سهم ورزش از رسانه های افغانستان چقدر است؟

تیم ملی افغانستان

نوروز امسال، عارف پیمان، رئیس اطلاعات کمیته ملی المپیک افغانستان به بی بی سی گفت ورزشکاران این کشور در سال ۱۳۸۸ مجموعاً ۱۵۰ مدال طلا، نقره و برنز داشتند.

آماری که حاکی از بازگشت تدریجی افغانستان به صحنه های بین المللی ورزش است.

در رقابت های ورزشی جنوب آسیا، تیم بسکتبال افغانستان ناباورانه روی سکوی قهرمانی ایستاد. سه طلا در تکواندو به دست آمد. در کشتی هم که قدمت دیرینه ای در افغانستان دارد، عبدالکریم واحدی مدال طلا را به گردن آویخت.

مدال برنز روح الله نیکپا در المپیک پکن، موفقیتی تاریخی برای ورزش افغانستان بود. شکست هادی ساعی ستاره تکواندوی جهان مقابل نثار احمد بهاوی در مسابقات جهانی ۲۰۰۷ چین، به خوبی گواه روند رو به رشد ورزشکاران افغانستان است.

تیم کریکت افغانستان نیز سرانجام موفق شد به مسابقات جام جهانی کریکت دو هزار و یازده راه یابد. این تیم در بازیهای آرژانتین قهرمان شد و مراحل مختلف رسیدن به مسابقات جام جهانی تیم های چون اسکاتلند، ایرلند و امارات متحده عربی را مغلوب کرد.

این تیم هر باری که از مسابقات به خانه باز گشته با استقبال گسترده مردم و مقام های دولتی رو بروی شده است.

در سال جاری هم افغانستان قرار است در بازی های مختلف آسیایی و بین المللی، از جمله در رقابت های معتبر بازی های آسیایی گوانگ ژو در ۱۳ رشته ورزشی شرکت کند.

اخبار افغانستان مدت هاست که محدود به اخبار جنگ و نیروهای ناتو نمی شود. اخبار میدان مسابقه به جای اخبار میدان جنگ منتشر می شوند و با گسترش حضور ورزش افغانستان در میادین بین المللی، پوشش خبری نتایج و عملکرد ورزشکاران و تیم های افغانستان، بیش از گذشته ضرورت می یابد.

Image caption روح الله نیکپا نخستین مدال المپیک افغانستان را به نام خود ثبت کرد

توصیف وبلاگ افغان اسپورت در این باره گویاست "در نخست می توان از رسانه های ورزشی به عنوان یار و یاور صمیمی ورزش افغانستان یاد کرد، که با وجود داشتن کمی و کاستی های مشهود، نقش بس بزرگی را در ایجاد تحولات عظیم در ورزش کشور بازی کرده اند."

نویسنده این وبلاگ در ادامه آورده است:" خبرنگاران پر تلاش کشور با تحمل همه مشکلات، با عزم استوار در این راه به پیش رفته اند و با بازتاب رویداد های ورزش کشور برای رشد و انکشاف این پدیده تلاش کرده اند".

سهم ورزش در رسانه های نوشتاری افغانستان چقدر است؟

در اینجا غیر از معرفی سایت ها و وبلاگ های ورزشی فارسی زبان افغانستان و گزیده ای از اخبار مندرج در این رسانه ها، به روزنامه هایی که در دنیای مجازی منتشر می شوند نیز اشاره شده.

طبعاً بسیاری دیگر از مطبوعات افغانستان هم از ورزش می نویسند و به رویدادهای آن می پردازند اما پایگاه اینترنتی ندارند.

بخش ورزشی ۸ صبح

"ورزش در هفته ای که گذشت" سرکلیشه ثابت وب سایت روزنامه ۸ صبح است.

آخرین خبر در تاریخ ۱۱ حمل و با عنوان "تیم باسکتبال آرش مقام نخست رقابت های هرات را به نام خود ثبت کرد" منتشر شده. در شرح خبر در توضیح علت برگزاری این مسابقات آمده "براساس معلومات مسولین فدراسیون باسکتبال کشور این رقابت ها به هدف بلندبردن سطح مهارت های بازیکنان" عنوان شده است.

وضعیت ورزش افغانستان در گفتگوی ظفرشاه رویی با آقای محمد ظاهر اغبر رئیس کمیته ملی المپیک این کشور به بحث گذاشته شده. او در بخشی از این مصاحبه گفته است:" ما ده ها فدراسیون را ایجاد کرده ایم ولی یک فدراسیون خانه و محل تمرین ندارد. ما ده ها رئیس فدراسیون داریم اما یک تعداد آنان وظایف خود را می دانند و تعدادی هم نمی فهمند. ما ده ها فدراسیون داریم اما تمام شان را در یک صنف نشانده ایم که صنف اول هم همان درس را می خواند، صنف دوم هم همان درس را می خواند و صنف دوازدهم هم همان درس را می خواند. هیچ نوع دسته بندی نسبت به وزرش در کشور صورت نگرفته است". گزارشی از رقابت های پهلوانی ولایت ننگرهار، از آخرین خبرهای ورزشی این روزنامه است.

بخش ورزشی کابل پرس

Image caption ورزشکاران افغان در مسابقات جنوب آسیا بیش از سی مدال را به گردن آویختند

"مسابقات شطرنج برای انتخاب تیم منتخب شطرنج ولایت دایکندی برگزار شد" گزارشی است مصور که به درج نتایج و انتشار تصاویر این رقابت ها پرداخته. تاریخ نگاری ورزش افغانستان از ابتدای قرن بیستم میلادی تا سال ۲۰۰۸ میلادی به قلم عبدالله قاضی را هم می توان در این سایت دید. در آرشیو این سایت می توان مصاحبه هایی با ورزشکاران برجسته افغانستان مثل نثار احمد بهاوی تکواندوکار شاخص این کشور را دید. علی جواد دهقان و اسماعیل نگارش از نویسندگان بخش ورزشی کابل پرس هستند.

بخش ورزشی سروش ملت

"بادام گل عضو تیم ملی تکواندوی کشور توانسته است درمسابقات تکواندو که در آمریکا برگزار شد یک مدال طلا بدست آورد. از افغانستان تنها بادام گل با مصارف شخصی خودش در این مسابقات شرکت کرد." در وب سایت این روزنامه، به روز شدن اخبار ورزشی با تاخیر صورت می گیرد.

سایت خبری وخت

در بخش ورزشی این سایت، اخباری از رقابت های فوتبال، بزکشی، ورزش های رزمی و سایر رشته ها به چشم می خورد. آخرین خبر ورزشی این سایت، به رشته گلف اختصاص دارد. یکی از خبرها که به بسکتبال اختصاص دارد به شرح زیر است "مسابقات خزانی مکاتب ذکور شهر کابل در میدان ورزشی لیسه استقلال تدویر یافت. در مسابقه باسکتبال که بین تیم های لیسه امانی و لیسه استقلال صورت گرفت، درنتیجه به نفع لیسه امانی خاتمه یافت" سمیرا سادات، نوید احمد امیری، سید ذکریا، خالده نیکزاد، محمدحسن خالقی و نصیر احمد صدیقی از جمله نویسندگان این سایت هستند که امضای آن ها پای مطالب ورزشی به چشم می خورد.

آژانس خبری باختر

در بخش صحت_ ورزش این سایت، اخبار و مقاله های متنوعی از رشته های مختلف ورزشی منتشر می شود. در یکی از خبرهای جدید ورزشی این سایت آمده است "مسابقات بهاری والیبال ولایت جوزجان پیگیری شد. محمد صدیق معاون تربیت بدنی و سپورت ولایت جوزجان به آژانس باختر گفت که در این دیدار تیم والیبال پوهنتون و تصدی افغان گاز سه در برابر سه مساوی شدند" از فوتبال جام هشت ثور و مسابقه "کرکت در ولایت غزنی" و بوکس در شهر کابل هم اخباری در این سرویس منتشر شده.

خبرگزاری صدای افغان(آوا)

با کمک مالی ایران نخستین زمین فوتبال با چمن مصنوعی در شهر کابل ساخته شد. این تیتر اول اخبار ورزشی آوا است. موفقیت تکواندو کاران افغانی در جام فجر ایران و اخبار فوتبال اروپا از جمله خبرهای ورزشی این سایت است. اغلب اخبار ورزشی صدای افغان، به نقل از سایت های ورزشی ایران هستند.

شبکه اطلاع رسانی افغانستان

Image caption دو تن از اعضای تیم کریکت افغانستان

سایت afghanpaper، به تازگی اخبار ورزشی افغانستان را با عنوان "رویدادهای ورزشی کشور" با سرعتی مناسب منتشر می کند. اخباری از فوتبال، پرورش اندام و تکواندو در آخرین رویدادهای منتشر شده درج شده است. خبر زیر، بلافاصله پس از پایان بازی ها در این سایت منتشر شده در رقابت های قهرمانی فوتبال لیگ برتر کابل تیم فوتبال اردو، استقلال را شکست داد. تیم پامیر هم توانست با حساب ۲ بر ۱ سره میاشت را در هم بکوبد. در جدول رده بندی تیم های کابلبانک و جوانان میهن ۶ امتیازی هستند اما کابلبانک با تفاضل گل بهتر در صدر است. afg اسپورت در این وبلاگ می توان گزارش های خبری و تحلیلی درباره ورزش افغانستان به قلم سیدعلی کاظمی را مشاهده کرد. حاشیه های اخیر تکواندوی افغانستان، در این وبلاگ نیز مورد توجه قرار گرفته. " مدال آوران تکواندوی افغانستان در یک گرده همایی اعتراض آمیز به عملکرد کمیته ملی المپیک افغانستان برای به تعلیق درآوردن فدراسیون تکواندو و بازداشت مربی تیم ملی توسط نیروهای امنیتی، در مقابل لوی سارنوالی(دادستانی) افغانستان دست به اعتراض زدند.

این ورزشکاران بیان داشتند در صورت پیگری نکردن دولت به خواستها شان دست به اعتصاب غذایی می زنند"

آژانس خبری کوکچه

در بخش "ورزش و سرگرمی" سایت کوکچه، اخباری از فوتبال اروپا و ورزش ایران منتشر می شود. حضور ورزشکاران افغان در رقابت های دهه فجر ایران و اخبار تیم ملی فوتبال زنان افغانستان هم مورد توجه این آژانس خبری قرار گرفته. در آرشیو این بخش، می توان مقاله های جالبی درباره متن و حاشیه ورزشکاران مشهور افغانستان در رشته های مختلف پیدا کرد.

کمیته ورزشی افغان های اروپا

در این وبلاگ، آمار و گزارش های جالبی درباره تاریخ ورزش افغانستان موجود است. عکس هایی از تاریخ ورزش افغانستان هم هست که در منابع دیگر به سختی می توان یافت. معرفی ورزشکاران و تیم های افغانی مقیم کشورهای مختلف اروپا و رقابت هایی که برگزار می کنند، از دیگر بخش های این وبلاگ است. ورزندگی وبلاگ ورزندگی را ناصر هوتکی مسئول سابق بخش ورزشی روزنامه ۸ صبح اداره می کند. اخبار نتایج تیم های ورزشی افغانستان در بازی های ورزشی جنوب آسیا، آخرین مطالب منتشر شده در این وبلاگ است. این وبلاگ همچنین با ارائه مقاله ای مفصل، به تشکیک در انتخابات کمیته ملی المپیک افغانستان پرداخته است و نکاتی که از دیدگاه نویسنده مبهم بوده است را به تفصیل شرح داده.

وبلاگ اخبار ورزشی افغانستان

Image caption اعضای یکی از تیم های فوتبال دختران در کابل

هرات قهرمان فوتبال زون غرب شد. این آخرین خبری است که در این وبلاگ منتشر شده. در متن خبر آمده "در آخرین روز از مسابقات راهیابی به مسابقات بین قهرمانان زون های افغانستان در زون غرب، هرات با شکست دادن بادغیس به عنوان نماینده زون غرب به این مسابقات که در قندهار بر گزار می گردد، راه یافت." اگرچه اخبار این وبلاگ به طور کامل به ورزش افغانستان اختصاص دارد اما لوگوی این وبلاگ، تصویری از فریدون زندی با پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال ایران است.

وبلاگ بیداری

این وبلاگ را یک خبرنگار افغانی مقیم آمریکا اداره می کند. در بخش ورزشی وبلاگ بیداری، اخبار جامع ورزش افغانستان دیده می شود. اخباری درباره موفقیت های ورزش افغانستان در بازی های ورزشی جنوب آسیا از سوژه های اصلی این بخش است که در سایر رسانه های افغانستان هم بازتاب گسترده ای داشت.

وبلاگ افغان اسپورت

"ترکمنستان ورزش افغانستان را کمک می کند". این تیتر آخرین لینک ارسالی از مصدق پارسا گرداننده این وبلاگ است. نویسنده این وبلاگ، در یادداشتی با عنوان "بخت اگر سستی کند دندان ز حلوا بشکند" به نقد وضعیت امروز فوتبال افغانستان پرداخته است. مطلبی با عنوان "احتیاط! دست آورد ها قربانی نگردند" نیز از مطالب خواندنی این وبلاگ است که به تکواندوی افغانستان و حاشیه های اخیر آن پرداخته. صاحب نظران ورزش افغانستان پیش بینی می کنند با سازماندهی رقابت های ورزشی در افغانستان و منسجم شدن تشکیلات ورزش در این کشور، روند اطلاع رسانی از ورزش افغانستان نیز شتاب بیشتری به خود بگیرد.

مطالب مرتبط