نخستین جام جهانی من: آمادو گوارا - هندوراس

آمادو گوارا، کاپیتان تیم ملی فوتبال هندوراس
Image caption هندوراس در تنها حضور قبلی خود در جام جهانی، ۱۹۸۲ اسپانیا، نتوانست از دور اول فراتر برود، اما آمادو گوارا می‌گوید او و یارانش مصمم هستند که این بار نتیجه بهتری بگیرند

آمادو گوارا کاپیتان تیم ملی فوتبال هندوراس در مصاحبه ای با بی بی سی از تلاشهای خود برای رسیدن به رقابت های جهانی تقریبا پس از دو دهه فوتبال حرفه ای صحبت می کند.

آمادو گوارا در سال ۱۹۹۴ برای اولین بار به تیم ملی هندوراس دعوت شد. او روز شانزدهم ژوئن تیم ملی هندوراس را در برابر شیلی کاپیتانی خواهد کرد و این صدو سی و هفتمین حضور او در مسابقات بین المللی همراه تیم هندوراس است.

در میان تمام بازیکنان تیم های ملی جهان فقط ماجد عبدالله از عربستان سعودی است که دوره ای طولانی تر از گوارا در انتظار رسیدن به جام جهانی مانده بود. ماجد عبدالله در سال ۱۹۷۸ به تیم عربستان پیوست و بالاخره پس از ۱۶ سال توانست همراه این تیم در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا شرکت کند.

آمادو گوارا در ادامه مصاحبه با بی بی سی می گوید: "تقریبا از سال ۱۹۹۶ من همیشه در تیم اصلی هندوراس بوده ام. در تمام این چهارده سال ما تلاش کرده ایم که به این آرزوی خود برسیم."

"اکنون این آرزو به واقعیت بدل شده است و هندوراس یک بار دیگر در جام جهانی حضور دارد. خدا خواسته است که ما در این مسابقات شرکت کرده و کشور خود را نمایندگی کنیم."

بهتر از سال ۱۹۸۲

آمادو گوارا که بخش اعظم دو دهه حضور خود در فوتبال حرفه ای را در لیگ برتر باشگاههای آمریکای جنوبی و با باشگاه موتاگوئا در هندوراس سپری کرده است می گوید یک اراده جدی در تیم هندوراس وجود دارد که خیلی بهتر از سال ۱۹۸۲ عمل کند. جام جهانی ۱۹۸۲ در اسپانیا تنها مورد دیگری است که تیم ملی هندوراس توانست به رقابت های نهایی این جام راه یابد.

در آن زمان تیم هندوراس در مقابل هلند و اسپانیا به نتیجه یک بر یک دست یافت ولی در مقابل یوگسلاوی با نتیجه یک بر صفر شکست خورد و بنابراین در همان دور اول از رقابت های جام جهانی حذف شدند.

در جام جهانی آفریقای جنوبی تیم هندوراس در گروه H رقابت‌های جذابی را پیش رو دارد. در این گروه علاوه بر اسپانیا قهرمان اروپا، تیم شیلی و سوئیس نیز حضور دارند. انتظار می رود که غیر از اسپانیا سه تیم دیگر به شدت بر سر کسب رتبه دوم در این گروه بجنگند.

آمادو گوارا می گوید: "من بارها این موضوع را تصور کرده ام که این بار تیم هندوراس بسیار بهتر از سال ۱۹۸۲ بازی خواهد کرد و خواهد توانست به مرحله دوم رقابت ها راه یابد."

"به نظرم بازی ما در مقابل تیم شیلی دشوار خواهد بود. اما این آرزوی قدیمی و طولانی همه ماست و بنابراین نهایت تلاش خود را خواهیم کرد."

آمادو گوارا که در خط حمله بازی می کند تاکنون با پیراهن تیم ملی هندوراس ۲۹ گل برای کشور خود به ثمر رسانده است. وی می گوید: "هر چه که به روزهای برگزاری مسابقات جام جهانی نزدیک‌تر می شویم وضع تیم ما بهتر می شود. خود من هم شخصا دارم خود را آماده‌تر می‌کنم."

"من می خواهم در این رقابت ها بدرخشم. و در نهایت ممکن است یک چیز زیبایی اتفاق بیافتد که خانواده من و تمام مردم هندوراس همیشه آنرا به یاد بیاورند."