قهرمانی آژاکس آمستردام در جام حذفی

آژاکس آمستردام
Image caption بازیکنان آژاکس آمستردام در حال شادی بعد از اولین گل

تیم آژاکس آمستردام با پیروزی بر فاینورد روتردام فاتح جام حذفی هلند شد. آژاکسی ها که در بازی رفت در زمین خود با دو گل پیروز شده بودند، دیشب و در ورزشگاه خانگی فاینورد در شهر روتردام طوفان بپا کردند و میزبان خود را ۴ – ۱ شکست دادند تا در مجموع به برتری ۶ – ۱ برسند و جام را در مقابل چشمان طرفداران فاینورد بالای سر ببرند. این هجدهمین عنوان قهرمانی آژاکس در جام حذفی هلند بود. فینال جام حذفی هلند از سال ۱۹۸۳ به این سو همیشه بصورت تک بازی برگزار می شد، ولی بدلیل بیم از بروز درگیری بین طرفداران دو تیم، فدراسیون فوتبال هلند امسال تصمیم گرفت این بازی را بصورت رفت و برگشت برگزار کند و جالب اینکه هواداران تیم میهمان حق حضور در ورزشگاه حریف را نداشتند.

دومین پیروزی اورلاندو برابر آتلانتا در نیمه نهایی پلی آف کنفرانس شرق

در دور نیمه نهایی از مرحله پلی آف لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا NBA اورلاندو مجیک به دومین پیروزی متوالی خود برابر آتلانتا هاوکس دست یافت. آتلانتایی ها که بازی قبلی را با اختلاف ۴۳ امتیاز به حریف واگذار کرده بودند، در این بازی بسیار بهتر ظاهر شدند و نیمه اول را هم با برتری به پایان بردند. اما اورلاندویی ها در کوارتر آخر کنترل بازی را در دست گرفتند و توانستند میهمان خود را ۱۱۲ – ۹۸ شکست دهند. در این بازی چهار بازیکن اورلاندو توانستند بیست امتیاز یا بیشتر کسب کنند، اما ستاره میدان کسی نبود جز دوایت هاوارد که ۲۹ امتیاز و ۱۷ ریباند برای میزبان بدست آورد. آتلانتایی ها حالا امیدوارند با استفاده از امتیاز میزبان در بازی بعد بتوانند دو باخت اول خود را جبران کنند.

برتری رانندگان تیم مک لارن در دور تمرینی مسابقه جایزه بزرگ اسپانیا

در دور تمرینی اول مسابقه جایزه بزرگ اسپانیا رانندگان تیم مک لارن بهترین عملکرد را داشتند. لوئیس همیلتون بریتانیایی با زمان ۲۱ ثانیه و ۱۳۴ صدم ثانیه سریعترین دور را بنام خود ثبت کرد و هم تیمی اش جنسن باتن هم با ۵۳۸ هزارم ثانیه در جای دوم قرار گرفت. مایکل شوماخر ستاره کهنه کار مسابقات فرمول یک، که به تازگی با نیم مرسدس به صحنه مسابقات حرفه ای بازگشته هم در این دور تمرینی سوم شد. رانندگان تیم رد بول، مارک وبر و سباستین وتل هم در مکان های چهارم و پنجم قرار گرفتند. مسابقه جایزه بزرگ اسپانیا اولین مسابقه این فصل است که در اروپا برگزار می شود و تیم های برای شرکت در آن دست به تعمیرات زیادی در اتومبیل های خود زده اند. در حال حضر در جدول رده بندی مسابقات این فصل فرمول یک جنسون باتن از تیم مک لارن با ۶۰ امتیاز در صدر است، و نیکو روزبرگ از مرسدس با ۵۱ امتیاز در جای دوم قرار دارد. فرناندو آلونسو از تیم فراری و لوئیس همیلتون از تیم مک لارن هم با ۴۹ امتیاز مشترکا در رده بعدی هستند.

مسابقات تنیس رم؛ حذف ونوس ویلیامز در دور یکچهارم نهایی

مرحله یک چهارم نهایی مسابقات تنیس رم دیروز دنبال شد و یلنا یانکوویچ توانست با حذف ونوس ویلیامز آمریکایی به نیمه نهایی راه یابد. یانکوویچ صرب در این بازی کاملا بر حریف نامدار خود مسلط بود و در عین ناباوری توانست ونوس ویلیامز را در کمتر از یک ساعت، و با نتایج ۶ – ۰ و ۶ – ۱ شکست دهد و یکی از سنگین ترین باخت های دوران حرفه ای ۱۶ ساله اش را به وی تحمیل کند.

سرنا ویلیامز، تنیس باز شماره یک زنان جهان هم در این دور ماریا کیریلنکو از روسیه را شکست داد. سرنا ویلیامز این بازی را در دو ست و با نتایج ۶ -۱ و ۶ – ۴ برد تا شاید بتواند در دور نیمه نهایی انتقام حذف خواهر بزرگتر خود ونوس را از یلنا یانکوویچ بگیرد.

در دیگر بازی ها هم دیگر تنیس باز صرب آنا ایوانوویچ توانست با غلبه بر نادیا پترووا از روسیه به نیمه نهایی صعود کند. ایوانوویچ که قبلا برای مدتی نفر اول تنیس زنان جهان هم بوده، این بازی را در دو ست و با نتایج ۶ – ۲ و ۷ – ۵ بسود خود خاتمه داد. او در نیمه نهایی با ماریا خوزه مارتینز سانچز اسپانیایی روبرو می شود که در یکچهارم نهایی لوسی سافارووا از جمهوری چک را شکست داده است.

جام جهانی کریکت یکروزه؛ برد انگلستان و آفریقای جنوبی

در مرحله دوم مسابقات جام جهانی کریکت یکروزه که در جزایر هند غربی در دریای کارائیب برگزار می شود، انگلستان از سد پاکستان گذشت. پاکستانی ها در این بازی ۱۴۷ دوش (ران) بدست آورده بودند، ولی انگلیسی ها توانستند با درخشش کوین پیترسن آنها را با شش ویکت (بازیکن بیشتر)اختلاف شکست دهند.

در دیگر بازی این مرحله نیوزیلند هم برابر آفریقای جنوبی تن به شکست داد. آفریقای جنوبی در این بازی ۱۷۰ دوش بدست آورده بود، ولی نیوزیلندی ها نتوانستند بیش از ۱۵۷ دوش کسب کنند. به این ترتیب آفریقای جنوبی با ۱۳ دوش اختلاف بازی را بسود خود تمام کرد.