نخستین جام جهانی من: پیتر اودموینجی- نیجریه

پیتر اودموینجی،بازیکن تیم ملی نیجریه
Image caption پیتر اودموینجی به دلیل زاده شدن در ازبکستان، امکان آن را داشت که برای تیم ملی روسیه بازی کند اما ترجیح داد برای کشور اصلی خودش نیجریه به میدان برود.

پیتر اودموینجی مهاجم تیم ملی نیجریه در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که او متاثر از درخشش تیم ملی نیجریه در دهه نود بوده و سعی می کند که در اولین حضور خود در این رقابت های مهم بازی خوبی ارائه دهد.

اودموینجی که در ۴۷ مسابقه برای تیم ملی نیجریه ۹ گل زده است ۶ سال پس از پیوستن به تیم ملی بالاخره امسال جزو ۲۳ نفری است که به جام جهانی می روند.

او می گوید حضور درخشان تیم ملی نیجریه در مسابقات جام جهانی ۱۹۹۴ در آمریکا و جام جهانی ۱۹۹۸ در فرانسه الهام بخش وی خواهد بود. در آن دو دوره تیم نیجریه که به "عقاب های بزرگ" شهرت پیدا کرده بود توانست به مرحله یک چهارم نهایی راه یابد.

پیتر اودموینجی می گوید: "من تک تک گلهای تیم نیجریه در آن رقابت ها را به خاطر دارم. و همینطور بازی پر ماجرای ما در مقابل ایتالیا که در نهایت با نتیجه دو بر یک شکست خوردیم." "اکنون نوبت من رسیده که کاری برای کشورم بکنم و به عنوان کسی به خاطر سپرده شوم که در جام جهانی کار بزرگی کرده است."

احساس نهایی

پیتر اودموینجی که در ازبکستان، زمانی که این کشور جزو اتحاد شوروی سابق بود، متولد شده است این انتخاب را داشت که برای تیم روسیه بازی کند ولی تصمیم گرفت برای کشور پدری خود بازی کند و برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ به اردوی تیم ملی نیجریه دعوت شد.

اما تیم نیجریه نتوانست به جام جهانی آلمان در سال ۲۰۰۶ راه یابد. در آن دوره تیم آنگولا به خاطر تعداد بردهای بیشتر در مسابقات بین دو کشور به عنوان آخرین سهمیه قاره آفریقا به آلمان رفت.

بنابراین جام جهانی آفریقای جنوبی برای پیتر اودموینجی که اکنون در باشگاه لوکوموتیو مسکو بازی می کند اولین شانس شرکت در چنین رقابتی است. با این وجود هنوز قطعی نیست که او جزو یازده بازیکن اصلی تیم در اولین مسابقات شرکت کند. تیم نیجریه همراه با آرژانتین، که مسابقه آنها روز دوازدهم ژوئن برگزار می شود، و تیم های یونان و کره جنوبی در گروه B قرار دارد.

او معتقد است که اکنون از اعتماد به نفس لازم برای حضور در مسابقات برخوردار است ولی در هر حال فقط یازده نفر می توانند به میدان بروند و برای پوشیدن پیراهن تیم ملی در یک چنین مسابقاتی باید با بازیکنان خوب دیگر رقابت کرد.

پتر اودموینجی در ادامه مصاحبه با بی بی سی می گوید برای او لحظه بلند کردن جام توسط کاپیتان تیم برنده این رقابت ها پرشکوه ترین و پراحساس ترین بخش این مسابقات است. "من به خوبی احساس شادی آنها را درک می کنم. چون مثل تحقق یک آرزوی بزرگ و دست نیافتنی است."

او به خاطر سرعت زیادش مشهور است و اولین بار زمانیکه برای باشگاه لیل بازی می کرد با زدن دو گل زیبا به تیم آس میلان در چارچوب رقابت های باشگاههای اروپا به شهرت رسید. او در جریان مسابقات جام ملت های آفریقا در سال ۲۰۱۰ کاپیتان تیم نیجریه بود که توانست به مرحله نیمه نهایی برسد.

پیتر اودموینجی در مورد برگزاری مسابقات جام جهانی در آفریقای جنوبی می گوید: "آفریقا یک قاره زیبا و رنگارنگ است. مسلما تیم نیجریه نیز در آفریقای جنوبی احساس راحتی بیشتری خواهد داشت و البته تعداد زیادی از مردم نیجریه اکنون ساکن آفریقای جنوبی هستند و برای تشویق تیم خواهند آمد."

او می گوید برگزاری جام کنفدارسیون در سال ۲۰۰۹ در آفریقای جنوبی نشان داد که زمینه های برگزاری جام جهانی به خوبی فراهم شده است.

مهاجم تیم ملی نیجریه در پایان مصاحبه با بی بی سی گفت: " برگزاری این مسابقات در آفریقای جنوبی یک پیام مهم برای تمام جهان است. ثابت می کند که ما آفریقایی ها حضور داریم. درست است که هنوز در صدر نیستیم ولی هدف ما رسیدن به آن مراحل است. این اولین فریاد از آفریقاست که می گوید ما داریم می آییم."