اعتراض به لغو انتخابی ها در ورزش ملی

Image caption منصور برزگر می گوید عدم برگزاری مسابقه انتخابی، لطمه بزرگی به آينده كشتی می ‌زند

فدراسیون کشتی ایران اعلام کرد با درخواست کادر فنی تيم‌های ملی کشتی و موافقت فدراسيون، امسال رقابت‌های انتخابی کشتی آزاد و فرنگی برای حضور در رقابت‌های جهانی 2010 مسکو و بازی ‌های آسيایی گوانگ ژو برگزار نخواهد شد.

این تصمیم با مخالفت گسترده پیشکسوتان و صاحب نظران ورزش ملی ایران مواجه شده است.

منصور برزگر که خود در 32 سال اخیر بارها مدیریت و سرمربیگری تیم ملی را بر عهده داشته در این باره می گوید: "وقتی انتخابی برگزار نشود، دیگر نه انگیزه ای برای تمرین کردن کشتی گیران باقی می ماند و نه انگیزه ای برای تمرین دادن مربیان."

آقای برزگر در گفتگو با خبرگزاری فارس تاکید کرد عدم برگزاری مسابقه انتخابی، لطمه بزرگی به آينده كشتی می ‌زند.

محمد طلایی قهرمان سال 1997 جهان به خبرگزاری ایرنا گفت عدم برگزاری رقابت های انتخابی تيم ملی در آينده ای نزديک به بی انگيزگی و نا اميدی کشتی گيران جوان کشورمان منتهی خواهد شد.

اصغر ثمربخش ریيس هيات كشتی استان مازندران که بیشترین سهمیه را در تیم ملی دارد هم به خبرگزاری فارس گفت: "وقتی قرار نيست مسابقه انتخابی برگزار شود، كار كردن بی ‌فايده است. وقتی كشتی ‌گيرانمان اميدی به ملی ‌پوش شدن ندارند، برای چه باید کار کنیم؟"

اکبر فلاح قهرمان سال 1993 جهان می گوید افرادی كه امروز مسئوليت تيم ملی را به عهده دارند، به خاطر لغو مسابقات انتخابی امسال،‌در آينده خودشان را نخواهند بخشید.

امیر توکلیان مربی سابق تیم ملی نیز گفته است: "اگر قرار بر اين باشد كه انتخابی نداشته باشيم، در واقع آگاهانه پشتوانه‌ هایمان را خراب كرده‌ايم."

در پاسخ به انتقادات گسترده منتقدان، محمدعلی صنعتکاران مدیر تیم های ملی به سایت فدراسیون کشتی گفت: "كادر فنی در حال حاضر شناخت دقيقی از موجوديت فعلی كشتی ايران دارد. کادر فنی سعی كرده است حق هيچ كشتی ‌گيری ضايع نشود و فكر می ‌كنم بهترين نفرات برای تیم ملی انتخاب شوند."

خاطراتی از انتخاب ها و انتصاب ها

قدمت برگزاری رقابت های انتخابی کشتی در ایران، برابر است با تاریخ تشکیل تیم ملی از سال 1947 میلادی و حضور ایران به عنوان تیم مهمان در مسابقات قهرمانی اروپا به میزبانی مصر.

در 63 سال گذشته، خاطرات شیرین زیادی از انتخاب ها و خاطرات تلخ فراوانی از انتصاب ها، در مدال آور ترین ورزش ایران ثبت شده است. نمونه هایی از این خاطره ها در زیر آمده است.

*غلامرضا تختی از 20 سالگی تا 36 سالگی عضو تیم ملی ایران بود و هرگز بدون انتخابی در ترکیب تیم ملی قرار نگرفت.

او برای مسابقات جهانی 1966 تولیدو که 36 ساله بود، بعد از دو سال دوری از میدان، با اصرار مردم به صحنه برگشت.

با این حال مخالفتی از برگزاری مسابقه انتخابی با داود ایوب گمنام و 18 ساله نکرد و با غلبه بر او مجدداً ملی پوش شد.

*جهانبخت توفیق مرد اول دنیای کشتی در مسابقات جهانی 1954 توکیو بود. اما برای المپیک ملبورن، مسابقه انتخابی داد و مقابل امامعلی حبیبی که عنوانی در دنیای کشتی نداشت شکست خورد. حبیبی در ملبورن طلا گرفت.

*در رقابت های انتخابی المپیک مکزیکوسیتی، منوچهر مشهدی آقا اول شد اما منصور مهدی زاده اعلام کرد قصد دارد برای سومین بار به المپیک برود. مهدی زاده به جای مشهدی آقا راهی المپیک شد و برای سومین دوره پیاپی حذف شد.

*در انتخابی های المپیک سئول، امیررضا خادم 17 ساله اول شد. به رغم مخالفت هایی که در کادرفنی وجود داشت به المپیک رفت و طی دهه بعد، از برترین کشتی گیران تاریخ ایران لقب گرفت.

*محمد طلایی قهرمان مسابقات جهانی 1997 شده بود. اما در رقابت های انتخابی مغلوب علیرضا دبیر 20 ساله شد. دبیر هم سال بعد، از عنوان قهرمانی طلایی دفاع کرد.

*علیرضا رضایی در طی سال های 1998 تا 2001 هر سال قهرمان انتخابی ها شد. اما هر بار کشتی گیر دیگری جایگزین او می شد. عباس جدیدی در المپیک سیدنی و جهانی صوفیا بدون کسب مدال به کار خود خاتمه داد.

*غلامرضا محمدی سرمربی فعلی تیم ملی کشتی آزاد، در انتخابی المپیک آتن قهرمان شد اما به جای او، بابک نورزاد مسافر المپیک شد و از دستیابی به موفقیت بازماند.

*حمید سوریان و مهدی تقوی، آخرین مردان طلایی کشتی فرنگی و آزاد ایران در مسابقات جهانی، با برگزاری مسابقه انتخابی در ترکیب تیم ملی قرار گرفتند.