به روز شده:  15:05 گرينويچ - 06 ژوئن 2010 - 16 خرداد 1389

راهنمای تیم ملی برزیل

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گروه: G

برنامه بازی ها

کره شمالی : ۱۵ ژوئن، ۱۹:۳۰ ، ژوهانسبورگ
ساحل عاج : ۲۰ ژوئن ، ۱۹:۳۰ ، ژوهانسبورگ
پرتغال : ۲۵ ژوئن ،۱۵:۰۰ ، دوربان

*ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینوپچ است

رده بندی در فیفا: اول

آنها همیشه عادت به بالا نشینی دارند با این که مدتی توسط اسپانیا به پائین کشیده شدند.

شناسنامه

چون برزیل است، حتما کمتر از قهرمانی برایش یک ناکامی بزرگ به شمار می‌‌آید.

برزیل در هر نوزده دوره جام جهانی‌ حضور داشته و همیشه بخت بزرگ برای قهرمانی بوده است، این بار نیز از آنها توقع می‌‌رود که جام را فتح کنند.

تماشگران تیم ملی برزیل

برزیل تنها تیمی است که در تمامی دوره‌های جام جهانی حضور داشته و عموما نیز از امیدهای اصلی قهرمانی بوده است

ممکن است در خانه خیلی‌ها از بازی شاگردان دونگا ناراضی‌ باشند، اما خارج از خانه یک دنیا به بازی بازیکنان این مربی‌ حسودی می‌‌کنند، بازی موثر و مستحکمی که تضمین کننده نتیجه گیری است.

برزیل با مربیگری دونگا در این ۴ سال و پس از جام جهانی‌ آلمان ۲۰۰۶ واقعا درخشیده است، در ۲۴ بازی نخست با این مربی‌ بی‌ تجربه شکست نخوردند، در بازی پایانی جام آمریکای جنوبی در ونزوئلا، آرژانتین را با نتیجه ۳-۰ در هم کوبیدند.

پس از آن جام کنفدراسیون‌ها را به افتخارت خود افزودند و بعد در رقابت‌های طولانی‌ و نفس گیر مرحله انتخابی آمریکای لاتین سربلند‌ترین بودند. در ۱۸ بازی تنها ۲ بار شکست خوردند و به عنوان برترین تیم این آمریکای جنوبی به آفریقای جنوبی راه پیدا کنند.

درست است برزیل کنونی آن برزیل همیشگی‌ نیست که توپ را همیشه به زیبایی به رقص در می‌‌آورد اما حالا شهره به تیم ضد حمله‌ها است، که هر رقیبی را به این روش به اضافه یک دفاع استوار از پا در می‌‌آورد.

مردان طلایی پوش به غیر از این در ضربات ایستگاهی و شروع دوباره واقعا تهدید بزرگی هستند.

دونگا تیمش را پیرامون کاکا ساخته است، تا از نبوغ و توانی‌‌های کم نظیر ستاره ریال مادرید بهره بگیرد، با این حال او به زوج دفاعی تیم در جام جهانی‌ ۲۰۰۶ یعنی لوسیو و ژوان همچنان متکی‌ است و در میانه میدان به ژیلبرتو سیلوا که با او نقشه‌های منطقی‌‌اش را در زمین پیاده کند.

راهیابی به جام جهانی‌

با این که برزیل دست آخر به عنوان برترین تیم از آمریکای لاتین به جام جهانی‌ راه یافت، اما در طول رقابت‌های انتخابی واکنش‌های متضادی در بین هوادارنش به وجود آورد ،گاهی‌ آنها را سخت امیدوار می‌‌کرد گاهی‌ هم به همین اندازه نا‌ امید.

آنها ۳ بار پشت سر هم آن هم در خانه برابر آرژانتین ،بولیوی و کلمبیا با نتیجه ۰-۰ متوقف شدند که برای عصبانی‌ و البته نا‌ امید کردن هوادارن کافی‌ بود.

اما این هواداران وقتی‌ شاهد ۵ پیروزی پی‌ در پی‌ از جمله شکست دادن ۴-۰ اوروگویه در مونته ویدئو و ۳-۱ آرژانتین در روزاریو (هر دو خارج از خانه) بودند، همه دلایل را داشتند که از امیدواری و خوشحالی‌ سر از پا نشناسند.

در نهایت برزیل با ۹ برد ۷ تساوی و ۲ شکست بیشترین امتیاز را در جمع اهالی آمریکای لاتین به دست آورد و به جام جهانی‌ رسید.

ستاره تیم

کاکا بازیکن تیم برزیل

کاکا بازی‌های درخشانی را در سال‌های حضورش در تیم میلان به تماشا گذشت و یک بار هم توانست عنوان بهترین بازیکن جهان را نیز کسب کند

کاکا (۷۳ بازی،۲۶ گل)

اگر فرض کنیم برزیل یک کارخانه ای است که بازیکنان بزرگ تولید می‌‌کند، کاکا در نسل تازه این خط تولید دلربا‌ترین محصول است.

وقتی‌ با قراردادی حدود 80 میلیون دلار به رئال مادرید پیوست حتما انتظار می‌‌رفت که فشار زیادی تحمل کند تا خودش و شایستگی‌هایش را نشان بدهد، اما ذره‌ای پا پس نکشید و همه توقع‌ها را بر آورده کرد.

دیگر مردان کلیدی

انتخاب چند مهره از این همه بازیکن بزرگ کار ساده‌ای نیست، پس به بازیکنانی باید اشاره کرد که در راهیابی‌ تیم به جام جهانی‌ نقشی‌ کلیدی داشتند.

از درون دروازه شروع می‌‌کنیم ژولیو سزار ،به نظر می‌رسد اعتماد به نفس بزرگی‌ دارد که برای دفاع از دروازه کافی‌ است، لوسیو در مرکز خط دفاع یک جنگنده واقعی است، کاپیتان تیم روح پیروزی را همیشه در تیم می‌دمد و دست آخر لوئیز فابیانو که در مرحله انتخابی ۹ بار دروازه حریفان را باز کرده است؛ مهاجمی که ساده بازی می‌‌کند، اما قوی،دونده و تمام کننده بزرگی‌ است.

مربی: دونگا

کاپیتن بد اخلاق قهرمان جام جهانی‌ ۱۹۹۴ شاید پس از این جام مربی‌ بد اخلاق قهرمان ۲۰۱۰ خوانده شود.

ممکن است خیلی‌ها به او و دیدگاه‌های صفر و یکی‌‌اش و تاکتیک خیلی منطقی‌‌اش خرده بگیرند، اما در این ۴ سال او تیمی ساخته است که خوب بازی می‌‌کند و البته به موقع گاهی‌ تماشایی.

پیشینه

۱۹۳۰( دور اول) ، ۱۹۳۴ (دور اول) ، ۱۹۳۸ (نیمه پایانی) ، ۱۹۵۰ (مقام دوم) ، ۱۹۵۴ (یک چهارم پایانی) ، ۱۹۵۸ (برنده) ، ۱۹۶۲ (برنده) ، ۱۹۶۶ (دور اول) ، ۱۹۷۰ (|برنده) ، ۱۹۷۴ (مقام چهارم) ، ۱۹۷۸ (مقام سوم) ، ۱۹۸۲ (دور دوم) ۱۹۸۶ (یک چهارم پایانی) ، ۱۹۹۰ (دور دوم) ، ۱۹۹۴ (برنده) ، سال ۱۹۹۸ (مقام دوم) ، ۲۰۰۲ (برنده) ، ۲۰۰۶ (یک چهارم پایانی)

تنها کشوری که در همه دوره ها حضور داشته است. یادآوری تاریخ درخشان تیم همیشه حاضر در جام جهانی‌ لازم نیست، چون همه می‌‌دانند که آنها به دنبال ششمین قهرمانی اند.

سئوال بی‌ پاسخ

چه کسی‌ در دفاع چپ بازی خواهد کرد؟

دونگا مربی تیم ملی برزیل

دونگا که خود در زمان بازیگری یک بار مقام قهرمانی جام جهانی را به دست آورده است با کنار گذاشتن رونالدیو "بهترین بازیکن سابق جهان" از تیم خود سر و صدای زیادی به پا کرد

دونگا در رقابت‌های انتخابی از ۶ دفاع چپ مختلف استفاده کرد، پس از آن بازی‌ها دو نفر دیگر هم دعوت کرده است اما این هشت نفر هیچ کدام راضی‌ کننده نبوده اند.

بیم ها

از آنها توقع زیاد است اما اگر به گروه آنها نگاه کنیم، نتیجه می‌‌گیریم حتی صعود به مرحله بعدی نیز ساده و مثل همیشه تضمین شده نیست. ساحل عاج و پرتغال حتما کار را برای برزیل سخت می‌‌کنند.

امید ها

آنها از همه نظر قدرتمند هستند، هم بدنی هم روحی‌. ضمن این که از اندیشه‌های تاکتیکی روشن و موثر بهره می‌‌برند، اما از همه مهمتر این است که آنها تجربه ۴ سال پیش را تکرار نخوهند کرد و مثل ستاره‌های پاپ نخواهند بود که بلیت تمرین خودشان را به مردم بفروشند و تمرکزشان را از دست بدهند.

آیا می دانستید؟

چارلز میلر، فرزند یک مهندس راه آهن اسکاتلندی، پدر فوتبال برزیل شناخته می‌‌شود، او توپ فوتبال را در سال ۱۸۹۴ به برزیل برد.

آنها چه می‌‌گویند؟

کاکا (بازیکن): "باید یاد بگیریم که چه جوری با این موضوع که بخت اول به شمار می‌‌آییم، کنار بیاییم و بر خلاف سال‌های گذشته از آن نکته‌ای منفی‌ نسازیم."

پیش بینی‌

اگر بتواند از گروه خود به مرحله دوم برساند نیمی از راه قهرمانی را رفته است.

بخت قهرمانی: ۱به ۵

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.