سپاهان قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد

سپاهان
Image caption این دومین بار است که سپاهان قهرمان لیگ برتر می شود

یم فوتبال سپاهان اصفهان با تساوی مقابل ابومسلم مشهد، عنوان قهرمانی نهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران را نصیب خود کرد. همچنین سقوط تیم های استقلال اهواز و ابومسلم مشهد به دسته اول مسجل شد.

سپاهان با این تساوی ۶۳ امتیازی شد تا در فاصله دو هفته مانده تا پایان رقابت‌های لیگ نهم، رتبه نخست این مسابقات را به دست آورد. امیر قلعه نویی پارسال هم به عنوان سرمربی تیم استقلال، قهرمانی تیمش را در مشهد قطعی کرده بود.

بعدازظهر یکشنبه، 12 اردیبهشت نماینده باشگاه استقلال تهران، جام قهرمانی لیگ برتر را به سازمان لیگ برتر تحویل داد. سپاهان در فصل ۸۲-۸۱ نیز با سرمربیگری فرهاد کاظمی موفق به فتح این رقابت ها شده بود.

عصر امروز در هفته سی و دوم لیگ برتر فوتبال ایران ۹ مسابقه به انجام رسید. با توجه به حساسیت برخی مسابقات در تعیین تیم های بالای جدول و تیم های سقوط کننده، کلیه بازی های امروز همزمان برگزار شد.

در مشهد، سپاهان با سرمربیگری امیر قلعه نویی برای قهرمانی می جنگید و ابومسلم برای بقا در لیگ برتر. تیمی که در هفته های پایانی لیگ، خداداد عزیزی را به عنوان مشاور فنی به خدمت گرفته است.

این نبرد پر گل و جذاب با تساوی ۲-۲ به پایان رسید. رجب زاده و عسگری برای ابومسلم گل زنی کردند. عماد رضا بازیکن عراقی سپاهان نیز به اتفاق احسان حاج صفی، گل های تیم اصفهانی را به ثمر رساندند.

به این ترتیب، سپاهانی که هفته گذشته تنها تیم ایرانی حذف شده از چارچوب لیگ قهرمانان آسیا بودند، با این قهرمانی به همراه پرسپولیس و استقلال، ۳ تیمی هستند که طی ۹ دوره لیگ برتر موفق به کسب دو عنوان قهرمانی شده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، امیر قلعه‌ نویی در پایان بازی گفت: "من با امام رضا لابی کردم. پولی به آقا امام رضا دادم. آن هایی که به داوری ‌های بازی سپاهان ایراد می ‌گرفتند بدانند داوری ‌های ما الهی بود."

قلعه نویی گفت: "آدم‌ های سیاسی که به این فوتبال می ‌آیند و از قدرت‌های سیاسی خود استفاده می ‌کنند از این فوتبال می ‌روند. این آدم‌های سیاسی در این فوتبال یک تاریخ مصرفی دارند و من برای فوتبالی ‌هایی که خود را به این سیاسی ‌ها فروختند متاسفم."

مساوی پرماجرا در داربی تهران

Image caption هرگاه کریمی صاحب توپ می شد اعتراض و سوت تماشاگران پرسپولیس را در پی داشت

در ورزشگاه آزادی تهران پرسپولیس و استیل آذین زیر بارش شدید باران به تساوی بدون گل رسیدند.

قبل از آغاز بازی، با توجه به حضور تعدادی از بازیکنان سابق پرسپولیس در ترکیب تیم و کادر فنی استیل آذین، دقایقی طولانی به دیده بوسی طرفین اختصاص یافت. حتی احمدرضا عابدزاده و علی دایی که اختلافات اخیر آن ها منجر به جدایی عابدزاده از پرسپولیس شده بود نیز همدیگر را در آغوش گرفتند.

در دیده بوسی های قبل از بازی، علی کریمی ستاره تیم استیل آذین و علی دایی سرمربی پرسپولیس از دیده بوسی و احوالپرسی با یکدیگر خودداری کردند. در جریان بازی، هرگاه کریمی صاحب توپ می شد اعتراض و سوت تماشاگران پرسپولیس را در پی داشت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، کریمی در این باره گفت: "این شرایط در بازی رفت وجود نداشت و همه‌ تماشاچیان من را تشویق می ‌کردند. باید این موضوع را از سرپرست موقت باشگاه پرسپولیس بپرسید. فقط می ‌توانم بگویم متاسفم. البته معتقدم این یک کار برنامه ‌ریزی شده در روی سکوهای استادیوم آزادی بود."

کریمی همچنین درباره علت عدم مواجهه با علی دایی در مراسم معارفه قبل از بازی به خبرگزاری فارس گفت: "برای کسی گل می ‌برم که چیزی به من یاد داده باشد. وقتی کسی به من چیزی یاد نداده دلیلی ندارد قبل از بازی برایش گل ببرم."

علی دایی هم در کنفرانس خبری گفت: استیل آذین غیر از یک فرصت موقعیت گلزنی دیگری نداشت. این آن ها بودند که پیش از این بازی مصاحبه می‌کردند که ما فلان بازیکن و ستاره را داریم. اما خوشحالم که بازیکنان پرسپولیس، تمام ادعاهایشان را در زمین نشان دادند.

در یک دیدار مهم دیگر، استقلال تهران در بوشهر ۱ بر ۰ از سد شاهین گذشت. پائولو رینالدو بازیکن پرویی استقلال که طی دو فصل گذشته به دلیل مصدومیت، کمتر در ترکیب تیمش قرار گرفته، در دقیقه ۳۵ و از روی نقطه پنالتی دروازه تیم میزبان را باز کرد.

Image caption استقلال تهران در بوشهر ۱ بر ۰ از سد شاهین گذشت

نتایج سایر بازی های امروز به این شرح است: استقلال اهواز ۴ سایپا کرج ۴ گل ها: هادی خنیفر، اسماعیل شریفات، حسین ماهینی و جاسم صادقی برای استقلال اهواز. امین منوچهری (۲ بار)، کریم انصاری فرد و مرتضی ابراهیمی برای سایپا. در این بازی خنیفر در دقیقه ۸۳ با دریافت کارت قرمز از زمین اخراج شد.

ذوب آهن اصفهان ۲ مقاومت سپاسی شیراز ۰ گل ها: فرشید طالبی و محمدرضا خلعتبری

مس کرمان ۳ تراکتورسازی تبریز ۲ گل ها: جیووانی، ادینهو و علی سامره برای مس. محمد ابراهیمی و فرهاد خیرخواه برای تراکتورسازی. در این بازی لوکا بوناچیچ سرمربی مس به دلیل اعتراض به عملکرد داور کارت قرمز گرفت.

صبا قم ۱ فولاد خوزستان ۱ گل ها: بختیار رحمانی برای فولاد و داود حقی از روی نقطه پنالتی (دقیقه ۹۱) برای صبا. فولاد هم یک ضربه پنالتی را هم در دقیقه ۱۶ توسط جابا مجیری از دست داد.

راه آهن شهرری ۳ پیکان ۰ گل ها: علیرضا نورمحمدی، کمال کامیابی نیا و احمد مومن زاده. در دقیقه ۹۲ عباسفر یک پنالتی برای پیکان از دست داد.

پاس همدان ۱ ملوان بندرانزلی ۱ گل ها: جلال رافخایی برای ملوان و آرتور یادگاریان برای پاس همدان.

تیم های صدرنشین و قعرنشین جدول‌ رده ‌بندی لیگ برتر فوتبال ایران تا پایان هفته سی و دوم به این شرح است. ۱- سپاهان اصفهان ۶۳ امتیاز (قهرمان) ۲- ذوب‌آهن اصفهان ۵۷ امتیاز ۳- استقلال تهران ۵۵ امتیاز ۴- پرسپولیس ۵۲ امتیاز ۵- استیل‌آذین ۵۰ امتیاز _________________ ۱۴- شاهین بوشهر ۳۶ امتیاز ۱۵- پاس همدان ۳۶ امتیاز ۱۶- مقاومت سپاسی شیراز ۳۶ امتیاز ۱۷- ابومسلم مشهد ۲۹ امتیاز (سقوط کرد) ۱۸- استقلال ‌اهواز ۲۹ امتیاز (سقوط کرد)