وزنه‌بردار ارمنی، رقیبی جدید برای رکوردهای رضازاده

Image caption روبن الکسانیان پدیده این دوره از رقابت ها بود

مسابقات وزنه برداری قهرمانی اروپا در مینسک پایتخت بلاروس برگزار شد و در رده بندی زنان و مردان، روسیه با ۱۲ طلا، ۱۰ نقره و ۵ برنز اول شد. ترکیه، بلاروس و ارمنستان هم در رده های بعدی ایستادند.

از نکات جالب توجه این مسابقات، حضور ستاره هایی بود که در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ کره جنوبی به رغم حضور در محل رقابت ها، ناگهان با اعلام مصدومیت از شرکت در مسابقات انصراف داده بودند.

آندری آرام نائو از بلاروس و ماتیاس اشنایدر از آلمان دو قهرمان المپیک پکن بودند که در کره جنوبی، مثل سعیدعلی حسینی از ایران، به دلیل ممانعت فدراسیون های ملی و فدراسیون جهانی وزنه برداری، از زدن وزنه خود داری کرده بودند.

تیم های با سابقه یونان و بلغارستان که در ۹۰ میلادی از قدرت های برتر وزنه برداری جهان بودند، در این رقابت ها نیز حرفی برای گفتن نداشتند. خصوصاً یونانی ها که حتی یک مدال هم نگرفتند. در حالی که بلژیک و ایتالیا هم دست خالی نماندند.

ستاره جدید فوق سنگین

چهره نوظهور وزنه برداری ارمنستان که پدیده این دوره از رقابت ها بود، مدال طلای دو ضرب را در عین شگفتی کارشناسان وزنه برداری نصیب خودش کرد. او ۲ مدال نقره هم از یکضرب و مجموع به دست آورد.

روبن الکسانیان متولد ۱۹۹۰ است. ۱۴۶ کیلوگرم وزن دارد. هم وزن دوران اوج رضازاده در سال ۲۰۰۰. چهره اش هم بی شباهت به اعجوبه بازنشسته وزنه برداری ایران نیست.

Image caption وضعیت سعیدعلی حسینی همچنان مبهم است

روبن در ۱۷ سالگی، موفق شد در دسته ۹۴+ کیلوگرم نوجوانان، وزنه ۲۱۰ کیلوگرمی را مهار کند. همان زمان از او به عنوان جانشینی مطمئن برای آشوت دانیلیان که به پایان دوران قهرمانی اش نزدیک شده بود یاد کردند.

سیر پیشرفت این وزنه بردار ارمنی حیرت انگیز است. او ۹ ماه قبل در سوئد، قهرمان جوانان اروپا شد. مجموع رکورد او ۴۰۰ کیلوگرم بود. روبن شش ماه قبل در لهستان، مدال طلای فوق سنگین قهرمانی زیر ۲۳ ساله های اروپا را با مجموع ۴۱۶ کیلوگرم به گردن آویخت. او طی همین پنج ماه، ۱۶ کیلوگرم به رکورد مجموعش افزوده است.

روبن در بلاروس برای قهرمانی، ۲ بار به رکورد ۲۴۶ کیلوگرم در دوضرب یورش برد و حتی روی سینه اش هم کشید، اما ضعف تکنیک مانع از مهار آن روی شانه هایش شد.

وزنه بردار قدرتمند ارمنی، در این رقابت ها موفق شد بالاتر از ماتیاس اشنایدر قهرمان المپیک پکن قرار بگیرد. اشتاینر در پکن نه تنها روی سکوی قهرمانی ایستاد، بلکه به عنوان یکی از ۱۰ مرد برتر بازی ها هم معرفی شد.

الکسانیان با نایب قهرمانب در بلاروس، در شرایطی به عنوان پدیده جدید فوق سنگین وزنه برداری دنیا معرفی شده که شش ماه قبل، سایت فدراسیون جهانی وزنه برداری از سعیدعلی حسینی به عنوان رضازاده ای دیگر یاد کرده بود. اما از آن روز به بعد، وزنه برداری ایران گرفتار دوپینگ های مکرر، اختلافات داخلی، افشاگری ها و بیانیه ها بوده است.

وضعیت سعید علی حسینی همچنان مبهم است و خودش هم نمی داند آیا محروم است یا نه، و میزان محرومیت احتمالی اش چقدر است.

رده بندی انفرادی

در مینسک، زنان روس و ترک، موفق تر از وزنه برداران سایر ملیت ها ظاهر شدند. اما در رقابت های مردان، رقابت ها فشرده تر بود. در مسابقات زنان، فقط سه کشور موفق به کسب مدال طلا شدند اما در مسابقات مردان، ۶ کشور توانستند مدال طلای مجموع را نصیب خود کنند.

در این دوره از رقابت های قهرمانی اروپا، شرکت کنندگان زیر موفق به کسب مدال طلا و نقره مجموع، در وزن های هشت گانه شدند.

۵۶ کیلو:۱- ویتالی دربنیف(بلاروس) ۲۵۶ کیلو ۲- سمبات مارگاریان (ارمنستان) ۲۵۵ کیلو ۶۲ کیلو: ۱- ارول بیلگین (ترکیه) ۳۰۴ کیلو ۲- آنتونیو بوچی (رومانی) ۳۰۰ کیلو ۶۹ کیلو: ۱- ناینل میکولسکو (رومانی) ۳۳۳ کیلو ۲- میخاییل گوبیف (روسیه) ۳۱۹ کیلو ۷۷ کیلو: ۱- تیگران مارتیروسیان (ارمنستان) ۳۶۰ کیلو ۲- کریستوف زرامیک (لهستان) ۳۵۱ کیلو ۸۵ کیلو: ۱- گوریک پوغوسیان (ارمنستان) ۳۶۹ کیلو ۲- آرا خاچاتوریان (ارمنستان) ۳۶۸ کیلو ۹۴ کیلو: ۱- آرسن کاسابیف (لهستان) ۳۹۲ کیلو ۲- روشن فتح اله یف (آذربایجان) ۳۹۰ کیلو ۱۰۵ کیلو: ۱- آندری آرام نائو (بلاروس) ۴۲۰ کیلوگرم ۲- دیمیتری کلوکف (روسیه) ۴۰۹ کیلو ۱۰۵+ کیلو: ۱- یوگنی چیگیشف (روسیه) ۴۴۰ کیلوگرم ۲- روبن الکسانیان (ارمنستان) ۴۳۲ کیلو.

در فوق سنگین، چیگیشف در یکضرب ۲۰۵ کیلو و در دوضرب هم ۲۳۵ کیلو را بالای سر برد.

الکسانیان به حدنصالب های ۱۹۵ و ۲۳۷ کیلو رسید. ماتیاس اشنایدر قهرمان المپیک پکن با مجموع ۴۲۶ کیلوگرم در رده سوم قرار گرفت.

میدان مهم بعدی برای الکسانیان، رقابت های زیر ۲۳ سال اروپا در قبرس است. با تسلطی که او در روی سینه کشیدن وزنه ۲۴۶ کیلوگرم از خودش نشان داد، به نظر می رسد سیر پرشتاب افزایش رکوردهای شخصی اش در لیماسول هم تدام یابد.