نخستین جام جهانی من: نناد میلییاس - صربستان

نناد میلییاس، بازیکن تیم ملی فوتبال صربستان
Image caption نناد میلیاس می گوید هدف اصلی او و سایر بازیکنان ‌تیم‌شان این خواهد بود که خاطره تلخ نتایج ضعیف صربستان در جام جهانی قبلی را ترمیم کنند

نناد میلییاس بازیکن خط میانی تیم ملی فوتبال صربستان در مصاحبه با بی بی سی گفت برای او بسیار مهم است که با کمک سایر اعضای تیمش خاطره منفی مربوط به حضور ضعیف تیم صربستان در جام جهانی ۲۰۰۶ را پاک کنند.

در رقابت های جام جهانی ۲۰۰۶ در آلمان، تیم ملی صربستان بسیار ضعیف عمل کرد. این تیم در برابر آرژانتین با نتیجه شش بر صفر شکست خورد و در مسابقه بعدی با وجودیکه با دو گل از تیم ساحل عاج جلو بود در پایان مسابقه را سه بر دو باخت. این تیم در مرحله اول رقابت های آن سال با سه شکست حذف شد.

نناد میلییاس که اکنون برای باشگاه انگلیسی وولورهمپتون بازی می کند می گوید بازیکنان تیم ملی صربستان واقعا مصمم هستند که برای کشور و طرفداران خود شکست های دور قبل را جبران کنند.

نناد میلییاس در ادامه مصاحبه با بی بی سی گفت: "تلاش برای جبران شکست های گذشته نه برای بازیکنان و نه برای مربی ، بلکه در درجه اول برای مردم و طرفداران تیم است. ما خیلی به این موضوع فکر می کنیم. البته من در آن دوره جام جهانی حضور نداشتم ولی خیلی از بازیکنان امروزی تیم در آن مسابقات بودند و این بار می خواهند بهتر از آن سال بازی کنند."

گروه چند قاره ای

نناد میلییاس می گوید یکی از مشکلات تیم ملی صربستان در رقابت های سال ۲۰۰۶ عدم آمادگی جسمی بازیکنان تیم بود. در آن دوره از جام جهانی تیم صربستان در یکی از گروههای دشوار و چند قاره ای در مقابل هلند، آرژانتین و ساحل عاج قرار داشت.

یک عامل دیگر در تضعیف روحیه تیم صربستان شاید تصمیم مربی وقت تیم ملی آن کشور بود که پس از مصدومیت میکرو ویچینیچ ، پسر خود، دوسان پتکوویچ، را که در رقابت های مقدماتی جام جهانی شرکت نداشت به تیم دعوت کرد.

دوسان پتکوویچ بعدا از اردوی تیم ملی صربستان کناره گیری کرد اما تیم این کشور دیگر نتوانست روحیه خود را بازیابد و در جدول رده بندی ۳۲ تیم شرکت کننده در جام جهانی آلمان در رتبه آخر قرار گرفت.

نناد میلییاس می گوید: " فکر می کنم در آن دوره تیم ما خیلی بدشانس بود و امیدوارم که این بار شانس با ما یاری کند."

در رقابت های جام جهانی امسال تیم ملی صربستان در گروه D در کنار آلمان، استرالیا و غنا قرار دارد و نناد میلییاس معتقد است که تیم صربستان حتما به مرحله دوم صعود خواهد کرد.

او در ادامه مصاحبه با بی بی سی گفت: "به نظرم امسال ما تیم خیلی خوبی داریم. بازیکنان خیلی خوبی داریم که همه می توانند در سطح رقابت های جهانی بازی کنند. من معتقدم که می توانیم به مرحله دوم صعود کنیم. ما باید به این هدف فکر کنیم. بعد از آن در مراحل بعدی مثل هر تیم دیگری تلاش ما نیز این خواهد بود که هر مسابقه را ببریم."

نناد میلییاس می گوید بسیار مفتخر است که در یک چنین رقابت های مهمی از طرف کشورش شرکت می کند و می افزاید: "من حاضرم همه چیز خود را فدای کشورم کنم ، همه چیز و نه فقط فوتبال"

میلییاس در ادامه مصاحبه با بی بی سی گفت: "پوشیدن پیراهن تیم ملی بهترین چیزی است که می تواند در زندگی یک فوتبالیست اتفاق بیافتد. این یک امکان بزرگ و فراموش نشدنی برای نمایندگی کشور در یک رقابت مهم است. البته این مسئولیت و فشار سنگینی همراه خود دارد. ولی وقتی که مسابقات آغاز بشود این فشار یک عامل مثبت خواهد بود."

میلییاس معتقد است که آفریقای جنوبی جام جهانی امسال را با کیفیت بسیار خوبی برگزار خواهد کرد. به نظر او مردم آفریقای جنوبی سالهاست که در انتظار یک چنین مناسبتی بوده اند و مسلما اکنون که شانس آن را یافته اند مسابقات را به بهترین نحو برگزار خواهند کرد.

نناد میلییاس می افزاید: "طرفداران تمام تیم ها از سراسر جهان با علاقه و هیجان فراوان می خواهند به آفریقای جنوبی بروند چون سرزمین متفاوتی است، چون آفریقا است. حتی اگر علاقه مندان زیادی هم به آنجا سفر نکنند باز هم من معتقدم که این یک جام جهانی بسیار خوبی خواهد بود."