راهنمای تیم ملی یونان

تیم ملی یونان
Image caption بازیکنان تیم ملی یونان تمام تلاش خود را انجام خواهند داد تا تجربه تلخ حضور ضعیف‌شان در جام جهانی ۱۹۹۴ تکرار نشود

گروه: B

برنامه بازی ها:

کره جنوبی – 12 ژوئن، ۱۲:۳۰، پورت الیزابت نیجریه - ۱۷ ژوئن ۱۵:۰۰ ، بلومفانتن آرژانتین - ۲۲ ژوئن ، ۰۷:۳۰ ، پولکوین

*ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینوپچ است

رده بندی در فیفا: ۱۲

بهترین رتبه: هشتم (۲۰۰۸) و شصت و ششم (۱۹۹۸)

بخت قهرمانی : ۱-۱۲۵

شناسنامه

یونانی‌ها با کلی‌ بیم و نگرانی‌ تیم خود را به آفریقای جنوبی بدرقه کردند.

اما این مردم بحران زده، روح همیاری و همصدایی را که در خیابان‌های کشور و در راه اعتراض به وضع موجود به ویژه وضعیت اقتصادی به دست آوردند به تیم دمیده اند.

تا حالا یونانی‌های بدون "ستاره بزرگ"، توانسته اند چیزی بزرگ را در اختیار داشته باشند که در کمتر تیم حاضری در آفریقای جنوبی پیدا می شود: یک تیم یکدست و همدل .

می توان به تیم ملی‌ یونان که یک تیم متحد و خطرناک در بخش ضد حمله‌ است امید داشت. آنها کابوس تنها حضور خود در جام جهانی‌ را به همراه دارند یونان پیشتر در سال ۱۹۹۴ در جام جهانی‌ آمریکا حاضر بود و در همان مرحله اول کنار رفت، آنهم با یک نمایش خیلی ضعیف، بدون این که توپی‌ وارد دروازه حریف کند.

اما کابوس اینجاست که دوباره با دو حریف از سه حریف پیشین خود در آن رقابت ها رو به رو می شوند: نیجریه و آرژانتین ،با این حال‌ این بار امیدوارند که در برابر این دو به علاوه کره جنوبی نتیجه بهتری به دست بیاورند.

راهیابی به جام جهانی‌

پس از این که در گروه دوم انتخابی از قاره اروپا پس از سوئیس در جای دوم جدول ایستادند، برای راهیابی به جام جهانی‌ باید در بازی حذفی از پس اوکراین بر می‌‌آمدند، در خانه و در آتن به تساوی ۰-۰ رسیدند، اما میزبان را در دونتسک با نتیجه ۱-۰ شکست دادند تا یکی‌ از ۳۲ تیم حاضر در آفریقی جنوبی باشند.

Image caption گکاس فصل ناموفقی را در تیم باشگاهی‌اش بایرلورکوزن پشت سر گذاشته است اما همواره در بازی‌های ملی حضوری درخشان داشته است

ستاره تیم: تئوفانیس گکاس (۴۵ بازی، ۲۰ گٔل)

فصل پیش او در باشگاهش دوران سختی را سپری کرد. تنها در ۸ بازی که برای بایر لورکوزن به میدان رفت فقط یک بار دروازه حریف را باز کرد. پیشتر نیز در دو فصل گذشته وقتی‌ به پورتسموث به عنوان بازیکن قرضی پیوسته بود در طول ۵ ماه تنها یک بار به زمین رفت آن هم به عنوان بازیکن جانشین.

با این حال در رقابت‌های بین المللی یک بازیکن موفق بوده است و در منطقه اروپا و در بازی‌های انتخابی جام جهانی‌ بهترین گلزن بوده است و نیمی از ۲۰ گل یونان را در این رقابت‌ها به تنهائی به ثمر رسانده است.

دیگر مردان کلیدی:

در ترکیب تیم ملی‌ یونان کمبودی از جهت بازیکن با تجربه به چشم نمی خورد، در بین آنها مهمترین بازیکن با تجربه، سوتیریوس کیرگیاکوس دفاع کهنه کار تیم است که بیش از همه در رقابت‌های انتخابی برای یونان بازی‌ کرد.

گیورگس کاراگونیس بازیکن سابق اینترمیلان و بنفیکا نیز مهره‌ای کارآمد است.

کاپیتان تیم در میانه میدان اختیار هدایت تیم را بر عهده دارد.

مربی: اتو ره هاگل

پیرترین مرد در روی نیمکت‌های آفریقای جنوبی، برای بار اول است که جام جهانی‌ را تجربه می‌‌ کند، مرد آلمانی در کشورش با قهرمانی با تیم کایزرسلاترن شهرتی برای خود دست و پا کرد.

اما همه دنیا وقتی‌ او را شناختند که از بی‌ نام و نشان‌های یونان در یورو ۲۰۰۴ یک قهرمان ساخت، کسی‌ توقع نداشت این اتفاق بیفتد اما اندیشه‌های ره هاگل یونان راا ناباورارنه قهرمان کرد.

حالا پس از ۹ سال همچنان مقامات فوتبال یونان به او باور دارند و مردم او را یک قهرمان می شناسند که پس از قهرمانی در اروپا و حضور در یورو ۲۰۰۸، با تفکری دفاعی، یونان را به جام جهانی‌ رسانده است.

پیشینه:

1994 در دور اول حذف شد.

در تنها باری که به جام جهانی‌ آمده اند، نمایشی بسیار کم فروغ ارائه کردند. پذیرفتن دو شکست ۴-۰ برابر آرژانتین و بلغارستان به علاوه یک شکست ۲-۰ برابر نیجریه همه دستاورد آنها بوده است.

سئوال بی‌ پاسخ:

Image caption اتو ره‌هاگل مربی آلمانی تبار یونان امیدوار است موفقیت خیره‌ کننده‌ای که با این تیم در جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۰۴ داشت را تکرار کند

آیا ره هاگل اندیشه‌های خود را باز نگری می‌‌کند؟

مرد آلمانی همیشه به بازی دفاعی وفادار بوده است، و در سن ۷۱ سالگی شاید به نظر سخت برسد که بخواهد دست از باور‌هایش بر دارد، اما ممکن است چیزی او را وسوسه کند، در این آخرین فرصت‌ها شاید بخواهد چیز تازه را بیازماید، مثلا یک فوتبال تهاجمی؟

بیم ها:

یونانی‌ها گروهانی منظم اما کوچک دارند و آسیب دیدگی حتی یکی‌ دو مهره کلیدی برایشان خیلی نگران کننده است، آمادگی بدنی یوانیس آماناتیدیس، بازیکن میانی اینتراخت فرانکفورت و واسیلیس پلیاتسیکاس، جوان آینده دار و مهاجم شالکه مربی‌ تیم را مضطرب کرده است، تا این آسیب دیدگی‌ها را "روغنی بر جاده" موفقیت یونان بخواند.

امید ها:

یک خط دفاع مستحکم و منظم چیزی است که یونانی‌ها به آن می نازند.

آیا می دانستید؟

انگلوس کاریستئاس در افتخار آفرینی یونانی‌ها در یورو ۲۰۰۴ به خاطر گلزنی اش یک قهرمان بود، اما جالب اینجاست که او پیش و پس از این رقابت ها هیچگاه برای وردربرمن، باشگاهش بازی نکرد.

آنها چه می‌‌گویند؟ اتو ره هاگل(مربی‌)

"بازیکنان پاداشی برای شوق باور نکردنی و روحیه رقابت طلبی خود دریافت کردند، پیش تر میگفتیم که برای رسیدن به موفقیت خدایان باید پشت تان باشد"

پیش بینی‌:

آیا آنها باز هم به مانند یورو ۲۰۰۴ ما را شگفت زده می‌‌کنند؟ این بار رسیدن به مرحله دوم نیز خودش شگفتی است.