گسترش فولاد تبریز و پرسپولیس در فینال جام حذفی ایران

طرفداران تیم گسترش فولاد
Image caption دیدار گسترش فولاد و ذوب آهن، عصر جمعه در ورزشگاه یادگار امام تبریز و با حضور ۲۵ هزار تماشاچی به انجام رسید

در مرحله نیمه نهایی جام حذفی فوتبال ایران، تیم دسته اولی گسترش فولاد تبریز با برتری ۲ بر ۰ مقابل ذوب‌آهن اصفهان، راهی دیدار پایانی شد.

پرسپولیس هم در ضربات پنالتی ۴ بر ۳ از سد صبا قم گذشت.

دیدار گسترش فولاد و ذوب آهن، عصر جمعه در ورزشگاه یادگار امام تبریز و با حضور ۲۵ هزار تماشاچی به انجام رسید.

گسترش فولاد با سرمربیگری فرهاد کاظمی، در دقیقه ۱۶ توسط ناصر آذر کیوان به گل رسید. سیلاس در دقیقه ۸۹ گل دوم نماینده استان آذربایجان شرقی را به ثمر رساند.

ذوب آهن که در جریان بازی فرصت های متعدد گل زنی را از دست داده بود، در دقیقه ۹۰ صاحب یک ضربه پنالتی شد که این ضربه را حسن اشجاری نتوانست به گل تبدیل کند.

به این ترتیب ذوب آهن اصفهان که در رده دوم لیگ برتر قرار دارد و به جمع ۱۶ تیم برتر لیگ قهرمانان آسیا راه یافته، با شکست مقابل تیم دسته اولی گسترش فولاد، از گردونه رقابت های جام حذفی خارج شد.

گسترش فولاد در دوره های قبلی مس رفسنجان و تراکتورسازی تبریز را هم حذف کرده بود. این تیم در فینال به مصاف پرسپولیس خواهد رفت.

دیدار تیم های پرسپولیس و صبا در پایان ۹۰ دقیقه بدون گل به پایان رسید. رقابتی کم افت و خیز که توپ بیشتر در میانه میدان جریان داشت و فرصت های چندانی برای گل زنی روی دروازه دو تیم خلق نشد.

وقت اضافه نیز با وزش شدید باد و بارش باران همراه بود. به نحوی که تعدادی از تابلوهای تبلیغاتی را باد برد و اشیای مختلف را در زمین بازی به پرواز در آورد.

مرتضی کاشی از صبا در دقیقه نخست وقت‌ اضافی اخراج شد تا صبا ۱۰ نفره شود. اما ۳۰ دقیقه وقت اضافه هم گلی در بر نداشت و بازی به ضربات پنالتی کشیده شد.

اولین ضربه را هوار ملا محمد بازیکن عراقی پرسپولیس نواخت اما نتوانست توپ را وارد دروازه کند. اما قبل از این که صبا اولین پنالتی را بزند، برق ورزشگاه آزادی رفت.

به این ترتیب دقایقی در زدن ضربه های پنالتی وقفه پیش آمد. در همین حین، محمد فنایی کارشناس داوری در ارتباط تلفنی با تلویزیون ایزان گفت مطابق مقررات فیفا، در چنین شرایطی اگر برق نیاید، با سکه باید تیم برنده تعیین شود.

لحظاتی بعد، قسمتی از پروژکتورها روشن شدند و ضیافت پنالتی ها از سر گرفته شد.

پنالتی‌ های صبا را به ترتیب داود حقی، کلمنتینو و سهراب بختیاری زاده وارد دروازه علیرضا حقیقی کردند.

برای پرسپولیس هم مجتبی زارع، تیاگو فراگو، محسن خلیلی و کریم باقری موفق به گل زنی شدند.

شیث رضایی که در دقیقه ۱۲۰ برای زدن پنالتی به زمین آمده بود، ضربه خود خود را به تیر دروازه زد. ضربات محمد همرنگ و مرتضی اسدی از صبا را هم علیرضا حقیقی مهار کرد.

ابوالفضل حاجی ‌زاده هم پنالتی اش را به تیر دروازه زد تا پرسپولیس ۴ بر ۳ صبا را شکست دهد.

علی دایی سرمربی پرسپولیس در کنفرانس خبری پس از بازی درباره فینال جام حذفی گفت: "قطعاً گسترش فولاد شایستگی ‌های زیادی دارد که به فینال جام حذفی رسیده است. آن ها ۲ بر صفر ذوب‌آهن که از تیم‌های بزرگ است را شکست دادند. همچنین پیش از این هم تیم های قدرتمندی را حذف کردند، لذا ما نباید پرسپولیس را قهرمان جام حذفی بدانیم."

رسول خطیبی مهاجم اسبق تیم ملی فوتبال ایران و کاپیتان گسترش فولاد که سابقه بازی در باشگاه هامبورگ را هم دارد، قبل از دیدار با ذوب آهن به خبرنگاران گفت: "هدف گسترش فولاد قهرمانی در این رقابت ها است و می خواهیم این کار تاریخی را انجام بدهیم."