راهنمای تیم ملی غنا

گروه: D

Image caption غنا، برخلاف دور پیشین که به سختی به جام جهانی راه یافته بود، در این دوره با اقتدار در بازی‌های مقدماتی ظاهر شد و از امیدهای آفریقا در این دوره محسوب می‌شود

برنامه بازی ها :

صربستان - ۱۳ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، پرتوریا

استرالیا - ژوئن ۱۹ ، ۱۵:۰۰، روستنبورگ

آلمان - ژوئن ۲۳، ۱۹:۳۰، ژوهانسبورگ

*ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینویچ است

رده بندی در فیفا: ۳۲

بهترین رتبه چهاردهم (۲۰۰۸)

شناسنامه

در یک مصاحبه تازه، میلووان رایواچ مربی‌ تیم ملی‌ غنا، گفته است که تیمش می‌‌تواند به بازی فینال در جام جهانی‌ راه یابد. شاید این ادعای بزرگی باشد و شاید هم خیلی‌ها بگویند او متوهم شده است. اما این مربی صرب به بازیکنانش اعتقاد دارد که از گروه خود صعود کنند؛ مانند دوره پیش که به عنوان تنها تیم آفریقایی به یک هشتم نهایی رسیدند.

هیچکدام از حریفان آنها در گروه ۴ شکست ناپذیر به نظر نمی‌‌رسند،حتی آلمان.

راهیابی به جام جهانی

بر خلاف دور گذشته که به سختی به جام جهانی‌ رسیدند، این بار به سادگی‌ به این رقابت‌ها راه پیدا کردند. در ۴ بازی نخست خود شکست نخوردند و حتی گلی دریافت نکردند، اما در بازی پنجم ناباورانه به بنین باختند، اما پیش از این شکست آنها حضور خود را در آفریقای جنوبی تضمین کرده بودند.

ستاره تیم

سلی مونتاری (۵۲ بازی، ۱۵ گل)

بازیکن میانی اینترمیلان، مردی که به خاطر مسائل انضباطی از تیم دور مانده بود، حالا با یک معذرت خواهی از مربی‌ تیم و مردم کشورش، بازگشته است و در میانه میدان همه امید‌ها به او است.

Image caption سلی مونتاری که در خط میانی تیم غنا بازی می‌کند از امیدهای این تیم در جام جهانی به شمار می‌آید

دیگر مردان کلیدی

کاپیتان استیون آپیاه همچنان کسی‌ است که به عنوان قوه محرکه تیم به شمار می‌‌آید. با این که ماه پیش به باشگاه ایتالیایی بلونیا پیوست، اما یک سال بدون باشگاه بود.

در خط دفاعی جان منسا و جان پینتسیل مدافعان میانی را تشکیل می دهند. در پشت سر این دو بازیکن شاغل در انگلستان، ریچارد کینگسن، دیگر بازیکن لیگ برتری، درون دروازه جای می گیرد.

مربی: میلووان رایواچ

مدافع سابق تیم ملی یوگسلاوی، مدتی کوتاه مربی‌ ستاره سرخ بلگراد بود. او سپس توانست باشگاه کوچک اف کا براچ از صربستان را برای بار اول به یک رقابت اروپایی برساند.

پیشینه

Image caption میلووان رایواچ مربی‌ تیم ملی‌ غنا، مدعی شده است که تیمش می‌‌تواند به بازی فینال جام جهانی‌ راه یابد

۲۰۰۶ آلمان (دور دوم)

غنا دومین باری است که به جام جهانی‌ راه می یابد. در دور پیش برای بار اول حاضر بود و خیلی هم موفق عمل نمود. غنا در مرحله گروهی چک و آمریکا را شکست داد و به مرحله دوم رسید.

اما در یک هشتم نهایی با پذیرفتن شکست ۳-۰ برابر برزیل از گردونه جام کنار رفت. غنا در جام جهانی‌ گذشته با میانگین سنی‌ کمتر از ۲۴ سال، جوان‌ترین تیم آن دوره را در اختیار داشت.

همچنین زود هنگام‌ترین گل جام جهانی‌ پیشین را آساموا جیان در ثانیه ۶۸ وارد دروازه جمهوری چک کرد.

سئوال بی‌ پاسخ

آیا بدون مایکل اسین می‌‌توان روی غنا حساب کرد؟

همه امید‌ها به ستاره چلسی بود. مردی خستگی ناپذیر که قول داده بود در آفریقای جنوبی خودش را خواهد کشت تا تیم موفق شود. اما حالا آسیب دیده است و فعلا هیچ امیدی به حضورش نیست.

غنا با اسین به دور دوم جام جهانی گذشته راه یافت اما بدون او به برزیل باخت و حذف شد. آیا بدون این ستاره با ۴۵ بازی ملی‌ و ۸ گل زده، غنا هنوز هم می تواند امیدوار باشد؟

بیم ها

بر خلاف دیگر تیم‌های آفریقایی، آنها آنچنان در خط حمله قوی نیستند. از بین آساما جیان، جونیور آگوگو و ماتیو آموا ، ۲ نفر در ترکیب اصلی‌ بازی خواهند کرد اما خط حمله ای که آنها تشکیل می‌‌دهند آتشین نیست.

امید ها

بر خلاف این که کسی‌ در خانه از آنها انتظاری ندارند اما در اردو، حتی با وجود آسیب دیدگی مایکل اسین، روحیه تیم بسیار بالاست.

آیا می دانستید؟

کوین پرینس بواتنگ که متولد آلمان است و برای تیم‌های ملی‌ این کشور در رده های سنی پایین بازی کرده است، ترجیح داد که برای غنا در جام جهانی‌ بازی کند.

اما او پیش از این که پیراهن تیم ملی‌ غنا را به تن کند به این تیم بزرگترین خدمت را کرد و بزرگترین خیانت را در حق آلمان.

بواتنگ کاری کرد که میشائیل بالاک، ستاره تیم آلمان، جام جهانی‌ را از دست بدهد و امید‌های این تیم کمرنگ شده و در عوض غنا رقیب آلمان در گروه چهارم امیدوارتر شود.

بواتنگ در بازی پایانی جام حذفی انگلستان با پیراهن پورتسموث با یک تکل خشن بر روی بالاک، بازیکن چلسی را بشدت مصدوم کرد.

آنها چه می‌‌گویند؟

رایواچ، مربی تیم غنا: "تیم تشنه بازی در جام جهانی‌ است، بازیکنانم آگاهند که چه می توانند به دست آورند، ما به آینده امیدوارم"

پیش بینی‌

حتی بدون اسین هم بخت حضور آنها در دور دوم متصور است.

بخت قهرمانی: یک به هشتاد