نخستین جام جهانی من: دیگو لوگانو - اروگوئه

دیگو لوگانو کاپیتان اروگوئه
Image caption لوگانو در سال ۲۰۰۵ علاوه بر کسب قهرمانی باشگاه های جهان به همراه تیم سائوپولو، عنوان بهترین مدافع آمریکای جنوبی را هم به دست آورد

دیگو لوگانو کاپیتان تیم ملی فوتبال اروگوئه در مصاحبه ای با بی بی سی از انتظار مردم آن کشور و فشار زیادی که بر دوش بازیکنان این تیم هست می گوید.

دلیل آن سوابق تاریخی اروگوئه در فوتبال جهانی است. این کشور اولین جام جهانی که در سال ۱۹۳۰ در آن کشور برگزار شد را برد. دیگو لوگانو می گوید امسال که تیم اروگوئه به رقابت های اصلی جام جهانی راه یافته است چنان مردم خوشحال و سرمست هستند که به سختی می توان بر واقعیات زمین فوتبال تمرکز کرد.

اما او می افزاید که فرهنگ فوتبال در اروگوئه هنوز هم آرزوی پیروزی و قهرمانی در جام جهانی برای سومین بار است. اروگوئه در سالهای ۱۹۳۰ و ۱۹۵۰ قهرمان جهان شد.

دیگو لوگانو می گوید: “ در اروگوئه کلمه جام جهانی برای هر بچه ای به معنای قهرمانی جهان است و اروگوئه به عنوان کشوری که دوبار صاحب این مقام شد سنت بسیار دیرینه ای در فوتبال دارد. در فرهنگ کشور ما سنت فوتبال و کسب مقام ارزش ویژه ای دارد و خود من از دوران کودکی این سنت را حس کرده ام.”

ملاقات با نلسون ماندلا

دیگو لوگانو هم اکنون برای باشگاه فنر باغچه در ترکیه بازی می کند. او از سا ل۲۰۰۳ جزو تیم ملی اروگوئه است. اما این کشور درجام جهانی ۲۰۰۶ کره جنوبی و ژاپن نتوانست به رقابت های اصلی راه یابد.

او در سال ۲۰۰۵ بهترین مدافع در فوتبال آمریکای جنوبی شد و در همان سال برای باشگاه سائوپولو بازی می کرد که قهرمانی باشگاههای جهان را از آن خود کرد. او می گوید داشتن کاپیتانی تیم ملی اروگوئه در مسابقات جام جهانی برای او یک افتخار بزرگ است و از تمام فرصت ها برای رقم زدن تاریخ برای کشورش استفاده خواهد کرد.

دیگو لوگانو در بخشی از مصاحبه با بی بی سی گفت: ” ما تیم خوبی داریم با بازیکنان جوانی که همه اشتهای زیادی برای رقابت و پیروزی دارند. به اعتقاد من در رقابت هایی مثل جام جهانی همین تشنگی و اشتها برای ایفای یک نقش بزرگ و تاریخ ساز مهمترین عامل است.”

او تاکید می کند که بازیهای اول گروه A که شامل فرانسه ، اروگوئه ، مکزیک و آفریقای جنوبی است احتمالا برای بازیکنان تیم اروگوئه چندان دشوار نخواهد بود. تیم اروگوئه از مسیری بسیار دشوار و پس از شکست تیم کوستاریکا با نتیجه دو بر یک توانست به عنوان سهمیه نهایی نیم کره جنوبی آمریکا به جام جهانی راه یابد.

دیگو لوگانو می افزاید: ” همیشه مراحل تک حذفی (play off) برای اروگوئه بسیار دشوار هستند چون بار مسئولیت و فشار افکار عمومی برای رسیدن به مرحله نهایی بسیار سنگین است. اکنون ما از مرحله مقدماتی عبور کرده ایم و قاعدتا تیم ما باید آماده قبول این مسئولیت و بارسنگین باشد.”

دیگو لوگانو می گوید علاوه بر پیروزی در زمین فوتبال یکی دیگر از آرزوهای وی در سفر به آفریقای جنوبی دیدار با نلسون ماندلا است.” به نظر من این یک آرزو است، چیزی است خارق العاده ورای همه چیز.”

دیگو لوگانو در پایان مصاحبه با بی بی سی می گوید: ” به نظر من خیلی عادلانه و منصفانه است که این رقابت ها در آفریقای جنوبی برگزار می شود. فوتبال یک عشق جهانی است و فرصتی است برای هر قاره و هر کشور که در این عرصه سهم خود را ایفا کند و در بسیای از موارد این مشارکت جهانی برای خود ورزش هم مفید است.”