نخستین جام جهانی من: حسن یبدا - الجزایر

حسن یبدا، بازیکن تیم فوتبال الجزایر
Image caption حسن یبدا با اینکه متولد پاریس است و سابقه عضویت در تیم ملی جوانان فرانسه را نیز دارد، تصمیم گرفت به تیم الجزایر، کشور اصلی خود، بپیوندد

حسن یبدا ستاره فوتبال الجزایر در مصاحبه با بی بی سی می گوید تیم ملی الجزایر برای صعود به مرحله دوم رقابت ها باید تلاش کند تا اولین مسابقه خود را حتما ببرد.

به اعتقاد او تیم ملی انگلستان صدرنشین این گروه خواهد شد.

حسن یبدا که بازیکن باشگاه پرتغالی بنفیکا است بخش اعظم فصل گذشته را به عنوان بازیکن قرضی برای باشگاه پورتسموت در لیگ برتر انگلستان بازی کرده است.

او به احتمال زیاد در اولین مسابقه تیم الجزایر که در برابر تیم اسلوونی روز سیزدهم ژوئن برگزار می شود در قلب خط میانی این تیم خواهد بود.

حسن یبدا در مصاحبه با بی بی سی گفت که کسب سه امتیاز با پیروزی بر اسلوونی تنها راه صعود به مرحله دوم است. الجزایر در گروه C در کنار انگلستان، آمریکا و اسلوونی قرار دارد.

حسن یبدا می گوید :« به نظرم ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا بازی اول را ببریم. صعود در این گروه کار دشواری است ولی ما تیم خوبی داریم و شانس آن را داریم که اسلوانی و آمریکا را شکست دهیم.»

او می گوید مسابقه با تیم انگلستان رقابت دشوارتری است ولی تیم الجزایر تمام تلاش خود را خواهد کرد.

اطمینان به صعود

حسن یبدا فصل گذشته را همراه با بازیکن الجزایری دیگر به نام نادر بلحاج در تیم پورتسموت سپری کرد که در رقابت های لیگ برتر باشگاههای انگلستان وضعیت بدی داشت. اما به محض پیوستن به این تیم توانست نقش بسیار موثری ایفا کرده و در ماه سپتامبر به عنوان بازیکن نمونه این باشگاه معرفی شد.

اما او نتوانست در مهمترین مسابقه تیم پورتسمورت در فصل گذشته به بخت این تیم کمکی کند. پورتسموت در فینال جام حذفی باشگاههای انگستان با نتیجه یک بر صفر از باشگاه چلسی باخت.

حسن یبدا می گوید فکر شرکت در رقابت های جام جهانی در طول یک سال گذشته با او کمک کرده تا با مشکلات دست و پنجه نرم کند و اکنون در آستانه جام جهانی بسیار هیجان زده است.

او می گوید:« حضور در جام جهانی مسئولیت و فشار بزرگی است ولی در عین حال عامل مثبتی است. من سعی خواهم کرد تمام تلاش خود را بکنم و به جهان نشان دهم که الجزایر یک تیم خوب و قوی دارد.» حسن یبدا که متولد پاریس است چند سال پیش به عنوان عضو تیم ملی جوانان فرانسه برگزیده شد. اما پس از تغییرات اخیر در مقررات فیفا که به بازیکنان دوملیتی اجازه می دهد تیم ملی کشور خود را انتخاب کنند، حسن یبدا در سال ۲۰۰۹ و در نیمه راه بازی های مقدماتی جام جهانی تصمیم گرفت تیم فرانسه را ترک کرده و برای الجزایر بازی کند.

تیم ملی الجزایر در مسابقات تدارکاتی جام جهانی در ابتدای کار حضور بسیار خوبی داشت اما در پایان آنها برای راه یافتن به جام جهانی به عنوان آخرین سهمیه مجبور شدند به مصاف حریف دیرین خود یعنی تیم ملی مصر بروند.

این مسابقه در دو مرحله در کشور ثالت و با جنجال فراوان برگزار شد و در نهایت به پیروزی الجزایر انجامید.

با این همه حسن یبدا می گوید سال گذشته که تصمیم گرفت تیم ملی فرانسه را ترک کرده و به الجزایر بپیوندد هیچ تردیدی نداشت که تیم ملی الجزایر به جام جهانی ۲۰۱۰ راه خواهد یافت.

او در پایان مصاحبه با بی بی سی گفت:« من تقریبا در مراحل پایانی مسابقات تدارکاتی تصمیم خود را گرفتم. پس از آن ما با پیروزی بر مصر توانستیم به جام جهانی راه پیدا کنیم. بنابراین وقتی که من این تصمیم را گرفتم می دانستم که حتما به رقابت های اصلی جام جهانی خواهیم رسید.»