یوسف، نگین ورزش تاجیکستان

Image caption از استقلال تاجیکستان به بعد، یوسف عبدالسلاموف پر افتخار ترین ورزشکار تاجیکستان در رقابت های المپیک محسوب می شود.

بیست و دومین دوره رقابت های کشتی آزاد قهرمانی آسیا از چهارشنبه این هفته 22 اردیبهشت، در دهلی نو آغاز خواهد شد.

در ترکیب تیم ملی تاجیکستان، نام یوسف عبدالسلاموف کاپیتان 33 ساله این تیم نیز به چشم می خورد. عبدالسلاموف برای کسب دومین مدال طلای آسیایی اش، در وزن 84 کیلوگرم به مصاف حریفان خود خواهد رفت. او نخستین بار نیز در همین شهر قهرمان آسیا شد.

احسان لشگری مدافع عنوان قهرمانی از ايران، توگ دورج از مغولستان، اميدجان عثمانف (ازبكستان) سانگ لی (كره جنوبی) ماتسوموتو (ژاپن) سمنوف (قزاقستان) و فنگ ژانگ از چین به همراه نماینده میزبان، جدی ترین حریفان ستاره پر فروغ ورزش تاجیکستان هستند.

یوسف عبدالسلامف کیست؟

تا سال 1992، ورزشکاران تاجیک با پرچم اتحاد جماهیر شوروی در رقابت های مختلف حضور می یافتند. آندری عبدالولیف در رشته پرتاب چکش، در المپیک بارسلون با تیم مشترک المنافع به قهرمانی رسید. او بعداً 2 بار با پرچم تاجیکستان به مقام قهرمانی جهان رسید اما در المپیک ها نتوانست افتخاری نصیب کشورش کند.

از استقلال تاجیکستان به بعد، یوسف عبدالسلاموف پر افتخار ترین ورزشکار تاجیکستان در رقابت های المپیک محسوب می شود.

رسول بوگیف در 73 کیلوگرم جودو و یوسف در 84 کیلوگرم کشتی آزاد، تنها مدال آوران ورزش تاجیکستان در بازی های المپیک محسوب می شوند. بوگیف در المپیک پکن سوم شد و عبدالسلامف هم روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد.

غلبه بر حاجی زاده در بوسان

Image caption او اولین تاجیک در تاریخ است که با پرچم این کشور در فینال المپیک ها حضور یافت

مهدی حاجی زاده ستاره کشتی ایران در سال 2002 بود. او آن سال علاوه بر قهرمانی در مسابقات جهانی تهران، عنوان فنی ترین کشتی گیر سال جهان را هم نصیب خود کرد. حاجی زاده با کسب طلای 74 کیلوگرم، باعث برتری یک امتیازی ایران بر روسیه و قهرمانی در جدول تیمی هم شد.

اما یک ماه بعد از مسابقات جهانی، یوسف عبدالسلاموف در مرحله نیمه نهایی بازی های آسیایی بوسان موفق شد در یک دیدار مهیج، ستاره ایرانی را 9 بر 7 از پیش رو بردارد. یوسف در آن رقابت ها به مدال نقره دست یافت.

یوسف پس از آن مسابقات با پیشنهادهای متعدد باشگاه های ایرانی روبرو شد. او به ایران آمد و سال ها در تیم های مختلف لیگ برتر مثل صنام تهران و راه آهن خراسان به روی تشک رفت.

تنها قهرمان غیر ایرانی

سال2003 رقابت های قهرمانی آسیا در هند برگزار شد. تیم قدرتمند ایران که توسط رسول خادم هدایت می شد، از 55 کیلو تا 120 کیلو، غیر از یک وزن، تمام مدال های طلا را نصیب خود کرد.

تنها کسی که اجازه نداد هر هفت طلا نصیب ایران شود، یوسف عبدالسلاموف بود. او موفق شد در فینال 74 کیلوگرم با پیروزی بر رضا رمضان زاده از ایران، روی سکوی نخست آسیا قرار بگیرد.

عبدالسلاموف در رقابت های المپیک آتن نیز روی تشک رفت اما تدارکات و اردوهای تمرینی تیم ملی تاجیکستان، برای افتخار آفرینی در میدان المپیک کافی نبود.

عبدالسلاموف اگرچه به جمع 10 نفر برتر راه یافت اما به عنوانی بهتر از نهمی دست پیدا نکرد.

نقره جهان در باکو

Image caption عبدالسلاموف در فینال به میندوراشویلی از گرجستان باخت و نقره گرفت

سال 2007 در مسابقات جهانی باکو، مدال نقره 84 کیلوگرم نصیب عبدالسلاموف شد. او حتی موفق شد زائوربک سوخی یف از تاجیکستان را هم از پیش رو بردارد. این کشتی گیر اهل ازبکستان، سال 2009 در دانمارک روی سکوی قهرمانی جهان ایستاد.

در باکو فقط گئورگی کیتایف از روسیه توانست سد راه کشتی گیر تکنیکی تاجیکستان شود. رضا یزدانی از ایران هم روی سکوی سوم ایستاد.

عبدالسلاموف که در تورنمنت های معتبر کشتی جهان نیز بارها روی سکوی قهرمانی قرار گرفته، سال 2008 در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی جی جو در کره جنوبی که گزینشی المپیک هم محسوب می شد، مدال برنز را نصیب خود کرد.

نایب قهرمانی در المپیک

اوج کار یوسف عبدالسلاموف در سن 31 سالگی او رخ داد. او که تجربه تلخ المپیک آتن و شکست نزدیک مقابل دانیل ایگالی از کانادا را داشت، در المپیک پکن روی تشک رفت. نمایندگان استرالیا، اوکراین و ترکیه یکی پس از دیگری مغلوبش شدند تا او اولین تاجیک در تاریخ باشد که با پرچم این کشور در فینال المپیک ها حضور می یابد.

عبدالسلاموف در فینال به میندوراشویلی از گرجستان باخت و نقره گرفت. مدالی که باعث شد این کشور همراه با باهاما، کلمبیا، قرقیزستان و مراکش، در رده شصت و چهارم بازی ها قرار بگیرد.

به نظر می رسید نقره المپیک، پایان کار یوسف باشد و او دیگر از صحنه مسابقات ورزشی خداحافظی کند. اما در مسابقات جهانی دانمارک، باز هم روی تشک آمد و این بار، سوخی یف ازبکستانی از او انتقام گرفت. یوسف در دیدار رده بندی هم به رقیب اوکراینی باخت تا در رده پنجم جهان بایستد.

ستاره ورزش تاجیکستان که اغلب تمریناتش را در محل تولدش یعنی ماخاچکالای داغستان دنبال می کند، حالا برای کسب افتخاری دیگر به هند آمده است. حضور او در هند، به این معناست که امسال در بازی های آسیایی گوانگ ژو و رقابت های جهانی 2010 مسکو نیز روی تشک خواهد رفت.