'فدراسیون فوتبال ایران از محرومیت تیم زنان اطلاع داشت'

Image caption بارها ورزشکاران زن ایرانی برای شرکت در مسابقه های جهانی با محدودیت رو به رو شده اند

در پی حذف تیم ملی فوتبال زنان ایران از بازی های المپیک نوجوانان سنگاپور از سوی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به دلیل پوشش اسلامی، منصور عظیم زاده، رئيس سابق روابط بين‌الملل فدراسيون به خبرگزاری فارس گفته است که اعضای فدراسیون فوتبال ایران از ماه آبان سال گذشته از تصمیم فیفا در این خصوص مطلع بودند و خود را "به فراموشی" زده بودند.

به گفته آقای عظیم زاده، در جلسه ای با حضور او، مهدی محمدنبی (دبیرکل فدراسیون)، فريده شجاعی (نايب رئیس بانوان فدراسيون)و علی كفاشيان (رئیس فدراسیون) نامه فیفا در هفته اول آبان‌ماه در محل فدراسيون فوتبال ایران در جلسه‌ای مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد اين موضوع پيگيری شود.

او افزود: "با توجه به محرمانه بودن اين نامه و با تشخيص دبير كل فدراسيون مكاتبات ياد شده در دبيرخانه فدراسيون ثبت نشد و كپی اين نامه در اختيار رئيس كنفدراسيون فوتبال آسيا قرار گرفت كه هم كفاشيان و هم شجاعی در جريان بودند."

در نامه دبیر كل فیفا به فدراسیون فوتبال ایران آمده است: "با توجه به موضع اعلام شده از سوی کمیته ملی المپیک ایران، کمیته اجرایی فیفا راهی جز منع فدراسیون فوتبال ایران از حضور در المپیک نوجوانان سنگاپور نداشت."

اما فريده شجاعی، نايب رئیس بانوان فدراسيون فوتبال ایران، این تصمیم فیفا را غیر قابل باور و دور از منطق دانست و به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا گفت: "تيم فوتبال بانوان ايران سالهاست با پوشش اسلامی در رقابت های بين المللی حاضر می شود و اين موضوع نکته جديدی نيست که فيفا بخواهد در مورد آن چنین اقدامی کند."

Image caption منصور عظیم زاده: اعضای فدراسیون فوتبال ایران از ماه آبان سال گذشته از تصمیم فیفا مطلع بودند و خود را "به فراموشی" زده بودند.

خانم شجاعی افزود: "در چند روز گذشته مسئولان فدراسيون فوتبال، کميته ملی المپيک و سازمان ورزش پيگير اين موضوع بوده اند، اما به نظر می رسد فيفا با رد درخواست ايران، موضع گيری جديدی در قبال فوتبال بانوان ايران اتخاذ کرده است."

خانم شجاعی پیشتر گفته بود: "آنها (نمایندگان فیفا) فکر می کردند حجاب اسلامی لباس محلی و رسمی کشور ماست و به ما گفتند که اگر با لباس شما موافقت کنیم، از این پس دیگر کشورها هم می خواهند با لباس خود بازی کنند."

به گفته او در جلسه ای فیفا نظر نمایندگان ایران را پذیرفت و قرار بوده است تیم فوتبال دختران نوجوان ایران با پوشش اسلامی در بازی های المپیک حاضر شوند که بعد فیفا نظرش را تغییر داد و حضور تیم ایران در بازی ها را مشروط به استفاده بازیکنان از لباس رسمی کرده بود.

تیم فوتبال دختران ایران ، قرار بود به همراه پنج تیم دیگر در المپیک نوجوانان که حدود سه ماه دیگر برگزار می شود شرکت کند.

فیفا از هر قاره یک تیم را برای شرکت در مسابقات فوتبال المپیک سنگاپور انتخاب کرده است که سهمیه آسیا به ایران رسیده بود که با محرومیت این تیم، تیم ملی تایلند جایگزین ایران شده است.

المپیک نوجوانان با حضور 3600 ورزشکار نوجوان در رده سنی 14 تا 18 سال برگزار می شود.

موضوع لباس و حجاب ورزشکاران زن در ایران، در سال های پس از انقلاب ایران همواره از موضوع های بحث انگیز بوده است و بارها ورزشکاران زن ایرانی برای شرکت در مسابقه های جهانی با محدودیت رو به رو شده اند.

ورزشکاران زن ایرانی در مسابقات بین المللی، با پوشش اسلامی شرکت می کنند. پوششی که حتی با نوع لباس های ورزشکاران محجبه سایر کشورها نیز تفاوت دارد و سختگیرانه تر توصیف شده است.