته ملی المپیک ایران در نامه ای به پنج نهاد مختلف بین المللی خواهان تجدید نظر در خصوص تصمیم فیفا شده است.

Image caption بهرام افشار زاده گفته است که درباره جزئیات حجاب با فیفا مکاتبه خواهد کرد

آقای افشار زاده در نامه ای به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)، کمیته بین المللی المپیک، شورای المپیک آسیا، اتحادیه جهانی کمیته های المپیک و کنفدراسیون فوتبال آسیا از مسئولان این نهادها خواسته است که موضوع را پیگیری کنند.

آقای افشارزاده در این نامه نوشته است که حجاب مقوله ای مرتبط با فرهنگ اسلامی است که بدون آن زنان مسلمان نمی توانند در فعاليت‌های اجتماعی شرکت كنند.

او که اين تصميم "غير قابل توجيه" فيفا را برای ورزش ایران مشکل آفرين خوانده، نوشته است که تقريباً اکثر فدراسيون های بين المللی با حضور زنان مسلمان با حجاب اسلامی در بازيهای المپيک و مسابقات قهرمانی جهان موافقت كرده اند و طبق منشور المپيک هر فرد صرف نظر از جنسيت، نژاد و ... حق حضور در عرصه ورزش را دارد.

آقای افشار زاده گفته است که درباره جزئیات حجاب با فیفا مکاتبه خواهد کرد و از لحاظ فنی نشان خواهد داد که حجاب اساسا با قانون مسابقات فوتبال مغايرت ندارد، "مشروط بر آن که فيفا با ديدي منطقی انعطاف لازم را در اين خصوص بکار گرفته و با محروم کردن ورزشکاران زن از شرکت در مسابقات فيفا و المپيک، ورزش در کشورهای مسلمان را تضعيف نكند."

فیفا از هر قاره یک تیم را برای شرکت در مسابقات فوتبال المپیک سنگاپور انتخاب کرده است که سهمیه آسیا به ایران رسیده بود.

موضوع لباس و حجاب ورزشکاران زن در ایران، در سال های پس از انقلاب ایران همواره از موضوع های بحث انگیز بوده است و بارها ورزشکاران زن ایرانی برای شرکت در مسابقه های جهانی با محدودیت رو به رو شده اند.

ورزشکاران زن ایرانی در مسابقات بین المللی، با پوشش اسلامی شرکت می کنند. پوششی که حتی با نوع لباس های ورزشکاران محجبه سایر کشورها نیز تفاوت دارد و سختگیرانه تر توصیف شده است.