نخستین جام جهانی من: خوان مانوئل ماتا - اسپانیا

خوان مانوئل ماتا، بازیکن تیم فوتبال اسپانیا
Image caption خوان مانوئل ماتا با اینکه می داند احتمالا جزو ۱۱ بازیکن اصلی تیم نباشد، اما معتقد است آمادگی لازم برای حضور در جام جهانی را دارد

خوان مانوئل ماتا، هافبک تیم ملی اسپانیا در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت برای او پیوستن به تیم ملی یک افتخار بزرگ است ولی بعید می داند که در مسابقات جام جهانی آفریقای جنوبی جزو یازده نفر اصلی تیم باشد.

ماتا که برای باشگاه اسپانیایی والنسیا بازی می کند می گوید به احتمال زیاد اکثر یازده بازیکن اصلی تیم اسپانیا همان بازیکنانی خواهند بود که در سال ۲۰۰۸ به قهرمانی اروپا رسیدند.

به همین خاطر بعید است خوان مانوئل ماتا که ۲۲ ساله است و سال گذشته به تیم ملی دعوت شده شانس چندانی برای بازی داشته باشد.

ماتا در مصاحبه با بی بی سی گفت: "من باید واقع بین باشم. با در نظر گرفتن سن و تجربه خودم و از طرف دیگر تعداد زیاد بازیکنان خوب در اردوی تیم اسپانیا، درهمین حد که از من دعوت شده به تیم ملی بپیوندم برای من جای خوشحالی و افتخار است."

تجربه سازنده

با این همه خوان مانوئل ماتا می گوید او تشنه هر فرصتی است تا بتواند در جریان مسابقات امسال خود را نشان دهد. تیم ملی اسپانیا در گروه H همراه با تیم های شیلی، هندوراس و سوئیس قرار دارد و تقریبا بدون هیچ تردیدی انتظار می رود که به سادگی به مرحله دوم رقابت ها صعود کند.

خوان مانوئل ماتا می گوید: "مهمتر از همه چیز من می خواهم کار بزرگی کرده و به پیروزی تیم ملی اسپانیا و کسب اولین جام جهانی برای کشورم کمک کنم."

هر چند پدر او نیز از بازیکنان حرفه ای فوتبال باشگاهی اسپانیا بود ولی خوان اولین فردی است که از خانواده فوتبالیست پرور آنها به اردوی تیم ملی دعوت می شود.

خوان مانوئل ماتا که در آغاز فوتبال حرفه ای جزو تیم ذخیره باشگاه رئال مادرید بود در سال ۲۰۰۷ به باشگاه والنسیا رفت.

پس از مشاجره و اختلاف رونالد کومان مربی باشگاه با میگل آنخل آنگولو که همیشه انتخاب اول برای گوش راست تیم بود خوان مانوئل برای بازی در این موقعیت برگزیده شد.

پیشرفت وی بسیار سریع بوده و او سال گذشته پس از پیوستن به تیم ملی در مرحله تدارکاتی جام جهانی در پیروزی بر تیم ملی ترکیه شرکت داشت.

از آن زمان تاکنون او در ۶ مسابقه تیم ملی اسپانیا شرکت داشته و سه گل به ثمر رسانده که یکی از آنها گل نهایی در پیروزی سه بر صفر اسپانیا در مقابل استونی بود.

خوان مانوئل ماتا می گوید در آستانه جام جهانی فشار بیش از حدی بر دوش بازیکنان است ولی به اعتقاد او همه اینها جزو زیبایی و جذابیت فوتبال است.

او در ادامه مصاحبه با بی بی سی گفت: "وقتیکه انتخاب نهایی اعضای تیم ملی صورت می گیرد تمام مردم جلوی کامپیوتر نشسته اند. به نظرم ما باید بتوانیم این نوع فشارها را تحمل و کنترل کنیم. در این حالت است که هر پیروزی و موفقیت حسن شادی بیشتری خواهد داشت."

در ماههای اخیر صحبتهای زیادی در مورد احتمال پیوستن خوان مانوئل ماتا به باشگاه لیورپول بر سر زبانها بوده است.

او می گوید با توجه به تجربه فوتبال باشگاهی و حضور یک سال گذشته در تیم ملی اسپانیا مطمئن است که آمادگی شرکت در رقابت های دشواری مثل جام جهانی را دارد.

خوان مانوئل ماتا در مورد جام جهانی آفریقای جنوبی می گوید:"من تردیدی ندارم که این رقابت ها به نحو خوبی برگزار خواهند شد. ما حدود یک ماه در آفریقای جنوبی بودیم و در جریان مسابقات جام کنفدراسیون در سال ۲۰۰۹ دیدیم که همه چیز برای جام جهانی آماده است."

او می افزاید: "ما به چند شهر و استادیوم های مختلف رفتیم. همه شهرهای بزرگ را دیدیم و شهرهای کوچک و نه چندان عالی. ولی همه جا رفتار مردم بسیار دوستانه است."

خوان مانوئل ماتا می گوید اولین خاطره او از مسابقات جام جهانی مربوط به سال ۱۹۹۴ است که در آمریکا برگزار شد.

در مسابقه بین تیم های ایتالیا و اسپانیا مائورو تاسوتی، مدافع تیم ایتالیا، با ضربه بازو به صورت لوئیس انریکه، مهاجم بلندقامت اسپانیا زده و او را نقش بر زمین کرد.

مصدومیت لوئیس انریکه آنقدر شدید بود که حدود نیم لیتر خون از بینی او جاری شد. ولی داور این خطای فاحش را پنالتی نگرفت و تیم اسپانیا در نهایت این مسابقه را باخت.

خوان مانوئل ماتا می گوید: "من به خوبی صحنه فرو افتادن لوئیس آنریکه و خونریزی او را به یاد دارم."