فیفا ۱۰۰ میلیون دلار دیگر در اختیار آفریقای جنوبی می‌گذارد

جام جهانی
Image caption این نخستین بار است که جام جهانی فوتبال در قاره آفریقا برگزار می شود

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا اعلام کرده است که ۱۰۰ میلیون دلار دیگر در اختیار آفریقای جنوبی می گذارد تا این کشور خود را برای برگزاری جام جهانی که از ماه آینده آغاز می شود، کاملا آماده کند.

ژروم والک، دبیر کل فیفا به بی بی سی گفته است که این نهاد در ماه مارس با افزایش ۲۵ درصدی تخصیص بودجه به برگزارکنندگان بازیها موافقت کرده است.

آقای والک گفته است که این افزایش بودجه در پی درخواست آفریقای جنوبی برای تکمیل پروژه های اردوگاه های تیم های شرکت کننده تصویب شده است.

بعضی از تیمها از جمله تیم ملی انگلستان از زمین های تمرینی و محل اقامت شان در آفریقای جنوبی راضی نبوده اند و گفته اند که ممکن است که این اردوگاه ها تا زمان ورود اعضای تیم به آفرقای جنوبی کاملا آماده بهره برداری نباشد.

با احتساب این ۱۰۰ میلیون دلار، بودجه آماده سازی جام جهانی در آفریقای جنوبی از ۴۲۳ میلیون دلار به ۵۲۳ افزایش پیدا کرده است.

فیفا در مجموع ۱.۲ میلیارد دلار برای برگزاری بازیها در اختیار آفریقای جنوبی قرار داده است.

آقای والک گفته است که این افزایش بودجه به راحتی از محل در آمد فیفا از این مسابقات که حدود ۳ میلیارد دلار است، تامین می شود.

فروش امتیاز پخش تلویزیونی و تبلیغات درآمد فیفا از جام جهانی است که به گفته آقای والک سودی عاید فیفا نمی شود و مازاد درآمد دوباره خرج فوتبال می شود.

جام جهانی ۲۰۱۰ از روز یازدهم ژوئن در آفریقای جنوبی آغاز می شود و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.

این نخستین بار است که جام جهانی فوتبال در قاره آفریقا برگزار می شود، به همین دلیل نگرانی های در خصوص شرایط برگزاری این بازی ها وجود دارد.

پیش از این بزرگترین رویداد ورزسی که در این کشور برگزار شده است،جام جهانی راگبی در سال ۱۹۹۵ بوده است.