رولان گاروس استثنایی، مسابقات تنیس جام آزاد فرانسه

مسابقات تنیس جام آزاد فرانسه، رولان گاروس، که از این یکشنبه در پاریس آغاز می شود، از چند نظر برای علاقمندان تنیس نسبت به سال قبل جذابیت بیشتری دارد و از هم اکنون یعنی قبل از آغاز تورنمنت توجه ها را به خود جلب کرده است.

برای کسانی که تنیس مردان را دنبال می کنند، تورنمنت امسال بار دیگر میدان رقابت دو غول تنیس جهان، راجر فدرر سوئیسی و رافائل نادال اسپانیایی است. سال گذشته نادال، که او را سلطان تنیس خاک رس می خوانند، برای پنجمین قهرمانی پیاپی خود می جنگید اما در دور چهارم مصدومیتی که از چند ماه قبلش یعنی از زمان جام آزاد استرالیا گریبانگیرش شده بود عود کرد و او مغلوب رابین سادرلینگ از سوئد شد.

این مصدومیت بیش از دوماه نادال را از مسابقات دور نگاه داشت. او نتوانست در ویمبلدون از مقام قهرمانی خود دفاع کند، مقام اول رده بندی جهانی را از دست داد و تا بهار امسال که در مسابقات ماسترز مونت کارلو به قهرمانی رسید، در هیچ تورنمنتی پیروز نشد.

در مقابل راجر فدرر بیشترین سود را از غیبت نادال برد. او که چهار سال پیاپی، یک بار در نیمه نهائی و سه بار در فینال، از نادال شکست خورده و نتوانسته بود قهرمان رولان گاروس شود، این بار در فینال سادرلینگ را شکست داد و برای اولین بار جام قهرمانی جام آزاد فرانسه را به خانه برد. اضافه بر آن او در ویمبلدون مقام قهرمانی خود را پس گرفت و در عین حال با پیروزی در پانزدهمین گران اسلم رکورد پیت سمپراس را هم شکست.

اما امسال هر دو بازیکن در کمال آمادگی قرار دارند. نادال طلسم را شکست و در سه تورنمنت ماسترز مونت کارلو، رم و مادرید به پیروزی رسید و با قهرمانی در 18 تورنمنت ماسترز رکورد آندره آغاسی را شکست. فدرر هم با رسیدن به فینال در مادرید نشان داد که در روی خاک رس هم حرف های زیادی برای گفتن دارد.

حالا نادال می خواهد مقام قهرمانی از دست رفته خود را بار دیگر به دست آورد و فدرر هم مصمم است که با موفقیت از مقام قهرمانی خود دفاع کند. و این بهترین فرصت برای علاقمندان تنیس است که شاهد یکی از فشرده ترین رقابت ها در تاریخ تنیس جهان باشند. هفته گذشته فینال مادرید بین این دو در واقع پیش پرده ای بود برای تورنمنت مهم تر و پرامتیاز تر پاریس.

در قسمت زنان هم امسال پس از چند سال خواهران ویلیامز بار دیگر در رده بندی جهانی در ردیف های اول و دوم هستند: سرینا قهرمان جهان است و خواهر بزرگترش ونوس نایب او. به همین جهت در رولان گاروس این دو خواهر آمریکایی مدعیان شماره یک و دوی قهرمانی هستند. البته کارنامه ونوس بر روی خاک رس به خوبی خواهرش نیست و تا بحال نتوانسته در پاریس به قهرمانی برسد اما در هر حال اگر این دو بتوانند به فینال برسند، رقابت جانانه دو خواهر هم دیدنی خواهد بود.

در عین حال بازگشت ژوستین انن بازیکن بلژیکی که قبل از بازنشستگی زودهنگام و موقتش چهار بار در رولان گاروس قهرمان شده بود زنگ خطر را برای تمام مدعیان قهرمانی به صدا درآورده است. سلطه انن در رولان گاروس در میان زنان همانند برتری نادال در همین زمین در میان مردان است. با در نظر گرفتن رقابت فشرده و گاهی اوقات نه چندان دوستانه انن و سرینا ویلیامز باید منتظر رویارویی های داغی در پاریس بود.

و بالاخره امسال نگاه ایرانی ها هم بیش از سابق به رولان گاروس دوخته شده. علت این جلب توجه ارغوان رضائی بازیکن ایرانی فرانسوی است که با اینکه از سال 2005 در این مسابقات شرکت داشته چون هفته گذشته در مسابقات جام آزاد مادرید با شکست دادن ژوستین انن، یلنا یانکوویج و بالاخره ونوس ویلیامز در فینال به قهرمانی رسید به ناگهان نامش بر سر زبانها افتاد.

رضائی 23 ساله که 5 سال است به جرگه حرفه ای ها پیوسته تاکنون در 3 تورنمنت قهرمان شده که مهمترین آنها همین مادرید بود. این پیروزی او را تا رده شانزدهم جهانی بالا کشید و در رولان گاروس مدعی پانزدهم قهرمانی است. این بدان معناست که رضائی تا مرحله چهارم با بازیکنانی که در رده های بالاتر از او هستند روبرو نخواهد شد. البته تضمینی نیست که او تا آن مرحله بالا بیاید اما این انتظار از او می رود.

در یک سال گذشته که رضائی کادر مربیگری خود را تغییر داده، بازی اش به نحوه چشمگیری بهتر شده و او که به نظر می آمد در یک نقطه درجا می زند جهش فوق العاده ای داشته است. البته معروف شدن زیان های خاص خود را هم دارد به ویژه که در حال و هوای امروز ایران و ایرانیان مقیم خارج همه چیز شکل سیاسی بخود می گیرد. ارغوان رضائی هم از این عارضه مصون نیست اما آنچه فعلا مهم است رولان گاروس است و بقیه قضایا با مرور زمان حل خواهد شد.

مطالب مرتبط