نخستین جام جهانی من: ماتیو بوت - آفریقای جنوبی

ماتیو بوت، مدافع تیم ملی فوتبال آفریقای جنوبی
Image caption ماتیو بوت معتقد است توقعات زیادی که از تیم آفریقای جنوبی، میزبان جام جهانی، وجود دارد خود عامل مثبتی برای بهتر بازی کردن بازیکنان تیم‌شان خواهد بود

ماتیو بوت مدافع تیم ملی فوتبال آفریقای جنوبی در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که به خاطر برگزاری جام جهانی سال ۲۰۱۰ در این کشور فشار بسیار زیاد و بار سنگینی بر دوش تیم ملی این کشور هست تا در این رقابت ها بدرخشد.

ماتیو بوت ۳۳ ساله است و برای یکی از باشگاههای آفریقای جنوبی توپ می زند. او می گوید این فشار و انتظار از تیم آفریقای جنوبی عامل مثبتی خواهد بود که آنها رقابت در گروه A با تیم های مکزیک، فرانسه و اروگوئه را به خوبی آغاز کنند. او با اشاره به مسابقه دوستانه آفریقای جنوبی برای آمادگی جام جهانی که چندی پیش با تایلند برگزار شد و پیروزی ۴ بر صفر آفریقای جنوبی می گوید که این نتیجه به خوبی نشان داد که تیم فوتبال این کشور آمادگی خوبی دارد. ماتیو بوت می گوید: ” فشار زیادی روی ما خواهد بود و بار سنگینی بر دوش ماست. اما به نظر من این عامل مثبتی است. در مسابقه با تیم تایلند نیمی از استادیوم پر بود و مردم چنان تشویق می کردند که باعث تقویت و بهبود بازی ما شد.” او می گوید در مسابقات دوستانه دیگری که برای آمادگی جام جهانی برگزار خواهد شد مردم به همین شیوه به حمایت خود ادامه خواهند داد. روز یازدهم ماه ژوئن اولین مسابقه آفریقای جنوبی با تیم مکزیک انجام خواهد شد و ماتیو بوت می گوید: ” واقعا برای تیم مکزیک متاسفم. روز سختی برای آنها خواهد بود.”

رویدادی خارق العاده

احتمالا جام جهانی امسال آخرین شانس ماتیو بوت برای شرکت در رقابت های جهانی است. او جزو برگزیدگان اصلی برای تیم ملی آفریقای جنوبی در جام جهانی سال ۲۰۰۲ بود. اما ادامه مصدومیت وی تا آستانه مسابقات سرپرست تیم آفریقای جنوبی را ناگزیر کرد تا او را کنار بگذارد.

او با فوتبالیست هایی که امسال به خاطر آسیب دیدگی سنگین از اردوی تیم ملی کشورشان حذف شده اند احساس همدردی می کند. یکی از این ستاره های بدشناس میشائیل بالاک کاپیتان تیم ملی آلمان و خط میانی باشگاه چلسی است که چند هفته پیش در جریان فینال جام حذفی باشگاههای انگلستان در رویارویی با تیم پورتسموت به شدت زخمی شد. ماتیو بوت می گوید: ” بازیکن باشگاه پورتسموت خطای خیلی بدی روی بالاک کرد. اما دست اندرکاران فوتبال به این حوادث عادت دارند و به عنوان یک فوتبالیست باید هم توقع موفقیت و هم انتظار ناامیدی را داشت.” او می افزاید: ” همیشه باید این احتمال را داد که یک چنین حادثه ناگواری ممکن است پیش بیاید. ولی در عین حال باید همواره امیدوار و با اعتماد به نفس بازی کرد چون نگرانی از مصدوم شدن باعث ضعف بازی خواهد شد و این چیزی نیست که یک بازیکن خوب و موفق در آرزوی آن باشد.”

ماتیو بوت در بخش دیگری از مصاحبه با بی بی سی گفت جزو یازده نفر اصلی تیم بودن و یافتن شانس بازی برای تیم ملی کشورش در زمین خود یک آرزوی بزرگ است و این درخشان ترین بخش از فعالیت و سابقه ورزشی من خواهد بود. ماتیو بوت می گوید: ” من هم اکنون ۳۳ ساله ام و برای من بازی در جام جهانی در زمین کشورم تحقق یک آرزوی دست نیافتنی است.” به اعتقاد او با وجود تمام انتقادها و نگرانی هایی که در رسانه ها مطرح می شود جام جهانی سال ۲۰۱۰ یکی از مهیج ترین و بهترین دوره های این رقابت ها خواهد بود. ماتیو بوت می گوید: ” در دوره های گذشته میزبانی آلمان و میزبانی آمریکا بسیار عالی بود و آنها سطح و کیفیت برگزاری این مسابقات را خیلی ارتقاء دادند. بنابراین ما باید توقع عمومی برای یک جام جهانی خوب را در نظر بگیریم.” به گفته وی بسیاری از رسانه های خارجی مشکل جرائم و ناامنی و یا ضعفهای مربوط به مدیریت و سازماندهی این مسابقات را بیش از حد عمده کرده اند. او امیدوار است که در نهایت با برگزاری یک جام جهانی خوب آفریقای جنوبی ثابت کند که این ایرادها و نگرانی ها همه نادرست بوده اند.