خبرهای ورزشی – شنبه 21 فروردین

آیین نامه عدم مبارزه با ورزشکاران اسراییل

خبرگزاری ایسنا گزارش داد امروز جلسه ای بین رييس كميته‌ تربيت بدنی مجلس شورای اسلامی و رییس سازمان تربیت بدنی برگزار شده است.

حجت ‌الاسلام يحيی ‌زاده درباره این دیدار می گوید طبق توافق با آقای سعیدلو، سازمان تربيت بدنی آيين ‌نامه‌ای درباره مسابقاتی كه اسراييل‌ در آن شركت دارد تهيه خواهد کرد. دید گاه های مجلس و دولت ایران برای نهایی شدن این طرح، مد نظر قرار خواهد گرفت.

علت اتخاذ چنین تصمیمی، اتفاقات پیش آمده در مسابقات شنای گزینشی برای المپیک نوجوانان است. مسابقاتی که هفته گذشته در هلند برگزار شد و طی آن دو شناگر ایرانی با رقبای اسراییلی مسابقه دادند.

در گروه ششم 100 متر پروانه، شناگر اسراییلی چهارم شد و احمدرضا جلالی در رده ششم قرار گرفت. در گروه پنجم همین ماده همايون حقيقی ششم شد و او نیز پایین تر از لئون اسپكتور از اسراییل ایستاد.

در گروه هفتم 200 متر مختلط انفرادی، احمدرضا جلالی در رده اول قرار گرفت و شناگر اسراییلی نزدیک ترین حریف او بود که در رده دوم قرار گرفت.

آقای یحیی زاده می گوید ممنوعيتی برای مسابقه با اسراييل در ورزش‌ هایی كه در لاين‌ های مستقل برگزار می ‌شود، وجود ندارد. ولی با توجه به نگرانی‌های مجلس و توجه افكار عمومی، بايد در توسعه و تعميم اين ممنوعيت، تجديد نظر شود.

به اعتقاد رییس کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی، باید مشخص شود وقتی یک ایرانی و یک اسراییلی مدال گرفته اند، آیا باید روی سکو برویم یا خیر. همچنین ابهامات دیگری که باید به صورت شفاف در آیین نامه قید شود.

بیانیه جلایر علیه رضازاده

در پی اخراج 12 کارمند فدراسیون وزنه برداری ایران توسط رضازاده و تاکید او مبنی بر جلوگیری از هدر رفتن بیت المال، پرويز جلاير دبير مستعفی فدراسيون وزنه ‌برداری بيانيه ‌ای را منتشر كرد.

جلایر نوشته است: رضازاده در دو سال گذشته، میلیون ها تومان برای مدیریت تیم های ملی دریافت کرده که حاصل آن فقط محرومیت های مکرر وزنه برداران رده های مختلف سنی بوده. آیا اين پول بيت‌المال نبوده؟

حاصل مدیریت شما، غرامت 500 هزاردلاری است که باید به فدراسیون جهانی بپردازیم. آیا این مبلغ، از جایی غیر از بیت المال پرداخت خواهد شد؟

به گفته جلایر، این فدراسیون، به هتل ـ رستوران وزنه‌برداری تبديل شده كه برای خريد ميوه و ناهار آقايان، روزانه بيش از يک ميليون ريال هزينه می شود. آیا فروختن اتومبيلی كه سال ‌ها در اختيار دبیر كميته ملی المپيك بود، آتش زدن بيت‌المال نيست؟

جلایر که نایب قهرمان المپیک 1968 مکزیکوسیتی است، با اشاره به عباس نجاتی قهرمان سابق وزنه برداری آسیا می گوید، او در حين مسابقه وزنه ‌برداری مصدوم شد و هم ‌اكنون روی ويلچر است. اما رضازاده نامش را از ليست حقوقی فدراسیون حذف کرد.

حرکت فوتبال ایران به سمت خودکشی همگانی

امیر حاج رضایی مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران عقیده دارد کلمه "نگرانی" برای وضعيت موجود فوتبال ايران كوچک است و بايد از اين وضعيت به عنوان بحران ياد كرد.

این کارشناس فوتبال به ایسنا گفته است به سمت خودكشی همگانی حركت می ‌كنيم. اين زخم آن ‌قدرعميق است كه با يک چسب، خون آن بند نخواهد آمد. بنده بارها توهین های رکیک، دروغ، ‌تملق و تبانی را در رفتارهای دست‌ اندركاران فوتبال دیده ام.

حاج رضایی معتقد است لجام گسيختگی وحشتناکی در استاديوم‌ های فوتبال ایران وجود دارد.

در همین رابطه، واعظی آشتیانی قائم مقام مستعفی سازمان تربیت بدنی و مدیرعامل استقلال تهران به این خبرگزاری گفته است اراده ‌ای برای درست شدن فوتبال وجود ندارد. فوتبال ما اسير هزار دستان شده و هر روز اين اسارت بيشتر و بيشتر می ‌شود.

ممانعت از حضور بازیکنان بی کیفیت خارجی

رییس فدراسیون فوتبال از مقابله با حضور بازيکنان خارجی کم تجربه و بی کيفيت در تيم هاي فوتبال ايران خبر داد.

علی کفاشیان به ایسنا گفت طبق قوانين فدراسيون فوتبال ايران درباره شرایط بازیکن خارجی، فقط باید بازيکنان تيم های ملی مي توانند در لیگ های ايران حضور داشته باشند. به این ترتیب از جذب بازيکنان کم تجربه و بی کيفيت در تيم های ليگ برتری ، ليگ های دسته يک و دسته دوم جلوگيری خواهد شد.

به رغم اظهارات آقای کفاشیان، غیر از چند بازیکن عراقی، هیچ از یک از بایکنان خارجی شاغل در لیگ های فوتبال ایران، هیچ کدام عضو تیم ملی کشورشان نیستند.

لغو ناگهانی اعزام کشتی گیران

در شرایطی که تیم ملی کشتی جوانان ایران که مهیای اعزام به باکو برای حضور در رقابت های بین المللی جوانان می شد، فدراسیون کشتی این سفر را لغو کرد.

محمدعلی صنعت كاران نایب رییس این فدراسیون می گوید با توجه به این که جام شهدا را در پیش داریم، بايد اين مسابقات را تقويت كنيم و به همین خاطر از اعزام تیم به آذربایجان خود داری کردیم.

بوندس لیگا

هفته سی ام فوتبال باشگاه های آلمان، دیشب با انجام یک مسابقه آغاز شد. در این دیدار مونشن گلادباخ موفق شد 2 بر صفر اینتراخت فرانکفورت را از پیش رو بردارد.

هر دو تیم در میانه جدول هستند و این بازی حساسیتی برای بوندس لیگا نداشت. اما دیدار امروز لورکوزن و بایرن مونیخ و هانوفر با شالکه، می تواند صدر جدول را دچار تغییر کند.

ال کلاسیکو

یکی از حساس ترین دیدارهای باشگاهی در فوتبال اروپا، نبرد بارسلونا و رئال مادرید است. رقابتی موسوم به ال کلاسیکو که امشب در چارچوب هفته سی و یکم فوتبال باشگاه های اسپانیا و به میزبانی مادریدی ها برگزار خواهد شد.

در صورت تساوی، کهکشانی ها همچنان در صدر باقی می مانند. بارسا که زیر فشار بازی های لیگ قهرمانان اروپا هم هست، برای پس گرفتن صدر جدول چاره ای جز غلبه بر میزبانش ندارد.