خبرهای ورزشی – جمعه ۲۰ فروردین

دوچرخه سواری
Image caption یکی از دوچرخه سواران ایرانی گفته است که در زمان مسابقه تصور می کرده فقط یک دور باید رکاب می زده است

در اولین روز رقابت های دوچرخه سواری قهرمانی آسیا که در شارجه امارات در حال برگزاری است، دوچرخه سواران زن و مرد ایرانی از قرار گرفتن در جمع نفرات برتر بازماندند.

سعید یحیایی دوچرخه سوار ایرانی در رشته تایم تریل ۲۰ کیلومتر از دور مسابقات حذف شد. یحیایی در ۱۰ کیلومتر اول در حایگاه نخست بود اما از ادامه مسابقه انصراف داد. در این رشته نمایندگان کره جنوبی، قزاقستان و عراق اول تا سوم شدند.

در بخش بانوان فرزانه شریفی از کسب مدال باز ماند. کره جنوبی، ژاپن و تایلند عناوین اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

خانم شریفی درباره عملکرد خود و سعید یحیایی به خبرگزاری ایسنا گفته است: "من هم مثل سعید یحیایی نمی دانستم مسیر مسابقه چند دور است. من با هشدار داوران متوجه شدم که باید ادامه بدهم. در این جاده قبلا تمرین کرده بودیم اما تصور می کردیم فقط یک دور باید رکاب بزنیم. به همین خاطر حتی قمقمه آب هم با خودم نبرده بودم."

عزل رئیس یک فدراسیون دیگر

در ادامه تغییرات روسای فدراسیون های ورزشی در ایران، رئیس فدراسیون ورزش های همگانی نیز از سمت خود برکنار شد.

عزالدین حیدری رئیس برکنار شده‌ فدراسیون ورزش های همگانی در این باره به ایسنا گفته است: "نمی ‌دانم چه دلایل و توجیهاتی برای برکناری من دارند و هنوز کسی علتش را به من نگفته است."

گفتنی است از زمان آغاز ریاست علی سعیدلو بر سازمان تربیت بدنی ایران، روسای بیش از ۱۰ فدراسیون ورزشی از جمله شمشیربازی، پینگ پنگ، وزنه برداری، شنا، شیرجه و واترپلو، بدمینتون، دوچرخه سواری، ووشو، گلف، بولینگ و هندبال تغییر کرده اند.

یک چهارم نهایی لیگ اروپا

دور برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ اروپا، دیشب برگزار شد و چهار تیم صعود کننده به مرحله بعد مشخص شدند.

در مادرید، آتلتیکو و والنسیا به تساوی بدون گل رسیدند تا به خاطر تساوی ۲-۲ در بازی رفت، آتلتیکو مادرید راهی نیمه نهایی شود.

در بلژیک، استاندارد لیژ ۳ بر ۱ مغلوب هامبورگ شد تا تیم آلمانی هر دو دیدار رفت و برگشت را برتری سپری کرده باشد.

در آلمان، تیم لندنی فولام موفق شد میزبانش ولفسبورگ را با گل دقیقه یک بابی زامورا از پیش رو بردارد. اشکان دژآگه برای ولفسبورگ بازی کرد و یک کارت زرد هم گرفت اما مثل ماه های اخیر، خبری از آندرانیک تیموریان در فهرست ۱۸ نفره فولام نبود.

Image caption در مرحله یک چهارم نهایی لیگ اروپا، لیورپول موفق بنفیکا را ۴ بر ۱ شکست دهد

اما جذاب ترین دیدار در انگلستان برگزار شد و لیورپول موفق شد رقیب قدرتمند خود بنفیکا را ۴ بر ۱ در هم بکوبد. لوکاس، درک کوئیت و ۲ بار هم فرناندو تورس، گل های لیورپول را به ثمر رساندند تا انگلستان که در نیمه نهایی لیگ قهرمانان نماینده ای ندارد، ۲ نماینده در نیمه نهایی لیگ اروپا داشته باشد.

انتقاد از اوضاع فوتبال ایران

جعفر کاشانی‌ پیشکسوت فوتبال ایران می گوید این رشته ورزشی در ایران به هیچ وجه شرایط خوبی ندارد.

کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال ایران به ایسنا گفت: "من بارها نظرم را در مورد ورزش ایران اعلام کرده ام و اکنون نیز حرف‌هایی که در ۳۵ سال گذشته بارها مطرح کرده‌ام را تکرار می کنم. در فدراسیون فوتبال همه با هم دعوا دارند، چون کسی در جای خودش قرار نگرفته است."

در همین رابطه، مجید جلالی تئوریسین فوتبال هم با انتقاد از وضعیت حاکم بر فوتبال گفته است: "حاکمیت قانون می ‌تواند از برخورد با تراکتورسازی شروع شود. اگر گام اول برداشته نشود نمی ‌توان به آینده امیدوار بود."

اشاره او به هفته گذشته و ترک زمین مسابقه از سوی تیم تراکتورسازی در دیدار با ابومسلم مشهد است. اتقاقی که در لیگ های فوتبال جهان کم نظیر بود. کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران، هنوز رای خود را در این خصوص صادر نکرده است.

تعلیق یک تیم فوتبال در ایران

فدراسیون فوتبال ایران به دلیل آن چه بدهی مالی عنوان کرده است، فعالیت های تیم فوتبال شن سای اراک که در لیگ دسته اول فوتبال باشگاه های ایران حضور دارد را به حالت تعلیق در آورد.

به این تریب، بازی شن سا مقابل مهرکام پارس تهران در هفته هجدهم لیگ دسته اول ایران برگزار نخواهد شد.

مدیر عامل باشگاه شن سا به خبرگزاری فارس گفت: "این تعلیق در حالی اتفاق افتاده که اطلاعی به ما ندادند و فقط با ارسال نمابر به تربیت بدنی استان مرکزی، لغو فعالیت های تیم ما را اعلام کردند."

هشدار مجدد پلاتینی به اوکراین

رییس اتحادیه فوتبال اروپا در دیدار با ویکتور یانوکوویچ رییس جمهور اوکراین، به این کشور تا ماه ژوئن فرصت داد عقب ماندگی ‌های مربوط به پروژه‌های یورو ۲۰۱۲ را جبران کند.

اوکراین و لهستان، میزبانی مشترک جام ملت های اروپا در سال ۲۰۱۲ را بر عهده دارند. پلاتینی که از روند پیشرفت پروژه های اوکراین بازدید می کرد، تاکنون در مقاطع مختلف بارها نسبت به عملکرد اوکراینی ها انتقاد کرده است.

میشل پلاتینی ستاره اسبق فوتبال جهان و تیم ملی فرانسه در این باره می گوید ما دیگر نمی ‌توانیم زمان را از دست بدهیم. اوکراین دو ماه فرصت دارد تا رضایت کارشناسان یوفا را جلب کند.