راهنمای تیم ملی آرژانتین

Image caption آرژانتین با اینکه با دشواری زیاد به جام جهانی راه یافت، یکی از امیدهای اصلی فتح جام به شما می‌رود

گروه:B

برنامه بازی ها

نیجریه: ۱۲ ژوئن، ۱۵:۰۰ ژوهانسبورگ

کره جنوبی :۱۷ ژوئن ۱۲:۳۰ ژوهانسبورگ

یونان : ۲۲ ژوئن، ۱۹:۳۰ پلکوان

*ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینوپچ است

رده بندی در فیفا: هفتم

شناسنامه

آرژانتین به سختی به آفریقای جنوبی رسید، اما حالا که راه یافته است، امید دارد که پس از ۲۴ سال و برای بار سوم جام جهانی‌ را ببرد و البته در این راه به ستاره افسانه ای فوتبال، دیه‌گو آرماندو مارادونا، چشم دوخته اند.

خیلی چیز‌ها ماموریت را برای این مربی‌ ساده می‌‌کند و البته چیز‌ها‌یی نیز هست که آن را سخت.

او گروهی از ستارگان را در اختیار دارد که در این ماموریت به کمکش خوهند آمد. بازیکنانی که خیلی از آنها موفقیت‌های بین المللی بسیاری در رده‌های جوانان کسب کرده اند. به علاوه تعد‌ادی از آنها تجربه جام جهانی‌ ۲۰۰۶ را نیز دارند.

اما آنها در خط دفاع آسیب پذیرند و این نه فقط مارادونا را نگران می‌‌کند که او را گیج کرده است. به همین دلیل هنوز در انتخاب‌های خود برای خط دفاعی شک و تردید زیادی دارد.

با این حال حتی اگر در آنها دنبال ضعف می گردید حتما نمی توانید آنها را از فهرست بخت‌های قهرمانی خط بزنید. دست کم باید باور کنیم خیلی ها در مسی یک مارادونا می‌‌بینند و توقع دارند مرد برتر کنونی فوتبال جهان کاری را بکند که مارادونا در جام جهانی‌ ۱۹۸۶ کرد. سرنوشت را رقم بزند و جام را برای آبی‌ و سفید‌ها بدزدد.

راهیابی به جام جهانی‌

آن‌ها تلاش زیادی کردند تا آخر سر بتوانند به این رقابت‌ها راه پیدا کنند و برای بار دوم در جام جهانی‌ غایب نباشند. درست مثل ۱۹۸۶ که پس از راهیابی پر زحمت به جام جهانی، آن را فتح کردند. آیا داستان تکرار خواهد شد؟

رقابت‌های انتخابی را خوب شروع کردند، آرژانتین با الفیو باسیل در ۳ بازی نخست به پیروزی رسید، اینقدر این نتیجه خیره کننده بود که باور کردنی نبود.

اما ناکامی از بازی چهارم شروع شد شکست برابر کلمبیا و بعد هم یک سری تساوی نا‌ امید کننده. اما پس از باخت به شیلی، باسیل از مربیگری کناره گرفت و مارادونای بی‌ تجربه به عنوان مربی‌ انتخاب شد. همه شگفت زده شدند. با این حال آنها با مارادونا هم در بولیوی تحقیر شدند و ۶ بر ۱ شکست خوردند و پس از آن در خانه هم به برزیل باختند.

راه برای صعود سخت بود اما دو پیروزی ۱-۰ برابر پرو و اوروگوئه، آرژانتین را راهی‌ جام جهانی‌ کرد. با این حال آنها فقط ۲۸ امتیاز به دست آورده بودند که بدترین نتیجه تاریخ فوتبال آرژانتین از زمانی است که رقابت‌های انتخابی آمریکای لاتین در یک گروه ۱۰ تیمی انجام می شود.

ستاره

Image caption لیونل مسی با وجود درخشش خیره‌کننده‌اش در تیم بارسلون، در بازی‌های ملی با تیم آرژانتین نتوانسته است تاکنون توقعات طرفدارانش را برآورده کند

لیونل مسی (۴۱بازی ، ۱۳ گل)

حتما بی‌ دلیل نیست که توپ طلایی را به او داده اند، چرا که بدون شک بهترین بازیکن امروز فوتبال جهان است. اما تا به حال موفق نشده است آن طور که در بارسلونا می درخشد در تیم ملی‌ آرژانتین موثر باشد.

مسی برای حضور در ترکیب اصلی‌ می‌‌جنگد و اگر هم به کار گرفته می شود در جای همیشگی‌ خود بازی نمی کند، و این برای خیلی‌ها دلیل عدم ‌موفقیتش با پیراهن آبی‌ و سفید. اما همه وفاداران به آرژانتین به جادوی مرد ۲۲ ساله امید دارند.

دیگر مردان کلیدی

شاید همه به مسی توجه دارند اما مارادونا به خاویر ماسچرانو اعتقاد زیادی دارد. این مربی‌ خودش می‌‌گوید "تیم من ماسچرانو است و ده نفر دیگر".

اما آهنگ حرکتی‌ تیم مارادونا در دست مردی کهنه کار است. خوان سباستین ورون با این که ۳۴ ساله است و بار‌ها آسیب دیده اما یک توپ پخش کن خلاق است که کم پیش می‌‌آید که اشتباه کند. البته از گونزالو ئیگواین مهاجم رئال مادرید نیز انتظار زیادی می رود که دروازه حریفان را بگشاید.

مربی: دیه گو مارادونا

Image caption مارادونا در طول دوره کوتاه مربیگری‌اش در تیم ملی آرژانتین مسائل حاشیه‌ای زیادی داشته است که در صورت تداوم می‌تواند تاثیر منفی بر عملکرد تیم در جام جهانی داشته باشد

خیلی‌ها مرد افسانه‌ای را بهترین بازیکنی می‌‌دانند که تاکنون وجود داشته است. اما آیا او می‌‌ تواند یک مربی‌ بزرگ باشد؟

او در مربیگری به راستی‌ بی‌ تجربه است. ۱۰ سال پیش، قبل از این که دوباره به میدان بیاید و برای بوکا جونیورز بازی کند تجربه کوتاهی‌ در مربیگری داشت. اما حالا مربی‌ یکی‌ از بزرگترین‌های جهان است و امید دارد روحیه جاه‌طلبانه و جنگنده او به کمکش بیاید.

وقتی می‌‌گوید جای کسی‌ در تیمش تضمین شده نیست به آن باور هم دارد. مرور عملکرد ۱۸ ماهه‌اش این را ثابت می‌‌کند. در طول ۱۳ بازی، او از ۸۴ بازیکن مختلف استفاده کرده است. هرچند خیلی‌ها به همین دلیل او را بی‌ ثبات و نا‌ متعادل می خوانند.

پیشینه

۱۹۳۰ (مقام دوم) ، ۱۹۳۴ (دور اول) ، ۱۹۵۸ (دور اول) ، ۱۹۶۲ (دور اول) ، ۱۹۶۶ (یک چهارم نهایی) ، ۱۹۷۴ (دور دوم) ، ۱۹۷۸ (برنده) ، ۱۹۸۲ (دور دوم) ، ۱۹۸۶(برنده) ، ۱۹۹۰ (مقام دوم) ، ۱۹۹۴ (دور دوم) ، ۱۹۹۸ (یک چهارم نهایی) ، ۲۰۰۲ (دور اول) ، ۲۰۰۶ (یک چهارم نهایی)

این دوره دهمین حضور پی‌ در پی‌ آنهاست. در مجموع آرزانتین ۴ بار به فینال بازی های جام جهانی راه یافته است که در دو بار آن پیروز شده و فاتح جام شده است.

سؤال بی‌ پاسخ

آیا مارادونا ۱۱ مرد اصلی‌ خود را خواهد شناخت؟

دست آخر او باید از بین این ۲۳ نفر ۱۱ نفر را وارد زمین کند، اما شاید این ترکیب ۱۱ نفره در هر بازی دگرگون شود.

بیم ها

آرژانتینی‌ها باید مراقب دو نفرباشند، اول مسی که هیچ چیز مانع از این نشود که بازی نکند، دوم مارادونا که کله شق نباشد و توصیه‌های کادر فنی‌ را گوش بدهد.

امید ها

پیشتر هر وقت توقع قهرمانی از آرژانتین می‌‌رفت موفق نبودند،اما حالا آنها فشار زیادی روی شانه‌ها احساس نمی کنند، توقع از آن‌ها کم است، شاید این کار را برای ستاره‌های آرژانتینی ساده کند تا بهتر عمل کنند و از قرعه مناسب به راحتی‌ بهره بگیرند.

آیا می دانستید؟

در دهه ۱۸۶۰ مهاجران بریتانیایی فوتبال راا به ارژنتینی‌ها معرفی کرده اند و پدر فوتبال این کشور یک معلم بریتانیایی است.

آنها چه می‌‌گویند؟

مارادونا (مربی): "به بازیکنانم گفته‌ام بوسیدن بر جام جهانی‌ ۳۰ روز از خود گذشتگی می‌‌خواهد که این مدت چیزی مهم در زندگی‌ یک مرد نیست، این دستاوردی است به مانند لمس کردن آسمان. در جام‌های جهانی‌ بازی کرده‌ام ۲ بار به بازی پایانی آن رسیده ام، می‌‌دانم چه تلاشی لازم است،می‌ دانم چه جوری یک گروهی را باید رهبری و بازیکنان را هدایت کرد."

پیش بینی‌

در خود آرژانتین هم کسی‌ از آنها توقع چندانی ندارد. اما شاید هم شاگردان مارادونا مردم کشورشان را بتوانند شگفت زده کنند،به هر حال آنها در گروه نه چندان دشواری قرار گرفته اند، به مرحله بعدی رسیدن قابل پیش بینی‌ است و شاید در این مرحله با آلمان روبه رو شوند.

بخت قهرمانی: ۱ به ۸