ترک زمین، معضلی جدید برای ورزش ایران

تراکتور سازی تبریز و ابومسلم مشهد (عکس از خبرگزاری فارس)
Image caption تراکتورسازی تبریز در اعتراض به تصمیم داور، زمین مسابقه با ابومسلم مشهد را ترک می کند

ترک زمین در اعتراض به داوری، پدیده ای منسوخ در ورزش حرفه ای است. قهر یک تیم و نیمه تمام گذاشتن مسابقات ورزشی، حتی در بازی های محلی و غیر رسمی هم اتفاق رایجی نیست.

در کشورهای صاحب ورزش جهان؛ سقوط به دسته پایین تر، محرومیت از تیم داری و جرایم هنگفت مالی، از جمله جرایم در نظر گرفته شده برای اقدام به ترک زمین است. گرچه چون هیچ تیمی میدان مسابقه را ترک نمی کند، نیازی هم به اعمال این قوانین سختگیرانه نیست.

اما در فصل 89-88 رقابت های لیگ برتر ایران در رشته های مختلف ورزشی، چند بار این اتفاق رخ داد که آخرین نمونه اش دیروز در لیگ برتر بوکس بود. جایی که تیم مازندران مقابل تیم انزلی، رقابت را نیمه تمام رها کرد.

ماجرای بیرون رفتن از میدان مسابقه در ایران فقط محدود به "ترک زمین فوتبال" نمی شود. بلکه در فصل اخیر لیگ های ورزشی، ترک تشک کشتی و ترک رینگ بوکس نیز اتفاق افتاده است. در تمام موارد، جرایم در نظر گرفته شده بسیار سبک و مبهم بوده است.

ترک میادین ورزشی در لیگ های برتر رشته های فوتبال، کشتی و بوکس در شرایطی به وقوع پیوست که در فصل اخیر، بارها ترک تشک، ترک تاتامی، ترک شیاپ چانگ، ترک پیست و ترک زمین به دستور مسئولین تیم ها در شرف وقوع بود اما هر بار با وساطت عده ای دیگر یا انصراف خود آن ها، تیمشان به ادامه مسابقه برگشته است.

ترک رینگ بوکس

در ديدار هيات بوكس انزلی و پرشيا خودرو مازندران از چارچوب رقابت های لیگ برتر، در حالی كه تيم انزلی 3 بر 1 پيش بود، مربیان تيم مازندران در اعتراض به داوری، حوله انداختند و با فراخوانی بوکسوری که توی رینگ بود، مسابقه را در 60 کیلو نیمه تمام گذاشتند و در سایر وزن ها هم حاضر به انجام مسابقه نشدند.

در فصل قبلی ليگ برتر بوكس نیز ديدار تيم‌های ساپكو رباط كريم و بنياد بهادر مازندران نیمه تمام ماند.

اگر همیشه تماشاگران درگیر می شوند و بازیکنان از میدان می گریزند، در آن مسابقه زد و خورد فيزيكی خارج از رینگ برخی اعضای دو تیم، منجر به گریز تماشاگران از سالن مسابقه شد!

ترک تشک کشتی

بیش از پنج هزار تماشاچی به سالن سید رسول حسینی شهرستان ساری آمده بودند تا رقابت تیم گاز مازندران با صنایع و معادن همدان را تماشا کنند.

مراسم وزن کشی هم انجام شده بود و همه چیز مهیای برگزاری مسابقه. اما کادر فنی تیم صنایع و معادن همدان حاضر به انجام مسابقه نشد. زیرا ناظر مسابقه، به دلیل تاخیر در ارسال رضایتنامه از جانب فدراسیون کشتی روسیه، با کشتی گرفتن نریمان اسرافیلوف که در وزن اول عضو تیم همدان بود مخالفت کرد.

در حالی که گوینده ورزشگاه با تشویق تماشاگران، اسامی دو تیم را برای انجام مسابقه می خواند، کشتی‌گیران تیم همدان به دستور مسئولین این تیم تشک کشتی را ترک کردند.

فدراسیون کشتی، تیم همدان را 7 بر 0 بازنده اعلام کرد. این تیم سپس با وساطت استاندار همدان، به عرصه رقابت ها برگشت.

ترک زمین فوتبال

امسال همچنین در دقیقه 64 بازی تیم های تراکتورسازی تبریز با ابومسلم مشهد، داور بازی خطای دروازه ‌بان تراکتورسازی روی مهاجم حریف را پنالتی اعلام کرد. تیم تراکتورسازی هم طبق اعلام سرمربی این تیم، با دستور مدیرعاملش به نشانه اعتراض، زمین مسابقه را ترک کرد.

این بازی تا آن لحظه یک بر صفر به سود میزبان بود. برنامه تلویزیونی 90 ، در حاشیه این مسابقه تصاویری را پخش کرد که فراز کمالوند سرمربی تراکتورسازی در کنار زمین به افرادی که می خواهند تیم را به زمین برگردانند می گوید: "3 بر 0 با دو - هیچ چه فرقی می کنه؟"

محمود یاوری سرمربی شاهین بوشهر در واکنش به این اتفاق، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت؛ مدیرعامل تراکتورسازی به این دلیل که در ابومسلم هم سهام دار است، تبانی کرد تا خطر سقوط را از ابومسلم دور کند. او جریمه ده میلیون تومانی را به جان خرید تا از خطر ضرر 10 میلیارد تومانی فرار کند. ناصر شفق مدیرعامل تراکتورسازی هم متقابلاً از یاوری شکایت کرد.

مدتی بعد، غلامرضا بهروان عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال به خبرگزاری فارس گفت: پرونده این ديدار، هنوز به "هيات عالی احراز تبانی و روابط ناجوانمردانه" ارجاع نشده است.

در نهایت همچون سایر ترک زمین ها در دیگر رشته های ورزشی، پرونده این مسابقه نیز بدون صدور رای شفاف و قاطع درباره افراد خاطی بایگانی شد.